Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

56691405 1202503326584547 8695918420471840768 o

Avamisel esines suure menuga New Yorgi oma rahvatantsurühm “Saare Vikat”.  Foto: Külli Jürgenson. Rohkem fotosid kultuuripäevadest: Estonian Cultural Days in New York Facebookis

Tänavused New Yorgi Eesti kultuuripäevad – palju rahulolevaid inimesi, igaühele midagi ja kõrgetasemeline Eesti kohalolu – kohal oli lahkuv eesti kultuuriminister Indrek Saar, kes teatas heatujuliselt, et kaua ta ikka video teel neid tervitusi teeb, aeg oli ikka oma silmaga kultuuripäevad üle vaadata.


Eesti teater oli nagu ikka suurepärane – Andrus Kivirähki kirjutatud ja Priit Pedajase lavastatud Draamateatri vaimukas sõnapillerkaar A. H. Tammsaare ja Mati Undi öisest “Vaimude tunnist Koidula tänaval”, kus asub A. H. Tammsaare majamuuseum (Ahaa Tammsaare, nagu nooremad koolilapsed kirjanikku kuulmise järgi kutsuvad). Näitlejad olid vaimustavad – veidi kohmakas vana kooli džentelmen ja aus töötegija Tammsaare (Tõnu Oja) ning edev ja epateeriv mänguline Unt (Taavi Teplenkov) arendasid vaimukat dialoogi, innustudes juhuslikust öösel muuseumisse sattunud noorest neiust (Amanda Hermiine Künnapas). Taas nauditav teatrielamus New Yorgi Eesti Majas.

 

IMG 4053

Kirjanikud omavahel: vasakult A. H. Tammsaare (Tõnu Oja) ja Mati Unt (Taavi Teplenkov).  Foto: Kärt Ulman / VES


Loengute päev oli kirju. Algas see Vaba Eesti Sõna 70. aastapäeva tähistamisega – sellest pikemalt meie 16. mai juubelinumbris –  ning jätkus kahe omavahel haakuva mõttearendusega eestlusest ja eesti mõttemaailmast.


Indrek Park, meie mees indiaanimaailmas ehk eestlane, kes on põlisameeriklastele nende keeled tagasi andnud, arutles põlisrahvaste teemadel nii eestlaste kui indiaanlaste näitel – jah, eestlased on küll põlisrahvas ja me peaksime seda igal pool kinnitama, kui  nüüd korraks selle väga huvitava ettekande lõppu hüpata. Kas igastühest võib saada eestlane, kui ta selleks soovi avaldab? Põhimõtteliselt küll, aga eestlaseks saadakse 5 inimpõlvega, umbes nii kaua võtab aega eestlase keele- ja kohatunnetuse, identiteedi ja mõttemaailma areng.


Indiaani keeled, millega Indrek Park Indiana ülikoolis igapäevaselt tegeleb, on olnud sajandeid foneetilised,  kirja hakati neid panema alles eelmisel sajandil. Indrek ongi nüüd see mees, kes on mitmele hääbuvale indiaanikeelele kirjutanud grammatika ja koostanud sõnaraamatu ning aitab indiaanlastel taas indiaanlasteks saada.

 

IMG 4094 2

Kui tekib vaidlus Eesti ajaloost, saab fakti kontrollida kasvõi keset Park Avenüüd – Valdur Mikita ja Indrek Park 7. aprillil New Yorgis.  Foto: Kärt Ulman / VES


Kui Indrek Park rääkis enesemääratlusest ja kohatunnetusest, siis samal teemal jätkas eestlaste hingekirjanikuks kujunenud Valdur Mikita. Eesti maastikud on meie identiteedi alus, on tema sõnum, ja väärtus on igal metsatukal, 1000 aastat samas kohas loogelnud teel ja kohanimedes, mis vahel samuti mäletavad tuhat aastat tagasi toimunud sündmusi. Me ei ole siiani välja vahetanud oma maastikke, kuigi oleme vahetanud keelt ja geene –  alles nüüd toimuvad Eestimaaga suuremad ümberkujundused. Samas on vanade hiiepaikade asemele astunud kodumetsad ehk mõtlusmetsad, nagu Mikita neid nimetas – see eestlase sügaval südames pesitsev looduseigatsus, mida ka mitu põlve linnaselamist pole meist välja uhtunud.


“Ikka mobiiltelefon ühes käes ja seenenuga teises,“ kirjeldab Mikita seda tänapäeva topeltidentiteediga eestlast.


Kui Mikita nimetas eestlaste saunakultuuri alternatiivseks hariduseks, siis just saunakultuuri ingliskeelse tutvustusega jätkus ka kultuuripäevade loengusari. New Yorgi kohalik saunaentusiast Mairo Notton on palju teinud saunakultuuri massidesse viimiseks, kuni selleni, et ta liikuvaks saunamobiiliks isegi ühe vana kiirabiauto ümber ehitas. Tema juhatusel saidki huvilised New Yorgi Eesti Maja allsaalis näpunäiteid, kuidas õigesti vihelda (ehtsate vihtadega), millal vildist saunamütsi kanda või proovida, millise pruuli õlu kõige paremini sauna passib.

 

56454544 1202503096584570 1050082511318679552 o

Muusikud Grete Paia ja Uku Suviste koos tunnustatud kitarristi Oliver Mazurtshak’iga esinesid nii kultuuripäevade avamisel kui lõpetamisel ning terve omaette kontserdiga 6. aprillil, esitades Eesti levimuusika paremikku.    Foto: Eleri Ever


Päeva filmiblokki kuulusid kaks Narva ainelist lühifilmi “Tuumalinn Narva” ja “Riigi võlg”, mis väga ausalt peegeldasid piirilinna tegelikkust ning seda, kuidas Eesti riik on aastaid end Narvast distantseerinud. Filmide produtsendi Maarja Lõhmusega tekkis filmide järgselt huvitavaid diskussioone, paljudele vaatajatele tulid Narva probleemid üllatuse ja uudisena.


Filmidest sai Skandinaavia maja suurel ekraanil näha Eesti viimaste aegade parimat, mitmeid väärikaid auhindu võitnud loodusfilmi “Tuulte tahutud maa” (Joosep Matjus) ning Sulev Keeduse kolmenovellilist müstilist ajarännakut “Mehetapja/Süütu/Vari”. Lapsed said nautida äsja väljatulnud uut joonisfilmi “Lotte ja kadunud lohed”.

 

Screen2019 04 25 2.15.14

Laupäeva õhtul hullutas kultuuripäevalisi Eesti muusikasensatsioon mõminaräppar Nublu, kelle identiteet on siiani laiale publikule jäänud saladuseks.  Foto: Külli Jürgenson


Tänavusi kultuuripäevi korraldas Eesti Kultuurfondi Ameerika Ühendriikides meeskond koos suure hulga koostööpartnerite ja vabatahtlikega ning toreda kultuurielamuse eest neile suur-suur tänu!


Kärt Ulman

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo