Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

outlook

Foto Enn Põldroosi pannoost „Universitas Tartuensis“.    Allikas: Tartu Ülikool 

 

18. veebruaril avatakse Tartu Ülikooli muuseumis ajaloolises toomkirikus näitus „Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu“, mis pakub pidulikku ülevaadet ülikooli kunstikogu paremikust.  


Näitus toob vaatajate ette maale, graafikat ja skulptuure ülikooli muuseumi ja raamatukogu varadest, alates Albrecht Düreri graafikast kuni Enn Põldroosi monumentaalse pannooni „Universitas Tartuensis“.

 

Tartu Ülikoolile kuulub kokku ligi 45 000 kunstiobjekti, kusjuures vanagraafika ja antiikkunsti kipsjäljendite kogud on Eesti suurimad.  


„Väga erinevatest ajastutest ja kunstiliikidest töid valides oli meile kui kuraatoritele oluline nii teoste kunstiajalooline silmapaistvus kui ka tähenduslik seos ülikooli inimeste ja ajalooga,“ ütles näituse kuraator Ingrid Sahk.  


„Ars academica“ heidab uut valgust neile töödele, mis saadavad professoreid ja üliõpilasi igapäevaelus auditooriumide ja kabinettide seintel, ning toob kogudest välja ka sellised teosed, mida pole kaua näitustel eksponeeritud.

 

Näitus räägib avameelselt akadeemilise kogu saatusest ja probleemidest, kunstitööde kogumise põhimõtetest, traditsioonidest ja tulevikuväljavaadetest.   


Tartu Ülikool on Eesti kunstiteaduse, esimese kunstimuuseumi ja joonistuskooli sünnikoht.

 

Ülikooli muuseum ja raamatukogu tähistasid kunstikogu looja Karl Morgensterni 250. sünniaastapäeva suurejooneliselt terve eelmise aasta vältel ning „Ars academica“ on Morgensterni aasta mõtteline jätk.  


Üllataval kombel ei olnud Eesti vanimast kunstikogust enne rahvusülikooli sajandat sünnipäeva suurt ülevaatenäitust tehtud.

 

Selle vea parandas „Ars academica“, mis avati 2019. aasta sügisel Kadrioru kunstimuuseumis ja jõuab nüüd tagasi kodulinna. 

 
Kunsti ja teaduse võimet siduda eri paiku, aegu ja teadmisi demonstreerib ilmekalt ka näituse keskmes olev Enn Põldroosi pannoo „Universitas Tartuensis“, millel on kujutatud kunstiliselt põnevas vormis 37 ülikooli jaoks olulist teadlast.  


Näitus on Tartu Ülikooli muuseumis avatud 18. veebruarist 2021 kuni 27. veebruarini 2022.

 

Näituse kuraatorid on Ingrid Sahk ja Tiina-Mall Kreem ning kujunduse ja graafilise disaini autor on Angelika Schneider.   

 

Lisateave:
Ingrid Sahk,

Tartu Ülikooli muuseumi kuraator, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo