Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Kollektsionäär Vahur Kuhlberg, kes on aastakümneid kogunud eeskätt vanu fotosid ning ürikuid, avastas kuu aega tagasi internetis surfates oksjonikeskkonnast ligi 100 aasta vanuse filmirulli 1917. aasta Saksa dessandist  Saaremaal. Kuhlbergil õnnestus osta oksjonilt film operatsioonist koodnimega Albion, milles osales 25 000 meest ja 300 laeva ning mille siht oli vallutada Lääne-Eesti saared, mis toona kuulusid tsaari-Venemaa koosseisu, vahendas ETV. "Surfasin eBays ja leidsin sealt otsingusõna alt Oesel ehk Saaremaa ühe huvitava filmirulli. Seal olid mõned kaadrid filmi algusest, fotodena ja hakkasin neid vaatama ning mul tuli meelde, et mu käest on kunagi läbi käinud fotod samast sündmusest," rääkis Kuhlberg. Kuhlberg omandas Belgias asuvalt müüjalt vana filmirulli, ehkki hind oli soolane. Tema sõnul oli belglane saanud filmi enda väitel kunagise Saksa natsipartei kooli arhiivist. Ajaloolane Ago Pajur märkis, et Albion on ajalukku jäänud sellega, et see oli Esimese maailmasõja suurim edukas dessant, teist nii suurt ja edukat operatsiooni kogu Esimese maailmasõja aastate jooksul ei toimunud. "Mul ei olnud aimugi, et sellest on ka film tehtud," tõdes Pajur. Kui hinnaline filmikarp Eestisse jõudis, rändas see esimese asjana edasi restauraator Jaak Ellingu kätte, kelle hinnangul oli film üllatavalt heas korras. Ellingu sõnul on Kuhlbergi filmirull ilmselt 1930. aastatel tehtud koopia originaalist, mis ei kahanda selle sisulist väärtust. Kuhlberg kavandab filmi avalikku näitamist ning selle täpne aeg teatatakse "Pealtnägija" Facebooki lehel. Kuhlberg on varemgi interneti kaudu välismaalt rariteete leidnud, näiteks baltisaksa kunstniku Wilhelm Stavenhageni pliiatsijoonised, Eesti 18. sajandi hõbeseppade peekrid ja söögiriistad või vanad fotod Eesti mõisatest.  ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo