Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

I25RJX47YJDEFL6FPB7TMGUUKI

Waterford, Lõuna-New Jersey’s surnud Vietnami sõja veterani Peter Turnpu (77) matusel osales üle tuhande inimese, kes polnud temaga tuttavad, kuid soovisid talle kui veteranile austust avaldada. 

 

Lugu üksinda elanud ja surnud eestlasest Vietnami sõja veteranist jõudis mitmesse Ameerika meediaväljaandesse. Turnpu lastetu abielu oli lahutatud aastaid tagasi ning kohalike seas polnud tal sõpru. 

 

Pärast Turnpu surma leiti tema paberite hulgast vaid dokumendid emaga koos Ameerikasse immigreerumise kohta ning veteranitunnistus, mille järgi oli Turnpu teeninud 1964-1966 Vietnami sõjas.

 

Politsei palvel hakkas Atco matusebüroo omanik LeRoy P. Wooster Turnpule matuseid korraldama ning tasus kirstu, kadunukese transpordi ja matuseteenuse eest. Kuna tegemist oli autasustatud Vietnami sõja veteraniga, oli tal õigus saada maetud sõjaväeliste austusavaldustega militaarkalmistule.

 

Wooster pani kuulutuse kohalikku ajalehte, lootes leida tema perekonnaliikmeid, ja kutsus inimesi sotsiaalmeedias matustele. Kutse levis aga laialdaselt ning sotsiaalmeedias postitati sadu kaastundeavaldusi.

 

Matustele tuli lahkunule austust avaldama üle tuhande inimese, kelle seas oli igas vanuses veterane. 

 

"Ta on mu vend," ütles matusel osalenud Iraagi sõja veteran Jose Burgos, kui ajakirjanik talt küsis, miks ta matusele tuli. "See on vennaskond." 

 

"Hea, et inimesed kohale tulid. Nii see peakski olema," sõnas Ryan Berger, kelle isa on maetud samasse surnuaeda. "See oli vähim, mida ma sain teha."

 

"Me oleme kõik vennad. Keegi ei tohiks üksinda lahkuda," ütles Ordway VanHee New Jersey Vietnami sõja veteranide ühingust.

 

Peter Turnpu sündis Eestis 3. juulil 1941 ning immigratsioonipaberite järgi saabus koos oma ema Lainega USA-sse pärast isa surma. 1955. aastal sai temast USA kodanik. Ta töötas kohalikus transpordifirmas.

 

Naabrite jutu järgi oli ta eraklik inimene ning ka kohalikud eestlased ei teadnud temast midagi.

 

VES/philly.com

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo