Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

P1100464

Kotkajärve Metsaülikooli viimase päeva, 9. augusti kõrghetk oli kirjandusteadlase Sirje Kiini väljamõeldud ja lavastatud poliitiline paneel. Paneel oli ühest küljest hariv ja teisest meelelahutuslik. Paneelis osalejad olid kõik meessoost, olgugi et kaks neist pidid esindama eesti naispoliitikut. Fotol vasakult Sirje Kiin (Madison, South Dakota), kes tegutses moderaatorina ehk diskussiooni juhina. Temast paremal Toomas Merilo (Toronto) – Mart Helme, EKRE; Oliver Hellaste (Eesti) – Illimar Lepik von Wirén, Isamaa; Kristo Veetamm (Eesti) – Jüri Ratas, Keskerakond;   Alvar Soosaar (Philadelphia) – Kaja Kallas, Reform; Juku Gold (Toronto) – Marina Kaljurand, sotsiaaldemokraadid. “Poliitikud” tegutsesid vahvalt ja leidlikult. Tänu Sirje Kiini ettevõtlikkusele leidis aset üks toredaim esitus Kotkajärve Metsaülikooli ajaloos. Kuulajaskonnapoolne osavõtt oli samuti hoogne. Huvitaval kombel võitsid sotsiaaldemokraadid pärastised valimised.  Tekstid ja foto: Andres Raudsepp

P1100478

Juba kolmas kord õpetab Metsaülikoolis rahvatantsu Marleen Kedars Eestist, kes käesolevas MÜ's andis ka oma doktoritööl põhineva loengu. Suur grupp rahvatantsuhuvilisi olid alati heas meeleolus jälgimas tema juhiseid. Pildil rahvatantsijad pealtvaatajaid lõbustamas reedese lõpupeo algtunnil.

 

Laupäeval, 3. augustil algas Kotkajärvel järjekorras juba 52. Metsaülikool. Kuna seekordne MÜ toimus harjumuspärasest paar nädalat varem, siis oli loota ka ilusaid päikeselisi ilmasid. Pettuma ei pidanud, saabujaid tervitas imeilus sinine taevas, soe järvevesi ja linnulaul.
Hunduplats sai kiiresti telke täis, kes eelistas suuremaid mugavusi, majutati skautide ja gaidide taredesse Kotkajärve maaalal.


Avaloengu pidas kirjandusteadlane ja –kriitik, Metsaülikooli audoktor Sirje Kiin. Sirje loeng andis ülevaate Eesti ühe silmapaistvama romaanikirjaniku ja luuletaja Ene Mihkelsoni loomingust.

 

P1100489

Käesolevas Metsaülikoolis täitus aastaid varem pesitsenud unistus – MÜ laulukoor. Kuna kohal oli Eestist saabunud tipp-kooridirigent ja laulupidude juhataja Triin Koch, moodustati sellel aastal aina suurenev peaaegu 30-liikmeline ansambel, mis suutis esineda nelja palaga reedese lõpupeo eel. Triin Koch oma tavalise huumori ja keeleosavusega nimetas seda ,,Metsaülikooriks". Pildil esitab ta meelelahutuslikul moel metsaülikoori programmi.     Tekst ja foto: Andres Raudsepp


Avaloengule järgnes tutvumisõhtu veiniga. Tutvumisõhtul tutvustati MÜs toimuvat tegevust, eesti keele ja kõne gruppe ning õppe- ja huviringe. Nagu tavaliselt, oli pakutavat tegevust väga palju, nii et mitmedki pidid hoolikalt valima ja plaanima millest osa võtta. Eesti keele harjutamiseks mõeldud eesti keele ja kõne gruppe juhtisid Riina Kindlam, Kristo Veetamm ja Oliver Hellaste, Epp ja Riin Alatalu, Anu Grabbi ning eesti keele algajate gruppi juhendas Katrin Kütti-Otsa.


Huviringideks sai valida Raamatuklubi (Sirje Kiin), laulmist (Triin Koch), kanuuretke (Robert Hiis), kaarlaua õppust (Toomas Eichenbaum), massaaži (Tiina Hiis), loodusmatka (Maret Tae ja Pearu Tamm), lõkketulel kokkamist (Paul Lillakas), Eesti rokkmuusikat (Ingvar Liitoja), nahkkäsitööd (Jaanika Truman), võrkpalli (Kristina Väljas ja Allan Luiker) ja rahvatantsu (Marleen Kedars). Õhtuseks tegevuseks oli MÜ osalejatel valida lõkkelaulude, filmiõhtute (Rein Ende) ja saunaskäikude (saunamees Toomas Marley) vahel.


Pühapäeva hommikul pidas loengu rahvatantsuõpetaja Marleen Kedars, seda siiski küll oma (mittetantsulise) doktorikraadi teemadel. Marleen lahkas oma loengus Baltimaade keelemaastikku koos rohkete visuaalsete näidistega.


Päevaseks tegevuseks oli pühapäeval kohal Kanada naiskonnaga Rio olümpial käinud ja FIVB maailmameister rannavõrkpallis Kristina Väljas. Kristina andis nõuandeid paremaks mänguks ja treenis mõnevõrra vormist väljas MÜlasi liivaväljakul õigesti palli lööma ja vastu võtma.


Kooridirigent Triin Koch avas oma õhtuses loengus kuulajatele äsjalõppenud laulupidude dirigeerimise tagamaid ja rääkis, kuidas üldse saada laulupeodirigendiks.


Esmaspäeva hommikuse loengu pidasid õed Riin ja Epp Alatalu, andes ülevaate Eesti riigi iseseisvumise eeldustest, protsessist ja raskustest, põimides loengusse mitmeid huvitavaid detaile taasiseseisvumise protsessist läbi nende isiklike kogemuste, ja president Lennart Meri isiksusest.


Päevaseks eritegevuseks oli kanuumatk Kotkajärvel Robert Hiisi juhendamisel. Erinevalt eelmistest aastatest ei läinud ühelgi esmakordselt kanuusõitu proovijal kanuu ümber ja seega oli ka kaldalt pealtvaatajatel nalja palju vähem.


Kunstiajaloolane Eero Epner rääkis õhtusel loengus kadunud Eesti kunstitöödest üldiselt ja eriti just kadunud ja hävinenud Konrad Mägi maalidest. Mitmed kadunud Konrad Mägi teosed võivad olla väliseestlaste omanduses, võimalikult kuskil keldris, pööningul või mujal hoiuruumides. Nende vastu valitseb Eestis suur huvi nii erakollektsionääride kui ka riigi muuseumide seas.

 

IMG 6513

Kotkajärve Metsaülikoolis 2019 osalejad.     Foto: Tauno Mölder / MÜ


Esmaspäev lõppes hiieskäiguga, hiievanaks Margus Tae koos oma abilise Pearu Tammega.


Teisipäeva hommikul tegi ettekande Toronto Citizen Lab’is töötav Juku Gold, andes ülevaate Eesti arengust e-riigina ning Eesti riigi valmisolekust küberkaitseks. Juku Gold on varem osalenud NATO küberkaitse koostöökeskuses Tallinnas ja San Fransisco firmas CyberCube.


Lõunaks oli kohal tuntud Toronto chef ja TV isiksus Paul Lillakas, kes õpetas lõkketulel kokkamist. Huvilised valmistasid ja maitsesid veise sisefileed pehme Brie juustuga, kammkarpe, krevette ja grillitud ananasse. Kellel lõkketoidust kõht täis, neil oli võimalus veel saada massaaži tegemise õpetust massaažterapeut Tiina Hiisi käest.


Teisipäevaõhtuse loengu pidas ajaloolane ja muusikaprodutsent Mihkel Truman. Mihkel käsitles Eesti rokkmuusikat 1965-1990.


Pärast rokkmuusika loengut lõppes teisipäev vägeva Retro Rokk peoga peamajas, mis kestis kaugelt üle kesköö, organiseerijaks Ingvar Liitoja.


Metsaülikool jätkus kolmapäeval ajakirjaniku ja Jaan Tõnissoni Seltsi juhatuse liikme Epp Alatalu loenguga Jaan Tõnissonist. Jaan Tõnisson, kelle sünnist möödus eelmine aasta 150. aastat, on lisaks oma tegevusele poliitikuna jätnud ka märgi kultuuriinimesena, riigimehena ja professorina.

 

Õhtuse loengu pidas Eesti Ekspressi ajakirjanik ja Hille Tänavsuu Vähiravifondi Kingitud Elu asutaja ja juhatuse liige Toivo Tänavsuu. Toivo Tänavsuu põhiliseks loenguteemaks oli viimastel aastatel plahvatuslikult kasvanud Kingitud Elu fondi asutamise tagamaad ja selle fondi tegevus ning rahakogumise meetodid. Viimase viie aasta jooksul on fond abivajajate heaks panustanud üle $12 miljoni. Loengu sisse põimis ta ka huvitavaid juhtumeid oma ajakirjanikutööst president Trump 2016 valimiskampaanias, tema kinnipidamisest Secret Service poolt, külaskäigust Hugh Hefneri poole, Steve Woziaki kokkuviimisest tema noorpõlve armastuse Kristi Naelapääga ja palju muud huvitavat oma isiklikust elust.


Neljapäeva hommik algas  selle aasta aprillis meie seast lahkunud pikaaegse Metsaülikooli aktiivse liikme Vello Salo mälestamisega EÜSi liikme Jaan Sudaki juhtimisel. Mälestamisele järgneva loengu pidas ajaloolane Mihkel Truman Eesti rahvusülikooli avamisest ja esimestest tegevusaastatest 1919 – 1925. Mihkel andis ülevaate sõja ajal avatud ülikooli ees seisnud raskustest ning nende lahendustest eduka ülikooli toimimiseks.


Päeval korrati esimesel korral väga populaarseks osutunud viski maitsmise huviringi Agu Etsi juhendamisel, samuti said esimesel korral osalejate rohkuse tõttu väljajäänud huvilised massaaži õpetust massaažiterapeut Tiina Hiisi käest.


Õhtune Toomas Eichenbaumi loeng oli Metsaülikoolis viimane. Toomase loeng käsitles Vabadussõja lahinguid idaja lõunarindel 1919. aastal. Toomas on hariduselt ehitusinsener, kuid tunneb suurt huvi Eesti ajaloo vastu ja on veetnud palju aega Eestis ja Lätis uurides omaaegseid Vabadussõja lahingukohti.


Reede hommikul toimus Sirje Kiini eestvedamisel poliitiline paneel, kus mängiti läbi eelmise aasta Eesti Riigikogu valimisvõitlus. Paneelis osalejatele oli määratud erinevate parteijuhtide rollid ja nad promosid oma riigivalitsemise seisukohti ning vastasid rahva küsimustele. Paneeli diskussion kujunes humoorikaks, “parteijuhid“ ei võtnud end õnneks eriti tõsiselt. Diskussioon katkes mõneks ajaks mitteplaanitud korras mustades särkides anarhistide meeleavalduse tõttu. Anarhistid nõudsid kõikide parteide laialisaatmist ja võimu üleandmist rahvale.


Metsaülikooli lõpupidu toimus reede õhtul. Peol esinesid laulu- ja rahvatantsurühmad oma nädala jooksul õpituga, samuti toimus teisi esinemisi nii sõnas kui laulus. Õhtust programmi juhtisid Eestist kohaletulnud EÜSi poisid eesotsas Kristo Veetammega.


Metsaülikooli juhataja Maimu Mölder avaldas tänu kõikidele Metsaülikooli juhatuse liikmetele ja vabatahtlikutele. Suure aplausi ja tunnustuse osaliseks sai nädala jooksul Metsaülikooli peret juba 15 aastat toitnud Ülle Veltmann oma kööginaiskonnaga.


Metsaülikool annab välja Metsaülikolle väljapaistvatele MÜ lektoritele ja MÜ tegevuse toetajatele. Oma eelmisel aastal väljateenitud Tehnokolli sai kätte Rein Ende. Selleaastase Metsaülikolli sai kauaaegne MÜ rahvatantsuõpetaja ja selleaastane lektor Marleen Kedars.


Lõpupidu jätkus seltskondlike mängudega ja ühislaulmistega köögikatuse all ning hiljem suure saunapeoga kuni varaste hommikutundideni.


Tauno Mölder

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo