Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 4039

New Yorgi Eesti Kutuuripäevade raames avati Eesti Maja suures saalis rootsi fotograafi Maria Spanni portreede näitus kunagistest Geislingeni põgenikelaagri lastest tänapäeval.


Maria Spann sündis Rootsis eesti emale ning läks 21-aastaselt Londonisse õppima Central St. Martens School of Arts’i. Alates 2015. aastast elab ta Brooklyn’is, New Yorgis. Ta töötab põhiliselt portreede ala.


Oma näituse saamisloost kirjutab Maria Spann: “Aastal 1944. põgenesid tuhanded eestlased sissetungiva Vene sõjaväe eest Rootsi, Soome ja Saksamaale. Mu onu ja ema olid seitsme- ja viieaastased, kui nad koos oma emaga salaja toimetati laevale “Juhan”, mis tol aastal üheksal korral viis rannarootslasi Tallinnast Stockholmi. Mu vanaisa järgnes paar nädalat hiljem aerupaadiga.


Oma lapsepõlves kuulsin nende põgenemislugu peamiselt täiskasvanute vaatenurgast, kuid mõtisklesin alati, kuidas see lastele võis paista. Mind hakkas projekt “Eesti diasporaa 1944 lapsed” huvitama paari aasta eest, kui mu vanavanemad surid ja mu ema ja onu jäid meie pere ainsateks “päris”-eestlasteks oma mälestustega Eestist ja põgenemisest. Mind hakkas paeluma see, kui erinevad olid nende jutud juhtunust, võrreldes selle (väga vähesega), mida vanavanemad meile olid rääkinud. Selles oli rohkem eredaid aistinguid – paadi lõhn, saia maitse – kui teekonna asjalikku kulgu. Ja kohates inimesi seoses selle projektiga avastasin, et mis jääb meelde viieaastasele, erineb suuresti sellest, mis jääb meelde kaheteistaastasele.”

 

IMG 4035


Maria jätkab tööd tollaste põgenikelaagri laste projektiga ning palub ühendust võtta, kui keegi ise või nende perest sooviks projektile kaasa aidata.


www.mariaspann.com
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
@mspann

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo