Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Laulupidude idee algataja Johann Voldemar Jannseni 200. sünniaastapäeva puhul ning juubelilaulupeo auks täiendas Eesti Rahva Muuseum Eesti kultuuriloo püsinäitust „Kohtumised“ väärtuslike laulupeo-aineliste esemetega. Lisaks avas muuseum oma kodulehel postiajaloo kogude virtuaalnäituse „Laulupeo kaja“.

Hõbedast taktikepi kinkis Johann Voldemar Jannsenile tema 50. sünnipäevaks 1869. aastal Vanemuise mängu- ja lauluselts klausliga, et ta kasutab seda esimest korda esimesel üldlaulupeol. Seda Jannsen ka tegi. 1915. aastal ERMi jõudnud hõbedast taktikepile on graveeritud maasikaõied ja -lehed koos viljaga.


Esimesel üldlaulupeol pidas Jakob Hurt ajaloolise „Kõne priiusepühal“. Ehkki Hurt pidi paduvihma tõttu kõnet kolmandiku võrra lühendama ning paber sai veekahjustusi, jõudsid tema mõtted siiski rahva sekka. Täna on säilinud ürikuga võimalik ERMis tutvuda.


Näitusevitriinis on eksponeeritud ka trükis „Programm piddolauljatele ja Eesti surel rõmolaulopiddul Tartus, 17.–21. Junil 1869“ ja noodiraamat. Viimases on 27 laulu seas ka „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“, mille sõnad kirjutas Jannsen 1869. aasta algul ja mis kanti ette esimese laulupeo teisel päeval.


Samuti saab tutvuda unikaalse kollektsiooniga Eesti laulu- ja tantsupeomärkidest läbi aegade. Näiteks on esimese üldlaulupeo märkide kõrval väljas märgid Eesti esimeselt pagulaslaulupeolt 1947. aastal Saksamaal ning Petseri laulupidudelt aastatel 1924 ja 1934.


 Lisaks on muuseumikülastajatele loodud ka uus giidituur „Laulupeo radadel“, mis keskendub kahele olulisele sündmusele eestlaste rahvustunde äratamisel: esimesele laulupeole 1869. aastal ja laulvale revolutsioonile 1980. aastate lõpus.


Muuseumi kodulehel on avatud ka ERMi postiajaloo kogude virtuaalnäitus „Laulupeo kaja“. Laulupeod kui rahvuslikud suursündmused on leidnud ka filateelias rohkesti kajastamist. Laulupidudele on pühendatud nii postmarke, suveniirümbrikke, tervikasju kui ka kõrvaltempleid.


Näiteks esimesed laulupeole pühendatud margid (kolm nominaali) ilmusid 1933. aastal, kui X üldlaulupidu toimus Tallinnas. Ka tänavu maist augusti lõpuni saavad kõik masinloetavad kirjad Omniva kirjasorteerimiskeskuses peale laulupeo juubeli eritempli ning Omniva avaldab ka spetsiaalse margitoodete seeria.


Virtuaalnäitus ERMi kodulehel: www.erm.ee/et/laulupeo-kaja

 

Tänavu möödub 150 aastast esimesest üldlaulupeost, mis peeti 1869. aastal Tartus. Laulupidude traditsioon on lisatud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo