Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

bush

Nancy Bush, foto: ajakirja EESTI NAINE fotograaf Daisy Lappard.

Ajakiri EESTI NAINE toob oma oktoobrikuu numbris EN toimetaja Liis Auväärt’ilt kauni ja huvitava kirjutise ameerika kuduja Nancy Bushist, kes on tuntud USA ja Kanada eestlaskonna kudujatele.


Liis Auväärt kirjutab: “Ameeriklanna Nancy Bush teab Eesti käsitööst rohkem kui enamik eestlasi. Ta korraldab siia ekskursioone, kirjutab Eesti käsitööst raamatuid ja artikleid.“ Nancy vastus: “Maailmas on järjest vähem häid käsitöömeistreid. Teil on neid palju, see on haruldane õnn!“


Suur Eesti sõber ja eesti kudumise entusiast Nancy Bush on aastakümneid tuntud meie USA ja Kanada kudujaile. Kuidas sattus Utah’s elav ameeriklanna eesti kudumise juurde? Kõik see on nagu muinasjutt.


Nancy jutustab, kuidas 1992. a. Utah raamatukogus päris juhuslikult sattus ta kätte venekeelne raamat “Eesti rahvarõivad“, välja antud 1957. aastal. Kuna Nancy vene keelt ei osanud, vaatas ta raamatus pilte käpikutest ja sukkadest ja ütles iseendale: “Et see, mida ma praegu näen, on kogu minu ülejäänud elu.“ Talle meenus, et 1988. perestroika aastatel uudised Eesti kohta huvitasid teda ja ta tahtis rohkem teada, mis toimus Eestis.


Nüüd on Nancy sagedane külaline Eestis. Suvel, kui ta viibis käsitöötarvikute hulgilaos, kohtas ta seal kolme tuttavat, kaks olid Haapsalust ja üks Kihnust. Ta on vähemalt kord aastas Eestis, tahaks tulla tihedamini, aga kauged vahemaad segavad. Nancy tunneb end koduselt Eestis. Meeldis laulupidu. Vaatas laulupidu telekas kudumissõprade keskel kududes ja teed juues Padisel.


Ülikoolis õppis Nancy kunstiajalugu. Huvi kangastelgede vastu viis ta Rootsi, kus tal tekkis huvi tavalise kudumise vastu. Talle meeldis kudumine, mida ta sai teha reisides. USAs asutas ta oma lõngafirma ja hakkas õpetama kudumist. Huvi Eesti ja eesti kudumise vastu tõi 1995. astal Nancy esmakordselt Eestisse. Talle nii meeldis Eesti, eesti käsitöö ja mustrid, et Nancy hakkas korraldama käsitööhuvilistele Eesti reise. Kiirkohtumisel Nancyga juunis Tallinna vanalinnas kohtasime Nancy seitsmendat reisigruppi, kes oli just saabunud Eestisse.


20 käsitööhuvilist olid vaimustatud Tallinnast ja eestlastest. Ta reisigrupis on huvilisi Ameerikast, Kanadast, Austraaliast, Inglismaalt, Rootsist, Jaapanist, Hollandist ja mujalt. Loeme Eesti Naisest, et mõni reisija oli Eestist nii vaimustatud, et oli käsitööreisil viiendat korda. Eriti meeldib Haapsalu. Haapsalu Promenaadil, kus on tuntud isikute pingid, on ka Nancy Bushile pühendatud pink. Külastatakse Muhu ja Kihnu saari, mis pakuvad turistidele palju huvitavat. Reisijad võtsid osa käsitöö õppetundidest. Viljandis kohtusid nad tekstiilikunstnik Anu Rauaga. Loeme Eesti Naises, et kõige nooremad reisijad on 30ndates ja vanemad 80ndates aastates.

 

Nancy kirjeldab, kuidas ta läks grupikaaslasega Tallinnas Komeedi restorani lõunale, pärast tegid oma kudumistööd seal ja õhtul sõid seal õhtusöögi. Liis Auväärt küsib: “Kas teil on mehi ka kambas?“ Nancy vastus: “Siiani ainult naised.“ Nancy abikaasa Joe on ka viibinud Nancyga Eestis. Talle meeldivad Eesti saared. Nancy on kontaktis USA eestlastega. Kui tema kodukohas Salt Lake Citys eestlased tähistavad EV aastapäeva, on Nancy kohal.


Huvi Eesti vastu on nii suur, et Liis Auväärt pärib kas Nancyl on eesti verd? Nancy teada tal ei ole Eesti juuri, ütleb, et ta isapoolsed juured on Rootsist. 68 aastane Nancy Bush tunneb Eestit hästi, on viibinud Eestis suvel, sügisel, talvel ja kevadel. Kui Nancy on Eestis, ostab ta lõnga ja eesti käsitööd. Eriti lähedased on talle Haapsalu sallid. Nancyl on suur valik eesti kindaid, sokke, vöösid ja eriti Haapsalu salle, neid on tal üle saja.


Reis Tallinnasse Salt Lake City’st võtab terve päeva, kasutada tuleb mitut lennukit. Nancyl on eraldi rännuvardad, mis on puust ja neid lubatakse lennukisse. Ta ütleb, et ta on üllatanud, kui eestlased tänavad teda, et ameeriklasele meeldib eesti kultuur. Nancy ütleb, et ta leiab, et tema peaks eestlasi tänama imelise kultuuri eest ja et eestlased on tõelised käsitöö meistrid.


Eesti Naise toimetaja Liis Auväärt kirjutab: “Tõesti, imetlusväärne naine, et ta niimoodi võõrsil olles Eesti asja ajab.”


Meenub 2007. aasta 1. aprill, kui ma esimest korda kohtasin Nancy Bushi Connecticutis. Olin Nancyst kuulnud ja registreerisin end ta eesti mustritega sokkide kursusele Westportis. Kui klassiruumi astusin, tervitas mind ilus eesti “tere“ ja mu ees oli eesti mustritega kootud sokkidega kaetud laud. Pisarad tulid silma!

 

Nancy alustas oma loengut Eesti ajalooga. Meil mõlemal olid pisarad silmis. Peale tunniajalist Eesti ajaloo loengut hakkas eesti mustritega “Linda sokkide“ kudumine. Osavõtjaid oli üle kahekümne. Igaüks sai lektorilt trükitud juhised “Estonian Inspired Socks“.

 

Pärast õhtul külastas Nancy meie kodu. Mul oli seljas Muhu pruudi rahvarõivad. Vaatasime meie pere Saksamaa põgenikupäevade käsitöid ja TRIINU ajakirju. Nancy oli eriti huvitatud Triinudest ja eesti mustritest. Eesti Vabariigi NY Peakonsulaat korraldas Nancyle austamisõhtu 19. jaanuaril 2016, kus talle anti üle Eesti Välisministeeriumi aukiri aastatepikkuse Eesti kultuuri ja ajaloo tutvustamise eest USAs.


Nancy Bushilt on ilmunud 5 raamatut, 2 on pühendatud eesti käsitööle: Folk Knitting in Estonia ja Knitted Lace of Estonia ning rohkesti kirjutisi kudumisajakirjas PieceWork, kuuludes ka ajakirja toimetajate koosseisu.


Aire Salmre

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo