Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tallinna kõige uuem muuseum / näitustepind avati 19. juuni õhtul. Fotografiska Stockholmi kõrval ja enne Londonit  ja New Yorki on nüüd ka Fotografiska Tallinn, mis asub uues hoones Telliskivi Loomelinnakus, Balti jaama läheduses. (www.fotografiska.com)

Fotograafia on juba Telliskivis kanda kinnitanud Juhan Kuusi Dokfotokeskuse näol. Kaplinnas sündinud ja kogu elu Lõuna-Aafrika Vabariigis elanud fotoajakirjanik Juhan Kuus (1953 – 2015) on teatavasti ainus Eesti päritolu fotograaf, kelle tööd tunnistati kahel korral (1978, 1992) World Press Photo auhinna vääriliseks (https://dok-foto.ee/). Fotomuuseum on Tallinna vanalinnas juba ammu, Raekoja taga endises Raevanglas.


Fotomuuseum on üks 9 Tallinna Linnamuuseumi perre kuuluvast muuseumist: Linnamuuseum (vanalinn, Vene 17), Kiek In De Köki Kindlustustemuuseum (suurtükitornis), Neitsitorn (osa kindlustustemuuseumist), Raidkivimuuseum (osa kindlustustemuuseumist), Fotomuuseum (Raekoja 4/6), Tallinna Vene Muuseum (Pikk 29A), Peeter I Maja (Kadrioru pargis), Lastemuuseum Miiamilla (Kadrioru pargis), Kalamaja Muuseum (Kotzebue 16). Ja nad kõik hargnevad ka ühelt võrgulehelt www.linnamuuseum.ee.


Linnamuuseumis on kindlasti vaatamist väärt maikuust avatud näitus "Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi", vaimustav Langebrauni portselani näitus ja "100 aastat argipäeva", kus kümnendite kaupa kokkuvõtlikult näha ajastute märgilisi argiesemeid. Tallinna Linnamuuseum tähistab koos Taani ajaloo muuseumiga Frederiksborgis 800 aasta möödumist Tallinna esmamainimisest ühisnäitusega „Dannebrog ja Eesti 1219–2019“ Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis. Seda käis avamas Taani kuninganna Margrethe II isiklikult, nii nagu ka Kadrioru Kunstimuuseumi näitust "Dannebrog. Taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst." Kõik Tallinna 800 juubeliga seotud sündmused ja näitused leiavad kajastamist siin: www.tallinn800.ee


Eesti Kunstimuuseum on samuti 5 eri muuseumit ühendav kärgpere: Kumu, Kadrioru Kunstimuuseum ja Mikkeli Muuseum on kõik Kadrioru pargis ning Niguliste kirik ja Adamson-Ericu Muuseum nurk-nurga kõrval vanalinnas (www.ekm.ee). Mikkeli Muuseumis on Georgia (Gruusia) kõige kuulsama maalikunstniku naivisti (Niko) Pirosmani  näitus "Üksildase geeniuse maailm". Nigulistes on kirikukunst alates 13. sajandist (Lübecki meistri Bernt Notke töökojast pärinev 7,5 m pikkune surmatantsumaal ja Lübecki meistri Hermen Rode töökojas valminud ja 1481. aastal Tallinnasse jõudnud Niguliste kiriku peaaltari retaabel (ehissein)) ning gildide, tsunftide, Mustpeade vennaskonna ja kiriku hõbevarad.


Üks kõige uhkem maja vanalinnas on Suurgildi hoone, Eesti Ajaloomuuseumi kodu. Selle maja püsinäitus "Visa hing. 11 000 aastat Eesti ajalugu" kulub kõigile marjaks ära. Ajaloomuuseumil on ka 4 maja, tema võimsaim kasv on olnud Pirita tee ääres Maarjamäel. Sealses Maarjamäe lossis on püsinäitus „Minu vaba riik“, mis viib külastaja retkele läbi saja aasta, Eesti Vabariigi sünnist tänapäevani. (See valiti Eesti muuseumide aastaauhindade konkursil 2018 parimaks püsinäituseks!) Lossi kõrval on uhiuus Filmimuuseum, kus püsinäitusele lisaks on näitus taluarhitektuuris filmis. (Filmi-Vargamäe Mõniste lähedal Võrumaal on filmi "Tõde ja õigus" tarbeks ehitatud Vargamäe talu hoonetest ja linateose võtteplatsist koonev uus külastuspaik!) ja vanalinnas Teatri- ja Muusikamuuseumis Müürivahe tänaval Sõpruse kino kõrval on näitus "Minu laulupeo lugu". (www.ajaloomuuseum.ee)


Pealinnas on veel okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, Lennusadam, Energia avastuskeskus, Loodusmuuseum, Tervisemuuseum.... Olen võtnud liiga suure suutäie. Peate ise navigeerima. Ja ega Tartusse saa minemata jääda – Eesti Rahva Muuseum, Ahhaa-keskus... Oi, see pidanuks olema artiklite sari. Rannarootsi muuseum Haapsalus, Maanteemuuseum Varbusel Põlvamaal, Jalgrattamuuseum Väätsas Järvamaal, vabaõhumuuseumid, Mõniste talurahvamuuseum... Mu viimased edasiviivad kirjamärgid olgu:


www.puhkaeestis.ee, www.kultuur.info, www.kultuurikava.ee ja www.kultuuriaken.tartu.eetuuriaken.tartu.ee. Rõõmsat seiklemist, kas ilmsi või tugitoolist!


Riina Kindlam,
Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo