Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

georg

George A. Marquart Keller

 

Jumala arm on hoidnud meie perekonda Teise maailmasõja tulemöllus ja 1941. aastal kommunistide eest põgenemisel, mil me aastaid hiljem USAsse jõudsime, kirjutab George A. Marquart ajakirjale Eesti Kirik saadetud kirjas.

 

Mul on olnud võimalus mitmel korral oma kodumaad külastada ja lapsepõlvemälestusi uuendada. Paljud neist mälestustest on seotud Kumnaga – Meyendorffide perekonna mõisaga Keila lähedal. Minu kasuisa oli Georg von Meyendorffi pojapoeg ja kandis ka tema nime.

 

Eriliselt meenutan ma dr Martin Lutheri suurt monumenti, mis seisis mõisa valduste ees. Kui ma 1980. aastal esimest korda Eestit külastasin, ei olnud monument enam oma kohal, sest nõukogude võim oli selle 1949. aastal hävitanud.

 

Mõned nädalad tagasi jõudis minuni teave Eesti luterlastest, kes on algatanud monumendi taastamise samasse kohta, kuhu parun Georg von Meyendorff selle 1862. aastal püstitas.

 

Parun Meyendorffil oli monumendi püstitamiseks mitu põhjust. Neist kõige tähtsam – see oli tunnistus tema armastusest ja usust mehe vastu, kelle õpetust ta tunnistas ja mis tõi rahu tema hingele ning oli hüvanguks kodumaale. Meyendorff armastas oma kodumaad ja just sellepärast kandis tema rajatud monument eestikeelseid tekste – esimesi eestikeelseid tekste Eestis püstitatud mälestusmärkidel.

 

Minus tekkis innustus, kui kuulsin, et on algatatud Lutheri mälestusmärgi taastamine Kumnas.

 

Tahaksin olla osake sellest protsessist oma perekonna põlvnemise pärast ja sellepärast, et südames olen jätkuvalt eestlane. Sooviksin, et mul oleks raha monumendi taassünni kulude katmiseks. Paraku mul ei ole ja seetõttu on parim, mida teha võin, kutsuda eestlasi Eestis ja laias maailmas seda algatust silmas pidama ja sellesse ajaloolisse projekti heldelt panustama.

 

George A. Marquart Keller Reformatsiooni 501. aastapäeval räägib Luther jätkuvalt meie  kõigiga, kuulutades Jumala sõna, mille ta viis sajandit tagasi uuesti avastas. Olles tunnistajaks Jumala sõna tööle oma kodumaal, kutsun ma seadma Lutheri monument tagasi kohale, kus see ligi sada aastat seisis.

 

Soojade tervitustega

 

George A. Marquart Keller,

 

Texas, USA

eestikirik.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo