Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

86356

Kaader filmist “Vello Salo. Igapäevaelu müstika”

 

Juba viimased 50 aastat on New Yorgis koos kevade saabumisega tähistatud ka eesti kultuuri. Ka selleaastased New Yorgi Eesti Kultuuripäevad toovad Eestist kohale mitmeid põnevaid esinejaid, pakkudes elamusi nii muusika, teatri, filmi kui ka kujutava kunsti vallas.


Koos külalistega tähistame nii Kultuuripäevade 50. juubelit aga ka Vanemuise 150., Arvo Pärdi 85., Veljo Tormise 90., Põhjaka restorani 10. ja Noep’i ehk Andres Kõpperi 30. sünnipäeva.


Erikülalisena on kohal Eesti ühe huvitavama restorani Põhjaka (www.pohjaka.ee) kokad, kes avavad kolme päeva vältel NY Eesti Majas pop-up restorani ning pakuvad põnevaid Eesti maitseelamusi kõikidele külalistele.


Teise erikülalisena viibib üritusel Eesti Vähiravifond “Kingitud elu” asutaja Toivo Tänavsuu, kelle tegevus on kinkinud sadadele eestlastele väärtuslikke elupäevi ja aidanud need veeta oma lähedaste keskel.

 

Kuna sünnipäevalastele on tavaliselt kombeks kinkida kas lilli või kingitusi, siis meie Kultuuripäevade poolt palume, et teeme ühiselt kingituse annetades fondile.


Mida siis juubeliüritus pakub?

 

Järgneb kava, kus võivad pisimuudatused tulla, seega palume jälgida meie Facebooki lehte või kodulehte.

 


1. aprillil

 

kell 9 hommikul kuni 5 pärastlõunal toimub Latitude40 Eesti idu- ja tehnoloogiafirmade äriseminar ning kohtumine kohalike investoritega koostöös Enterprise Estonia, e-Residency ja  New Yorgi Eesti Peakonsulaadiga.


kell 7pl Eesti uusim komöödiafilm “Ükssarvik” jutustab kahe noore iduettevõtja Tõnu ja Õie teekonnast “kodugaraažist” maailma tehnoloogiamekasse Silicon Valley’sse ja tagasi. Kohal on filmitegija Rain Rannu.

Skandinaavia Maja, pilet $12-15, eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega

 


2. aprillil

 

kell 6pl Kultuuripäevade pidulik avamine New Yorgi Eesti Majas, kus avatakse ka selleaastased kunstinäitused.

 

“Arvo Pärt. Tuntud ja tundmatu” viib vaatajad helilooja juurteni ning räägib tema loo – päritolust, lapsepõlvest ja kujunemisaastatest. See lugu on üks osa Eesti loost, tuues kuulajale lähemale seda keskkonda ja teekonda, milles on sündinud muusika, mida nii palju teatakse.


Viljandi Kultuurikolledži rahvusliku käsitöö eriala näitus „Pärandiluup“ tutvustab seda pärandit, millega kolledži erialadel (rahvuslik metallitöö, ehitus ja tekstiil) igapäevaselt tegeletakse. Pärand on osa meist, meie identiteedist, eneseteadvusest, koha- ja ruumitajust, igapäevasest keskkonnast.

 

Pärand ei ole museaal. Pärand on elus asi. See areneb meiega koos ja leiab üha uusi vorme ja väljundeid. Pärandiluup aitab märgata ja näha.


Kolmas näitus viib vaataja aga Tartusse, millest on kujunemas Eesti tänavakunsti pealinn.

 

Eesti esimese tänavakunstifestivali korraldajad ja näituse kuraatorid Kadri Lind ja Sirla on kokku kogunud huvitavamad tööd, mida Tartus näha võib ja nad New Yorki toonud.

 

Kuidas see täpselt välja näeb, peab oma silmaga vaatama. Nii nagu Sirla ise ütleb, et tänavakunsti eesmärk on alati rikastada, mitte rikkuda.

 

Uusi mõtteid esile kutsuda, kellegi tuju heaks teha, mitte pahandada.

 

Näituse näol on tegemist projekti esimese osaga, teine osa on plaanitud järgmise aasta Kultuuripäevadel. Töid saab ka osta.


Kõik näitused jäävad avatuks Kultuuripäevade vältel.


Kell 7.30 pl loeng “Tartu kui tänavakunsti pealinn” on jätkuks tänavakunsti näitusele. Sirla ja Kadri räägivad tänavakunsti olemusest, ning sellest, mida täpsemalt võib Tartu tänavatel näha.

NY Eesti maja, eesti keeles ja tasuta.  


Kell 8.15 pl linastub dokumentaalfilm “Vello Salo. Igapäevaelu müstika”. Vello Salo on inimlik vaimulik.

 

Mees, kellel on omad kiiksud ja vigurid, elukogemust ning avarat vaimu, tarkust, mida ta on kogunud ja hoidnud, meie aega välja vedanud. Inimese vaimuelu tippvorm saabub ikka alles vanemas eas.

 

Nii mõnedki olulised küsimused saavad selgeks läbi valu ja vaeva alles päris viimases peatükis. Filmist räägib ning küsimustele vastab režissöör Jaan Tootsen.

NY Eesti Maja, eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega ja tasuta.

 


3. aprillil

 

kell 7.30 pl Arvo Pärdi 85. juubelit tähistav kontsert “Ja ma kuulsin hääle…”  Eesti ühe tippkoori Collegium Musicale esituses.

 

86353

Endrik Üksvärav ja Arvo Pärt.

 

Lisaks Pärdile kõlab dirigent Endrik Üksvärava juhtimisel ka Veljo Tormise, Pärt Uusbergi, Urmas Sisaski ja Tõnis Mägi looming.

Church of the Heavenly Rest (1085 5th Avenue, New York), annetus $15-$25.


Kell 10 pl Ari Matti Mustoneni püstijalakomöödia (stand-up) neile, kelle jaoks kirikumuusika liiga tõsine või raske tundub olema.

NY Eesti Maja. Annetus $10, eesti keeles. NB! Ei sobi lastele!

 


4. aprillil

 

kell 11el kutsume kõiki kuulama väga populaarse raadiosaate Ööülikool avalikku lindistust, kus vestlevad saate produtsent ja filmimees Jaan Tootsen ning NYU antiigiteaduste abiprofessor Laura Viidebaum.

 

Millest täpselt vestlus tuleb, selgub alles mõne aja pärast, aga lubame väga põnevat ja harivat jutuajamist.

NY Eesti Maja, tasuta. Eesti keeles.


Kell 12 pl loeng “Kodumaise disaini arendamisest” Tallinn Design House’i loovjuhi ja Tallinna Loomeinkubaatori asutaja Anu Lõhmuselt.

 

Tallinna südalinnas Rotermanni kvartalis asuv Tallinn Design House pakub üle 100 erineva disainerbrändi väljapanekut. Terve päeva jooksul on võimalik osta ka disainitooteid.

NY Eesti Maja, tasuta. Eesti keeles.

 

1 3

“Head tüdrukud lähevad taevasse”


1.30 pl  Vanemuine etendus “Head tüdrukud lähevad taevasse”, kus Urmas Vadi käe all saavad uue hingamise Eesti kirjanduse sellised kangelannad nagu Libahundi Tiina, Raja Teele jt.

 

Saab kuulda ja näha, mis nendega vahepeal juhtunud on ja mida nad tänasest elust arvavad.

 

Kui ühel õhtul laval nii palju erinevaid naisi kokku saab, siis pole loomulikult pääsu, et jutuks tulevad ka mehed.

 

Osades Kärt Tammjärv, Piret Laurimaa, Piret Rauk ja Tiit Palu (lavastaja).

NY Eesti Maja, annetus $25, eesti keeles.


Kell 4 pl Kadri Lind ja Sirla esitlus “Tartu kui Eesti tänavakunsti pealinn”

NY Eesti Maja, tasuta, inglise keeles.


Kell 5 pl loengus “Teekond edukaimaks Eesti disainerbrändiks”saavad moekunstihuvilised osa Eesti ühe edukaima moekunstniku Lilli Jahilo uuest kollektsioonist, mille inspiratsiooni allikas oli Eesti kunstiklassiku Adamson Ericu looming.

 

Lilli räägib ka omanimelise moemaja sünnist, selle eduloost ja väljakutsetest.

 

Lilli on Eesti moedisainer, kes on võtnud oma südameasjaks väärtustada ja jõustada naisi läbi oma unikaaldisaini.

 

Kõik Lilli Jahilo brändi tooted on jätkusuutlikult toodetud Eestis parimate meistrite poolt ning disainitud kestma läbi aegade.

 

Toodete ülikõrge kvaliteet ning istuvus on toonud brändile fänne ja kliente üle maailma, olles hinnatud nii ärinaiste kui printsesside seas.

 

Laupäeva jooksul toimub ka kollektsiooni müük.

NY Eesti Maja, tasuta, inglise keeles.

 

lkfUCF1Q

Seto pärimusmuusikaansambel Zetod.


Kell 7.30 pl alustavad rahva lõbustamist Zetod, kelle eestvedaja Jalmar Vabarna ei vaja muusikasõbrale küll tutvustamist.

 

Zetod on 5 noort meest, kes on osanud panna setu rahvamuusika moodsamasse võtmesse ja selle kaudu pärimusmuusika massidesse viinud.

NY Eesti Maja, annetus $20.


Kell 10 pl on aga oodatud kohale popmuusika sõbrad kuulama Eesti elektroonilise muusika lipulaeva NOËPi, kes on kogunud kuulsust oma hittidega nagu “Rooftop”, “Jennifer Lawrence” nii kodu- kui välismaal.

NY Eesti Maja, annetus $20.

 


5. aprillil kutsume kõiki kell 11 el ühisele brunch’ile, kus vestleme Põhjaka restorani kokkadega Eesti köögist, maitsetest ja restorani saamisloost.

 

Samas kutsub Eesti Kultuurifond Ameerika Ühendriikides tähistama Kultuuripäevade 50. aastapäeva tordi ja šampusega.

 

Aukülalisteks on Kultuuripäevade endised peakorraldajad.

 

Ainult eelregistreerimisega! Brunchi hind on $15.

New Yorgi Eesti Maja, eesti keeles.


Kell 3 pl filmi “Tõde ja Õigus” linastus. Filmitegija Tanel Toom on kohal ja vastab küsimustele.

Skandinaavia Maja, pilet $12-15. Eesti keeles, ingliskeelsete subtiitritega.


Rohkem infot
www.estonianculture.org

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo