Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kuldnokk

Eesti kuldnokad talvitavad peamiselt Hollandis ja Belgias, aga kuni paartuhat lindu jäävad ka koju, nagu see lumes kõndiv sell –  aasta lind, kes ei tahtnud oma aastaks hilineda. Nad on talvel veidi inkognito – puhkesulestikus kuldnokk on üleni kaetud kollakasvalgete tähnidega ja nokk on hoopiski must!   Foto: Arved Bauer, EOÜ

 

Igal aastal on Eestis aasta lind ja loom. Isegi aasta puu ja seen! 2021 Eesti aasta lind on KULDNOKK (starling).


Kuldnokk oli algselt eurooplane, kes on rännanud kaugetele maadele Põhja-Ameerikasse ja Austraaliasse.

 

Eestis on kuldnokk kevadekuulutaja, nagu Põhja-Ameerikas on robin (punarind), ja armastab väga inimeste poolt ehitatud pesakastidesse oma pesa teha.


Tähelepanu: kuldnokk ei ole ainus kollase nokaga lind.

 

Eestis arvatakse tihtilugu, et isane musträstas on kuldnokk, sest tema nokk on nii silmatorkavalt kuldne, kuid kuldnoka eripära on must sätendav (iridescent) sulestik, (musträstas on seevastu süsimust).

 

Kuldnoka sulgkate särab kohati rohekas-lillakana ja seda katavad väikesed valged tähnid. Väljaarvatud kui on noored linnud, nemad on üleni kahvatupruunid. Või talvel, kui kuldnokad on puhkesulestikus. Siis ei ole nende nokad kuldsedki!

 

Kuldnokk matkib (teeb järgi) teiste lindude laulujuppe ja isegi hääli nagu kassi "kurnäu" ja kriiksuv uks – ta on nagu papagoi (parrot)!

 

sander sirelbu

Pääsukese kõrval on kuldnokk Eesti laululindude hulgas kõige kiirem lendaja, tema lennukiirus võib olla kuni 75 km (47 miili) tunnis. Väljaspool pesitsusaega on ta väga seltsiv. Ja oi, kui jutukas. Ka pesitsedes on ta seltsiv, sest on Eesti kõige tavalisem pesakastilind. Võivad liigikaaslastega pesitseda isegi mõnemeetrise vahega, ei ole kadedad. Foto: Sander Sirelbu, EOÜ


Kui lüüa lahti kuldnoka peatükk Mall Hiiemäe raamatus "Väike linnuraamat rahvapärimusest" (Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastus, Tartu 2017), on näha, et juba vanarahvas nimetas teda ekslikult mustaks "räästaks" ning mõnel pool Rootsimaalt tulnud rootsi varblasteks.

 

20. sajandil on selle ilusa lauluga kevadekuulutajale antud rohkesti nimesid ning püütud tema hoogsat ja rütmikat "kõnet" ka sõnades jäljendada:


Va roetsvarblased, need nägeväd kah vihma. Kui vilistavad, siis tuleb ikka vihma. (Martna 1938); Vanarahvas ütleb, et musträästa laulus olla viis viit, kuus kõõrutust ja seitse siidisõlme sidumist. (Saarde 1931); Mustad matsud – kuldnokad laulavad igate keelde. (Ridala 1932); Rästas: "Koer putkas, koer putkas!... Mis sii ka on, mis siin ka on?... Kapralid, kapralid.... Sõnniku vedu härgadega, sõnniku vedu härgadega... Aga vaat meil Ameerikas, aga vaat meil Ameerikas: apelsiinid, apelsiinid, sidrunid, sidrunid." (Kuressaare, 1934)

 

Järgnev osa on LASTELE (kuigi mitte ainult).

 

Ornitoloogiaühing ja Tartu Kunstimuuseum kutsuvad IGAS VANUSES inimesi kuldnokka joonistama.


Sel aastal on joonistustena oodatud postkaardid, ühepoolsed, paksemal paberil või papil mõõduga 10x15 cm. Töö peab olema pliiatsijoonistus. "Kasutada võib harilikke-, värvi-, tindi-, pasta-, söe-, grafiit-, akvarell- ja pastellpliiatseid ning markereid." (Marker ehk "vildikas", viltpliiats  – otsas on ju vilt (felt)).


Parimad tööd trükib Eesti Ornitoloogiaühing ära.

 

Tööde esitamise täht/aeg on 15. märts, see tähendab, et postitempel peab olema selle kuupäevaga.

 

Post jah, vanaaegne post! Kas teate, kus asub lähim post/kast?! Joonistusvõistluse tingimusi vaata lähemalt (www.eoy.ee/kuldnokk/joonistusvoistlus).

 

uleskutse noortele

Kuldnokk eestipärases vestis. Joonistas Harriet Saar kunsti-tunnis Laagri Koolis. Laagri on Tallinna eeslinn. Foto: õpetaja Kaja kunstitunnid

 

Mis on luuletuses valesti?


Lahekäärus kuldnokk ujus,
sukeldus ja kalu sõi,
aga hani rõõmsas tujus
pesakastis vilet lõi.

 

Riina Kindlam,
Tallinn

 

aastalinnu logo

Aasta linnu logo Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt. Sealt (www.eoy.ee/kuldnokk) saab lugeda kuldnokast ja paljustki muust. Ka Facebooki grupp Ornitoloogia on imeline paik, kus inimeste püütud linnufotosid imetleda

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo