Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Raul Pettai

 

664

See oli jõulupühade eel, kui leidsin postkastist raske paki, millel rida Eesti postmarke. Pakis ootas erakordne üllatus: mahukas raamat “Paul Reets. Hinge roppus ja vaimu õis”, 672 lk.

 

Selle autor on kirjanik ja kirjandusteadlane Jaan Undusk, kes Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse direktorina toimetas teose Tallinnas aastal 2019.


Paul Reets sündis Tallinnas 1924. Peale raskete sõjaaastate õnnestus tal pääseda Saksamaale, kus ta aastatel 1946-70 õppis Bonni ülikoolis kunstiajalugu ja teisi aineid.

 

Tol ajastul kohtasin ma teda esmakordselt.  

 

USA-sse jõudis Paul aastal 1950, jäädes elama Bostonis ja õppides edasi Harvardi ülikoolis nii kunsti- kui üldajalugu.

 

Aastatel 1970-94, mil ma Bostonis elasin, uurisime koos sealseid kunstimuuseume, arutasime maalikunsti ja kirjanduse küsimusi.

 

Paul Reetsi teadmised ja arusaamad neil aladel olid väga ulatuslikud, piirdudes mitte ainult faktidega, vaid haarates võrdselt ainete filosoofilist külge. Reets oli kodus nii klassikalise Lääne-Euroopa kunsti kui Eesti kunsti üksikasjades.

 

Ta omas  kunstikogu, milles oli vähemalt 800 kunstiteost ja lisaks sama suure raamatukogu

.   
Aeg aga nõuab oma lõivu ja nii lahkus Paul Reets esimesel jõulupühal 2016. Kahjuks mõistsin kaotuse suurust liiga hilja. Seda enam olen tänulik neile, kes Pauli kultuurivara säilitasid ja Eestisse toimetasid – Eesti Kultuurifond USA-s – ja kes selle põhjal käesoleva teose koostasid – Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus.


Mida siis raamat sisaldab?  Paul Reets ei töötanud omaette nurgas, vaid tema kirjutisi ja artikleid ilmus rohkelt väliseesti ajakirjanduses ja ajakirjades.

 

Ja nii on Jaan Undusk siia köitesse koondanud 106 Paul Reetsi artiklit, lisaks rida artikleid tema kohta Jaan Unduskilt, Jüri Hainilt ja Janika Kronbergilt. See kõik on huvitav lugemismaterjal.

 

Raamat sisaldab ka üle 150 pildi  –     kunstiteoste reproduktsioonid ja muud fotod.

 

Raamatu üldkujundus, paber, trükk jne. on esmajärgulised, nagu Eestis toimetatud teosed ikka.


Raamatu hinda ja tellimise üksikasju ma kahjuks ei tea. Selleks võtke ühendus Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase kirjanduskeskusega, Roosikrantsi 6, 10119 Tallinn.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo