Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Ma läksin noorelt merele ja elasin üle palju seiklusi. Üks nendest oli 1957. aastal, teel Paapua, Uus-Guineale, plaatina otsimise ekpeditsioonil. See oli ühe 110-jalase kuunariga.

 

Enne kohalejõudmist peatusime Uus-Britannia saarel, kus täitsime joogivee paagid ja võtsime juurde provianti. Kui oli kõik korras, lasime otsad kai äärest lahti ja sõitsime saare taha, kus heitsime ankrusse, et välja puhata, ja hommikul edasi sõita meie sihtpunkti.

 

Oli varajane pealelõuna, kui dzhunglist väljus üks suur puust õõnestatud kanuu (dugout canoe). Keskel istus valge mees, valges riietuses ja valge kübar peas ja kaks pärismaalast ees ja kaks ahtris, tugevalt vehklesid mõlaga meie poole, ja kui põrkasid vastu meie paadi külge, viskasime nendele köie otsad, millega nad end kinni sidusid.

 

Siis ronis mees pardale, ja oli suurt rõõmu täis, et ometi saab valgete inimestega suhelda. Selgitas, et ta oli Austraaliast sinna saadetud, et luua kliinik pärismaalastele ja ravida nende tundmatuid troopilisi haigusi. Jutu ajal märkas ta minu aktsenti, ja mina samuti tema oma, ja pea koos küsisime, et kust on teine pärit. Ütles, et on eestlane. No siis läks lobin lahti, üks rääkis kiiremini kui teine. Siis ta ütles, et ta teab, et Ameerika on suur ja lai maa, aga kas ma juhuslikult olen kuulnud tema Tartu arstikooli pinginaabrist doktor Sõrrast. Sellepeale hakkasin ma naerma, sest Sõrra oli meie arst New Yorgis.

 

Nii et juhuslikult lasksime ankru vette just selles kohas, kus mees sai oma ammuse pinginaabriga ühendust võtta. Mul oli kaasas mõni vanem Vaba Eesti Sõna ajaleht ja ka mõni eestikeelne raamat, mis andsin talle. Mees oli rõõmust üsna pisarates. Tema nimi oli doktor Saalaman, kuid teda kutsuti doktor Solomon. 

 

Ernest Hemingway kirjutas, et ükskõik, kus sadamas maailmas peatud, seal leiad alati ka eestlasi. Paar aastat hiljem olin Tahitil, kus kohtusin ühe eesti purjetajaga. 

 

Indrek Lepson

PS. Meie plaatina ei leidnud, aga mina siiski tõin midagi kaasa, nimelt malaariahaiguse.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo