Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Screen2019 04 23 8.32.49

Tegelikult võis 23. aprillil  toimunud Tõnu Kõrvitsa «Lageda laulude» (ingliskeelse originaaltekstiga «Moorland Elegies») esmaettekannet USAs, New Yorgi ja maailma kõige esinduslikumas ja parima akustikaga klassikalise muusika saalis, Carnegie Hallis pidada helilooja Tallinnas, Estonia kontserdisaalis 9. aprillil toimunud juubelikontserdi teiseks osaks, kirjutab Neeme Raud Postimehes.

Kõrvitsa kooritsükkel kõlas  Carnegie´s Lõuna-Mississippi ülikooli koori, Southern Chorale (ameerika arvustajate sõnul on see üks USA vaieldamatuid tippkoore) ja sümfooniaorkestri esituses, Gregory Fulleri dirigeerimisel. Kontserdil esines ka New Jersys asuva Rutgersi ülikooli Voorhees koor. Kogu muusikaõhtu kandis pealkirja «In her words…» (naispoeedi sõnul) ja on omamoodi kaudne kummardus ka Doris Karevale, kes inglise kirjaniku Emily Brontë originaalteksti «Moorland Elegies» eestindas, pealkirja all «Lageda laulud».


Ent jõuda oma poolesajandal juubelil oma loominguga maailma ühte kõige märgilisema tähendusega saali, on Kõrvitsa jaoks kahtlemata saavutus. Ehkki ta muusika on Carnegies kõlanud ka varem.


«Üks klaveri lugu ja Gregory Fulleri dirigeerimisel ka «Päikese laul» (Canticle of the Sun).  Kuid suur ülesastumine on ikkagi nüüd «Lageda lauludega», ütles New Yorgis olev Kõrvits Postimehele.


«Tegelikult on Fuller üks mu parimaid sõpru muusikas. Tean teda seitse aastat. Olen käinud Mississippis, kus ta elab, mitu korda. Ükskord, teades, et olen suur bluesisõber, tegi ta mulle mitme päevase ringsõidu Mississippi deltas. Külastasin siis kõiki neid paiku, kus blues kunagi sündis.»


Pärast seda reisi sündiski Kõrvitsal endal lugu «Päikese laul» püha Franciscuse tekstile, mis Fulleri dirigeerimisel USAs ette kanti. Ja siis «Langeda laulud» Filharmoonia Kammerkoorile ja Tallinna Kammerorkestrile. Mississippi dirigendi arvates aga kõnetab see mitte ainult eestlasi, selles on midagi universaalset ja teos peab ka USAs kõlama. Ja kõlabki nüüd ning lisaks New Yorgile 30. aprillil ka Mississippi ülikooli koori ja orkestri kodulinnas Hattiesburgis.


«Selle kontserdiga jõuab mu muusika tegelikult sinna, kuhu ta tegelikult kuulub. Mississippi deltasse,» ütleb Kõrvits ise.


Ent uhke tunne on eestlase ja muusikahuvilisena New Yorgis sel teisipäeval: end maailmapealinnaks kutsuda tavatseva metropoli tippsaalides valida lausa kahe Eesti tipphelilooja kontserdi vahel. Hiljuti avatud kultuurikeskuses Shed kestab kuni juunini Arvo Pärdi-Gerhard Richeri-Steve Reichi programm. Ja Carnegies, linna ja maailma absoluutses tippsaalis Tõnu Kõrvitsa kooritsükkel.


Nii et tunnistagem veelkord: oleme oma klassikalise muusikaga vägagi maailma kaardil!


Neeme Raud
Foto: Neeme Raud/Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo