Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

COVID-19 viirus võttis ühe Eesti Kirjanike Liidu liikme elu.


Stockholmist saatis kurva uudise Patric Poska. Teisipäeval, 14. aprillil 2020 lahkus meie seast Helve Poska.


Rootsis on olnud riiklik poliitika võitluses COVID-19 viirusega palju liberaalsem, aga tänaseks on selge, et haigus tabab seal nüüd nii vanemaid inimesi kui ka vähem üldises infovoolus olevaid riigis elavaid muulasi.


Nagu kirjutab Helve Poska poeg, viidi ema haiglasse 6. aprillil 2020 ja esialgu oli Helve Poska seisund olnud stabiilne ja isegi lootustandev, kuid 14. aprillil oli haiglast tulnud lähedastele teade, et ema seisund on järsult halvenenud. Ema juurde haiglasse jõudsid veel hüvasti jätma poeg Patric ja tütar Maria, kes said emaga hüvasti jätta ja koos palvetada. Veel enne, kui lapsed jõudsid haiglast lahkuda, jõudis nendeni SMS teade, et kell 11.19 oli ema süda peatunud.


Helve Poska lahkumine on suur kaotus meie riigimehe Jaan Poska (1866-1920) suurele hõimule, sest Helve Poska oli selles hõimus sidemeks veel Jaan Poska enda perega.

 

Oli ta ju naiseks Jaan Poska noorimale pojale Jüri Poskale (8.01.1919-12.01.1974) ja seega viimastel aastatel kogu Poskade suurpere auväärne matroon.


Kuid Helve Poska oli ise väga loominguline isiksus ja tasub siin tsiteerida, mida kirjutati tema ühe luulekogu ilmumisel Eestis: "Helve Poska, Haapsalus 1925. aastal sündinud poetess, kes kooliteed käinud Haapsalus, Tallinnas ja Rootsis. 1944. aastal abiellus ta jur.kand. Jüri Poskaga (1919-1974) ning nende abielust sündis neli last.

 

Helve Poska kirjanikuna-luuletajana valdab suurepäraselt sonetipärja kirjutamise harukordset kunsti, mille näiteid võib leida ta kõigis luulevalimikes."


Helve Poska on oma luulekogumikud avaldanud ka Eestis ja nii kuulus ta Eesti Kirjanike Liitu. Kui täna me võime lugeda ülevaateid, millised kirjanikud olid sada aastat tagasi möllanud hispaania gripi ohvrid (loetakse ka F. Kafkat), siis ehk kunagi kirjutame meie, et 2020. aasta koroonakriisi ajal kaotas Eesti Kirjanike Liit just selle epideemia ohvrina Helve Poska.


Seda kirjutades tekkiski mõte, et oleme arvult küll väike rahvas, kuid olles praegu eriolukorra ajas väga hõivatud sellega, mis juhtub Eestis, pole meil eriti head ülevaadet, kuidas läheb eestlastel, kes elavad täna välismaal.

 

Raske küsimus, aga võiksime teada sedagi, kui eestlased on selle uue epideemia ohvriks langenud kodumaast eemal. Täna langetame pea - Helve Poska (1925-2020) mälestuseks!

 

Poeg Patric Poska kirjutab:
Nüüd on ta teel taevasse ja saab vaadata meie üle taevast...


Peeter Järvelaid

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo