Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

50603673 315490635745628 7488311141689458688 n

Connecticuti Eesti Kooli jõulupuul tervitati pühade saabumist ning sõpru rahvatantsu, koorilaulu ning rahvamängudega. Fotol on kaikaveo võistluse pealejääjad – Oliver Lamvol ja Erik Saarela. Väikemees Oliver kasutas osavalt jõudu ja võimalust ning tuli võitjaks! Foto: Rein Linask

 

Eesti rahval ja ka kohalikel Connecticuti piirkonna eestlastel on palju armsaid jõulutraditsioone, mida oodatakse igal aastal. 2018. aasta kutsus Connecticuti Eesti Kooli pere taas kokku eestlaskonda ja sõpru, sealhulgas tervitades nii CT Eesti seltsi kui ka CT EELK koguduse liikmeid, koolirahva poolt korraldatud “Jõulupuule”.

 

Lõbus ja hubane koosviibime peeti taas Manchesteri linnas Concordia kiriku saalis 15. detsembri pärastlõunal. 

 

Saabudes said külalised nautida sooja jõulujooki ning suupisteid. Samal ajal riietusid koolinoored rahvariietesse ning leidsid natukene aega omavahel närve rahustades omavahel lõõpida ning paari rahvatantsuliikumist harjutada. Piiluti loteriilauale asetatud võite, tervitati pereliikmeid ja sõpru, uudistati tuttavatega, kuhu istuda – saali kujundus erines tavalisest. Suurest saalist oli kujundatud hubane elutuba, lava ulatus rahva keskele ning madalamale langenud päike soojendas saali kuldsete kiirtega.

 

Sobivalt just selle kuldse päikese pai ajal palus aktuse teadustaja Aleksander Lamvol publikul istet võtta ning algas noorte esitatud programm nimega Jõuluvalgus. Koolinoor Erik Saarela astus lavale tervitama Eesti Vabariiki juubeliaasta jõuludel ning alustati pidulikult Eesti hümniga. Jeesuse sünnipäeva tähistamiseks süütasid kaunid inglid (Annette Lamvol, Melinda Siismets ja Freyja Smith) kaunilt kuuskede vahele paigutatud küünlaid, sel ajal kui õpilased Angelika Kingo ja Annike Müürsepp lugesid püha Jõuluevangeeliumi. Samal ajal saatis neiu Sophia Lamvol neid klaveril, oskuslikult esitades taustamuusikaks tuntud laulu “Püha öö”.

 

Kardina avamisel esitas kooli koor kõlavalt laulu “Helisegu jõulukellad”. Teadustaja kutsus koolinoorte palvel ka publikut etenduses kaasa lööma nii laulude kui ka mängude tegevusega ja kava anti taas üle noortele: Maria Siismets esitas soravalt Milvi Panga luuletuse “Jõulu ime”. Kooli vanimad õpilased Maiki Müürsepp ja Hendrik Kingo tutvustasid etenduse põhiteesi: Jeesuse sünd ning Jõulud – päikese sünnipäev, nii rist kui päike jõuluvalguse sümboliteks. Ja siis läks etendusega õige pidu lahti! Mängiti perede kokkutulekut jõulude ajal vanaaegses Eestis. Tantsiti rahvatantse, mängiti rahvamänge, toodi “tuppa” ning ehiti publiku abiga jõulupuu, lauldi koos ühislaule ning esitati publikule mõistatusi (pakuti isegi etenduse ajal gaidide tehtud piparkooke!). Koolinoored (peaosades Maiki Müürsepp ja Erik Saarela), keda julgustas meie andekas teadustaja, tutvustasid vanaaegseid jõulukombeid ning etenduse käigus sai lahti seletatud nii mõnedki põnevad detailid, nt mis on pirg, kui mitu korda pidi jõuluõhtul sööma (7-9 korda!), mida sümboliseerisid lauale pandud ning hiljem taskuse pistetud kalasoomused (õnne!). Noormehed tõid vägikaika põrandale ja proovisid jõudu – neiud näitasid osavust nöörihüppamisel. Õpiti koos rahvakombeid ning ennustusi, näiteks, mida võis oodata küünlaleegi põlemise stiilist (kas rahulikku või rahutut elu uuel aastat!).

 

50881549 568991760241018 2892832671979798528 n

Fotol Connecticuti Eesti Kooli pere, õpilased ja õpetajad. Kooli korraldatud jõulupeoks 15. detsembril kutsuti kokku eesti kogukonda ja sõpru, keda kaasati ka etenduse Jõuluvalgus tegevusse. Eesti Vabariigi suurjuubeli aastal oli noortel paras aeg tutvustada vanarahva kombeid ja traditsioone, ka neid, mis palju enne Vabariigi sündi peeti kohasteks. Foto: Rein Linask

 

Nagu ikka, tuli juba varakult köögist isuäratavaid toidulõhnu ning tõepoolest särisesidki jõuluvorstid. Aga pikisilmi oodati ka jõuluvana tulekut ning oldi valmis esitama luuletusi ja veel tantse-laule kõigile rõõmuks. Näidendi käigus esitas Melinda Siismets Milvi Panga luuletuse “Jaanist jõulu” ning kooli pesamunad esitasid Erika Esopi luuletuse “Talvekuud”. Näidendi lõpetuseks kõlas rõõmsalt koolikoorilt laul “Talve võlumaa” (koorijuht ja klaverisaade: Laine (Kõiva) Kingo; tantsurühma ja etenduse juht: Leelo Linask). Tantsude hulka kuulusid “Kolmepuaari tants”, “Naljapolka” ja “Oige ja vasemba. Meeleolukate lavakaunistuste eest vastutas koolijuhataja Merike Siismets ning saali dekoreeris koolijuhataja Ellen Müürsepp abilistega: Megan Kruzyk, Cathy Linask, Linda Linask ja Kristi Rakfeldt, Kristel Ratas, Avo ja Karl Siismets ning teadagi koolinoored. Aplaus ka Margus Laanele ja tehnilisele juhile Rein Linaskile koos kõigiga, kes aitasid tõsta, ehitada, koristada ja igatpidi sündmusele kaasa aitasid.

 

Etenduse lõppedes andis ilusa pühade kokkuvõtte, jõulutervituse ja söögipalve meile kõigile kallis praost Uudo Tari. Lõpuks oli aeg nautida andeka köögirahva väljapandud peolauda: traditsiooniline seapraad, kartulid ja verivorstid (köögi peaperemehed: Peeter Müürsepp ja Kristjan Kõiva); lisandusid nii perede ja rahva poolt toodud traditsioonilised ja ülihead salatid ja magustoidud kui ka moodsad hõrgutised. Enne kalli jõuluvana kauaoodatud külaskäiku jätkus veel aega osta kooli toetuseks loteriipileteid (korraldaja Helve Merend), mille võitudeks annetasid kooli pered suure valiku nii lõbusat kui kunstipärast, maitsvat kui ka ilusat. Minijõuluturul sai imetleda kohalikku käsitööd ning teha viimase minuti oste ja soetada kingitusi. Müügil oli ka gaidüksuse Põhjatütred valmistatud piparkooke nende põhjaliku tegevuskava toetuseks (tänud ka neile müüjatele, kes annetasid tulu ja muid ressursse Connecticuti Eesti Kooli heaks! Iga annetus tuleb suureks kasuks. Otsime järgmiseks aastaks rohkem käsitöölisi, kes sooviksid jõuluturul osaleda. Võtke ühendust!) Kui jõulumees lõpuks saabus oli ta vastuvõtt julge ja rõõmus. 

 

Suur, suur tänu noortele ja kooliperele sooja olemise eest – ning rahvale jätkuva toetuse eest! Samuti aplaus kõikidele kooliõpetajatele ja lastevanematele, kes aitasid luua ilusa meeleolu ja sujuva peo. Loodame, et kõigil olid südamlikud jõulud ning leidsid ka endas sooja jõuluvalguse. Kohtumisteni 2019. aastal! (Connecticuti Eesti Kooli päevad: 9., 23. veeb; 9., 23. märts; 6., 13., 27. aprill; 4., 11., 18. mai). 

 

Leelo Linask

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo