Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

12649

Foto: Postimees

Pärnus avastati Tartu maalikunstniku Elmar Kitse seniteadmata maal "Pärnu jõgi". Hiline avastus on sellevõrra huvitavam, et pilt on kõike muud kui raskesti märgatav – teos on neli meetrit lai ja poolteist meetrit kõrge.


"Pärnu jõe" maalis Elmar Kits arvatavasti tellimustööna mõnele ettevõttele ning selle tegemisest Kits ühtegi märget kirja ei pannud, vahendasid ERR uudised.


Kuna tööhoog oli Kitsel suur, siis jäi ka teosele signatuur panemata, mistõttu ei vaevunud inimesed möödunud kümnendite jooksul sellele tähepanu pöörama.


62 aastat pärast maali valmimist tõid kolm anonüümseks jäänud inimest teose Tartusse E-kunstisalongi, kus kunstiajaloolased aimasid, et tegu on meistri tööga.


"Teos on toodud meile Pärnust ja võib vist öelda, et oli jäetud oma suuruse tõttu seisma. Seda ei saanud ju kuhugi prügimäele viia, ega endale koju paigutada," selgitas E-kunstisalongi galerist Kaari Koch.


Kuigi stiil oli väga sarnane Kitsele ja maali taha oli kirjutatud Kitse nimi kolm korda, siis telliti maalile ka ekspertiis, mis teose autentsust ja valmimisaega kinnitas.


Tartusse saabudes oli maal heas seisukorras.

 

Samal ajaperioodil oli El-mar Kits ka teisi sarnaseid maale teinud.


"Kui nüüd sirvida Elmar Kitse monograafiat, siis just 1950. aastate lõpus tegi Elmar Kits erinevaid suuremahulisi pannoosid Eesti linnadest. Võib tuua näiteks Viljandi, Narva, ka Tartu. Selles mõttes Pärnu kuulub hästi sinna komplekti," rääkis Koch.


Oktoobri lõpus läheb Elmar Kitse "Pärnu jõgi" enampakkumisele ning suure maali alghind on 47 500 eurot  (umbes $53, 333).

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo