Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti ajaleht Ameerika Ühendriikides – Vaba Eesti Sõna tähistab 6. aprillil kell 11 ilmumise 70. aastat NY Eesti Majas tordi ja konverentsiga – olete kõik oodatud sellele suurele kultuurisündmusele!


Peagi juunikuus möödub 70 aastat päevast, kui poliitilistel põhjustel pagulusse paisatud eestlaskonnal hakkas ilmuma New Yorgis oma ajaleht Vaba Eesti Sõna.


1949. aasta märtsis elas Kodu-Eesti rahvas üle järjekordse genotsiidi – 20 000 inimest – tegutsemisjõuline maarahvas tembeldati “kulakuteks” ja saadeti 25.-29. märtsil loomavagunites Siberi vangilaagritesse.


Rahvusvahelisse militaarilma sündis transatlantiline NATO.
Eestlasi oli New Yorki jõudnud arvukalt, üle 12 000 inimese, nii et senine 1946.a. ostetud Eesti Maja jäi suurte sündmuste ajal kitsakski.


Ameerikas elanud eestlased olid aastal 1928 asutanud Eesti Haridusseltsi, mis alates 1941 andis koos Üleilmse Eestlaste Ühinguga välja kuukirja “Meie Tee”. Haridusselts ja ”Meie Tee”' on olnud poliitikavälised organisatsioonid, et eestlasi üle Ameerika kultuuri ja hariduse ümber koondada. 1948 asutati ka Akadeemiline Selts.
Sel perioodil pagulaste August Waldmani, August Salony, Mihkel Alliku ja Boris Rea poolt asutatud Vaba Eesti Sõna on olnud hariduse ja poliitiliste seisukohtadega väljaanne. 1. numbri juhtkiri annab teada, et “Meie Tee”, Ülemaailmse Eesti Ühingu ja NY Eesti Haridusseltsi algatusel sündinud Vaba Eesti Sõna tahab olla eestluse relv Eesti vabaduse eest võitlemisel.


Vaba Eesti Sõna ajaleht on olnud nüüdseks 70 aastat see platvorm, kus eesti kultuuriühiskonda on edendatud, kus on poliitiliselt vaieldud ja võideldud.


Eesti vaba ühiskond jätkus Ameerikas, samal ajal kui Eesti NSVs kohalik ajakirjandus, “Rahva Hääl” ja “Edasi” Postimehe järglasena kandsid koloniseeritud mentaalsust ning pidid karmi üleliidulise GLAVLIT i tsensuuri all plaani järgi läbi viima sovetiseerimist ja nõukogude kasvatust.
Seepärast kandis ajaleht Vaba Eesti Sõna – kuigi füüsiliselt eraldatud oma kodumaast – läbi aastakümnete edasi just kaotatud Eesti Vabariigi vaimu, Eesti Vabariigi jätkuva riigistruktuuri infovälja ning pidas üleval Eesti vaimset katkematust.
Ajalehe Vaba Eesti Sõna hindamatu väärtuse, lehe vaimse pärandi üle kutsume arutama 6. aprillil New Yorgi Eesti Majja.


Meie konverentsilseminaril räägivad Vaba Eesti Sõna ajaloost Vaba Eesti Sõna varasemad toimetajad ja kaastöölised ning Vaba Eesti Sõna tuleviku ootuste üle arutavad praegused tegijad, Eesti organisatsioonide inimesed ja lugejad.


Ootame kõiki osalema ja kaasa mõtlema – nii neid, kes kunagi Vaba Eesti Sõna heaks töötanud kui ka tellijaid ning lugejaid. 9. aprilli hommikul 10.30 paiku pakume New Yorgi Eesti Majas torti ja kohvi ning alates kella 11 arutame juba paneelides Vaba Eesti Sõna oleviku ja tuleviku üle.

 

Maarja Pärl - Lõhmus
ajakirjanik,
ajakirjandusteadlane

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo