Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

88963

Foto: ERR

 

ERR-i muusikatoimetajad valisid aasta muusikuks 2020 Mari Kalkuni.

 

Muusik kinnitas, et möödunud aastal välja antud "Õunaaia album" on saanud väga palju positiivset tagasisidet.


Aasta muusiku tiitel anti Mari Kalkunile üle 13. jaanuaril toimunud stuudiokontserdil, millest tegi otseülekande ka ERR kultuuriportaal (on järelvaadatav).


Aasta muusiku tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.

 

Mari Kalkun on esimene maailmamuusikust artist, kes selle tunnustuse pälvib.


Mari Kalkuni tegevus on rahvusvahelise haardega ja ta tõuseb esile kui eesti muusika edulugu.

 

Tema lugu "Hädaabikõne peaministrile" koostöös Kristiina Ehiniga, mis sai esiettekande mullu veebruaris Klassikaraadio saates "Helikaja", võitles Eesti Rahvaluulearhiivi töö jätkumise eest ja saavutas laia kõlapinna.


Tema muusika juured on eesti pärimuses, eriti on seal tunda Lõuna-Eesti olustik, kust on pärit tema esivanemad ja kus ta ka ise elab.

 

Sageli võru keeles esinev Kalkun on oma loomingus kasutanud ka vana regilaulu ning olnud kaasahaarav eestlaulja kultuurisündmustel.

 

Ta on esinenud solistina koos kooride ja sümfooniaorkestriga ning tema laulud on kõlanud laulu- ja tantsupeo repertuaaris.


Rahvusvahelise haardega muusik on üles astunud kontsertidega nii Euroopas, Ameerikas kui ka Jaapanis.

 

2018. aastal valiti Mari Kalkuni album "Ilmamõtsan" ajalehe The Guardian kriitikute poolt aasta parimate maailmamuusika albumite esikümnesse.

 

Möödunud aastal ilmus Mari Kalkuni kuues heliplaat "Õunaaia album".


Klassikaraadio on salvestanud ja vahendanud otseülekandes Mari Kalkuni kontserte rohkem kui kümme aastat, mitmed neist salvestistest on jõudnud EBU vahendusel raadiokuulajateni üle maailma.

 

Klassikaraadio lähetusel esines Mari Kalkun esimese Eesti artistina ka festivalil EBU Folk Hispaanias, Segovias 2012. aastal.


Eesti Rahvusringhääling on aasta muusiku tiitlit jaganud juba 1982. aastast.

 

Aasta muusikuks on valitud teiste hulgas Paavo Järvi (2012), Ivo Linna (2009), Tiia-Ester Loitme (2008), Kalle Randalu (1982), Alo Mattiisen (1988), Valter Ojakäär (1993), Erkki-Sven Tüür (1996), Tõnu Kaljuste (1998) jt.

 

Mullu pälvis aasta muusiku tiitli jazzartist ja -helilooja Kadri Voorand, aasta varem Risto Joost.


Aasta Muusiku kontserti vahendasid ERR raadiostuudiost kolmapäeval, 13. jaanuaril Klassikaraadio, Vikerraadio ja Raadio 4, videopildis saab sündmust jälgida ERR kultuuriportaalis.


"Kuigi kontsertide andmine on olnud väga piiratud, on see võimaldanud mul keskenduda loometööle.

 

"Õunaaia album" jääb minu jaoks tähistama möödunud aastat," tõdes Mari Kalkun intervjuus ERRile. "Loojal on hästi tähtis pidevalt piire ületada, et mitte jääda mugavustsooni."


Ta lisas, et selle albumi väljaandmine on toonud väga palju positiivset tagasisidet. "Ma olen leidnud sügava kontakti kuulajaga, mis on andnud palju jõudu."


Kuigi möödunud aasta oli Kalkuni sõnul selline, kus kõigil oli tavapärasest rohkem aega, sundis see otsa vaatama iseendale ja valikutele, mida me nii inimeste kui ka laiemalt inimkonnana oleme teinud.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo