Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

New Yorgi Eesti Naiskoor laulis jõulukontserdi EELK Bergen County ja NY Pauluse koguduse jumalateenistusel
Tänavune talv on idaranniku proovile pannud väga ebaühtlaste ilmade ja suurte lumesadudega. Ilmaolude tõttu jäi NY Eesti Naiskoori väljakuulutatud jõulukontsert  jõulude ajal pidamata ja lükkus edasi jaanuarisse.

Ilmaolud ei takistanud seekord ja kontsert toimus pühapäeval, 23. jaanuaril Bogotas, NJ, ilusas Trinity luteriusu kirikus, mida üle 80 aastat toiminud, õpetaja Klemmeri poolt asutatud Eesti Evangeeliumi Luteriusu Bergen County kogudus on kasutanud algusest peale. Kogudus on olnud abiks kiriku remontidel ja praegugi kasutab seda kirikut, nüüd ühiselt NY Pauluse kogudusega.
Oli oodata vaid väheseid kuulajaid, kuna ilmateade lubas järjekordset lumetormi ja libedaid teeolusid. Kuid Jumal andis  selleks pühapäevaks ilusa ilma ja kirik täitus kontserdikülalistest, kokku üle poolesaja.
Jõulukontsert algas organist Ingrid DeSisto preluudiumiga, millele järgnes koguduse alguslaul, algussalmid ja koori võimas, majesteetlik rõõmuhõiskamine Georg Friedrich Händeli teosega "Hõiska, Siion...".
Jõulukontserdi programm koosnes peamiselt eesti heliloojate koorilaululoomingust. Kuuldi koorilt Tiina Kiilaspea "On vaikne jõuluöö", Maimu Miido "Jeesuse sünd" , Max Regeri "Maria hällilaul", Alo Põldmäe "Jõuluime", Johan Tamverk'i "Jõulurahu" ja Urmas Sisaski "Jõulupalve". Pühakirja lugemisele järgnes Mozarti aegumatult ilus "Ave verum" ning Konstantin Türnpu "Sanctus". Koorijuht Andrejs Jansons juhatas koori delikaatselt ja osavalt, meelitades koorilt jõudsust, pühalikkust, õrnust jõulist forte’t ja vaikset diminuendo’t.
Ilus kontsert kutsus esile tänuliku aplausi kirikulistelt ja tänu nii koorile, koorijuhile kui ka mõne laulu juures klaverisaatjale Mall Kiilile.
Praost rääkis oma jutluses Kristuse sündimisega maailma rahvastele toodud rõõmust, mida ka kristlik muusika väljendab. Ta rõhutas, et äärmiselt palju on loodud jõulumuusikat, kristlikku ja ilmalikku, kuid ikkagi jõuluteemalist, sest jõulud tähistavad rõõmusõnumit, Kristuse sündi siia maailma, lunastust pattudest ja igavest rõõmu Jumala juures. Kristlik muusika on olnud evangeeliumi levitajaks sadu aastaid. Ta tõi näite viikingitest, kelle reisid ulatusid ka Ida-Rooma aladele, praegusele Türgimaale, bütsantsi Konstantinoopolisse, kus legendi kohaselt viikingid tegid röövrünnaku  kirikusse, praegu Sofia Hagia nime-lisse, kus kõlas kristlik laul. Selline elamus kutsus röövretkede viikingeid imestusega ja austusega suhtuma kristlikku Jumalasse ja võib-olla hiljem hoiduma kirikute rüüstamisest.
Ajaloolise faktina rääkis praost slaavide kogemusest bütsantsi aja kristlusest, mis ajendas slaavi rahvaid otsima sellise iluga teenitavat Jumalat. Bütsandi kristluse kogemuste põhjal on slaavi  rahvaste ortodoksi usk ehitunud ja elab tänaseni, elas ka üle rüüstava jumalavastase kommunismi ajastu. Praosti jutlus oli seotud NY Naiskoori kontserdi teemaga ja meeleoluga, kristliku muusikaga ja selle evangeliseeriva sõnumiga.
Koguduste tänud edastati koorile kinnise ümbriku näol ja asuti ühisele koosviibimisele kiriku allsaali kaetud  rikkalikus kohvilauas, tänu Eha McDonnelile, Linda Saarele, Mall Väärsile ja mitmele teisele.
Airi Vaga

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo