Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

moor

Eesti lapsed teavad Kunksmoori just Edgar Valteri illustratsioonide järgi.

 

Mitmed kultuuritegelased on teinud ettepaneku tähistada 30. jaanuaril, A. H. Tammsaare sünniaastapäeval, eesti kirjanduse päeva.


Tõsi, ametlikult pole seda vormistatud, aga tänavu kutsume kõiki eestlasi ja Eestihuvilisi üle maailma lugema 30. jaanuaril eesti kirjandust.


Tammsaare sünniaastapäeva tähistamist eesti kirjanduse päevana on soovitanud teiste hulgas Rein Veidemann, ühislugemise idee algataja on Tuglase seltsi liige Jaak Kiviloog, kes pakub eeskujuks Põhjamaade kirjandusliku videvikutunni pidamist.

 

Rahvusvaheline ettelugemispäev on 20. oktoobril ja Eestis on seda pikki aastaid korraldanud Eesti Lastekirjanduse keskus.


Sel aastal keskendume eelkõige lastele, peredele ja eesti lastekirjanduse kuldvarale.

 

Sestap pakkus Eesti Lastekirjanduse Keskus lugemismaterjaliks Aino Perviku “Kunksmoori”, kuid loomulikult võib igaüks lugeda ka just endale meeldivat kirjandusteost.

 

Eesti Instituut soovib levitada eesti kirjanduse kooslugemise üleskutset nii Eestis kui ka välismaal.


Lugejale, kellel pole Aino Perviku kultuslikku lasteraamatut “Kunksmoor” käepärast, on Lastekirjanduse Keskus skaneeritud lõigud ja pandud üles nii eesti, inglise, vene, soome kui saksa keeles.

 

Kutsume kooslugemispäeval osalema ka neid lapsi ja täiskasvanuid üle ilma, kel eesti keelest on võibolla veel keeruline aru saada, kuid kes tunnevad huvi eesti kirjanduse vastu.


30. jaanuari kooslugemise päeva mõte ei ole niivõrd raamatu ette lugemine – kuigi võib sedagi teha kas või iga päev! -, vaid eelkõige mõelda eestikeelsele kirjandusele, sel aastal eriti just lastekirjandusele.

 

Kirjandus ühendab rahvast sõltumata geograafiast, ja tõlke kaudu põlvkondi sõltumata keelest.

 

2021. aasta 30. jaanuar võiks olla päev, mil ise ja oma lastega “Kunksmoori” lugedes mõtiskleda eesti kirjanduse üle, meenutada lapsepõlves loetud raamatuid ja teada, et samal ajal loevad neidsamu tuttavaid ridu paljud paljud eestlased ning Eestiga seotud inimesed üle ilma.


2021. aasta eesti kirjanduse kooslugemise päeva läbiviimisel ühendavad jõud Järvi Lipasti Tuglase Seltsist, Eesti Instituut ja Eesti Lastekirjanduse Keskus.

 

Toetama ja osalema on oodatud kõik koostööpartnerid, sõbrad ja huvilised, lapsed ja pered Eestis ja välismaal. #loemekoos2021


Tekst eesti keeles: https://ekkm.estinst.ee/wp-content/uploads/2021/01/pervik-kunksmoor-est-reading-sample.pdf
Tekst inglise keeles: https://ekkm.estinst.ee/wp-content/uploads/2021/01/pervik-old-mother-kunks-eng-reading-sample.pdf
"Kunksmoori" on videos lugenud ka Tallinna Linnateatri näitleja Elisabet Reinsalu, vaata YouTube-st https://tinyurl.com/yy9vgbn9

 

Toredat kooslugemist,

 

Heidy Eskor-Kiviloo
Eesti Instituudi välisõppe koordineerija
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
https://estinst.ee/ 
http://ekkm.estinst.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo