Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kuulsa tšellomängija elu sai kaante vahele

 

tahelend

Päev enne tänavust Oscarite jagamist esitles Evelin Täht Tartus Revelia korporatsioonis paksu, 356-leheküljelist raamatut «Tähelend. Jüri Täht», mille 89-aastane peategelane elab nüüd oma pere keskel Vana-Kuustes.


Teise maailmasõja järel Eestist põgenenud ja Saksamaa põgenikelaagri kaudu Ameerika Ühendriikidesse jõudnud Jüri Täht sai USAs väga hea muusikuhariduse. Ligi 30 aastat mängis ta lugematutel kontsertidel koos kuulsa pianisti Don Shirleyga.


Kuulsa mustanahalise klaverikunstniku Shirley elu ja loomingu ainetel valminud film «Roheline raamat» võitis aasta tagasi parima filmi, parima originaalstsenaariumi ja parima meeskõrvalosatäitja Oscari.

 

31. jaanuaril 2019 oli Tartu Postimehes juttu, et Jüri Täht leidis linateoses mõndagi, mida elus ei ole juhtunud.


Tšellisti minia, Evelin Täht, on nüüd valmis saanud kuulsa muusiku elust rääkiva raamatu.


Autori sõnul avab elulooraamat «Tähelend. Jüri Täht. Mees rohelisest raamatust» ukse justkui paralleelmaailma, mis küll eksisteeris, aga millest ei teata nõukogude aja tõttu suurt midagi.

 

«See jutustab ühe lihtsa ja tagasihoidliku eestlase sündmusterohkest elust ja muusikukarjäärist Ameerikas,» lisas Evelin Täht.


Kuid raamatusse said kirja ka Jüri Tähe meenutused sellest, kuidas möödus lapsepõlv Eestis ja kuidas ta elas üle pagulaspõlve Saksamaal.

 

Omapäraseks teevad tekstilise osa sellesse liidetud kahe päeviku leheküljed. Esimese neist on kirja pannud Parfeni Valgemäe, kes oli Jüri Tähe muusikaõpetaja Viljandis.


See on raamatus avaldatud fotokoopiana, sest õpetaja on käekirjaridade vahele kleepinud fotosid, ajaleheväljalõikeid ja isegi õpilase esimeste kontsertide kavalehed.


Teine päevik on raamatusse talletatud osaliselt ning enamasti ümberjutustusena.


Sellesse päevikusse pani Jüri Täht saksa keeles kirja oma teekonna 30. detsembrist 1950 kuni 31. jaanuarini 1951 Saksamaalt Ludwigsburgi laagrist sadamasse, laevasõidu ja randumise New Yorgis.


Raamatu teine pool kannab nime«Pildialbum» ja selles on lugematul hulgal pilte ja dokumentide koopiaid. Mitmel pildil on Jüri Täht kuulsa pianisti Don Shirley trio koosseisus.


“Huvitaval kombel on mees, kes oli hinnatud muusik Ameerika parimates orkestrites ja ansamblites, jäänud kodumaa laiemale üldsusele tundmatuks, “ kirjutab muusik Siim Aimla raamatu tutvustuses.

 

“Ka minu üllatus oli suur, kui Jüri Tähe enda jaoks tänu filmile „Roheline raamat“ avastasin. Natuke tausta uurides ja raamatu peategelasega ka telefonitsi rääkides olin suisa rabatud, et niisugune mees on kodumaal ilma suurema tähelepanuta jäänud.

 

Eks see ongi ju tihti nii, et tõsised tegijad ajavad rahulikult oma asja ning löövad ainuüksi oma oskuste ja tahtmisega elus läbi ja suurt kära ei teegi.

 

On väga vahva, et Jüri Tähest nüüd ka raamat ilmub, sest (parafraseerides autorit) eestlastest tähti on muusikataevas sedavõrd vähe, et mida rohkem me neist teame ja neid teadvustame, seda sinimustvalgemaks see taevas muutub...”


Ajaloolane Mairo Rääsk lisab: “Jüri Tähe mälestused on huvitav materjal mitmel põhjusel. Esiteks muidugi lugu ise: pöörete, ootamatute ja õnnelike kokkusattumustega kulgenud elukäik, kus põnevad maailmad, mis on eestlastele tavaliselt kauged ja võõrad.”

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo