Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kivilo1

Alar Kivilo. Foto: Kairit Leibold/ERR

 

Eestlasest filmioperaator Alar Kivilo on viimased veerandsada aastat Hollywoodis filme vändanud.

 

Äsja ilmunud elulooraamatus võrdleb ta oma tööd trepiga, kus aste astmelt edasi liikuda.


Raamatu toimetaja ja idee autor on ajakirjanik Neeme Raud, kes umbes aasta tagasi tegi Alar Kivilole ettepaneku panna tema senine teekond raamatukaante vahele.

 

Tuhande fotoga illustreeritud teose on kujundanud Indrek Sirkel ning välja andnud kirjastus Pilgrim.


"Eelmisel aastal, kui ta sai PÖFFi elutööpreemia, tekkis korraga mõte, et me teame sellest elutööst nii vähe. Me teame, et meil on Hollywoodis selline mees. Ta on kõige kõrgemale ja kaugemale jõudnud Eesti filmitegija Hollywoodi süsteemis tuntud ja tunnustatud operaator seal," rääkis raamatu toimetaja Neeme Raud.


Neeme Raud tutvus Alar Kiviloga 1990ndate aastate alguses Torontos.


"Alar oli siis selline mees, kellele vaadati alt üles. Ta oli heal järjel, tal oli oma reklaamifirma. Ta tegeles millegi hoopis teistsugusega," rääkis Raud.


"Ma arvasin, et kui on tegemist meie mehega Hollywoodis, siis tuleb vestlused ka teha Hollywoodis.

 

Suvel sõitsin LA-sse, olin kaks nädalat seal, tegime Alariga tunde ja tunde intervjuusid, rääkisime filmist, maast ja ilmast ja sellest sündisid need vahemõtted ja mingisugune selgroog sellele raamatule, aga peamine kangelastegu on see, et tema, kes ei ole ju Eestis üles kasvanud, kirjutas selle raamatu eesti keeles ise," ütles Raud.


«Minu raamat ei ole elulugu ega filmi käsiraamat. See on pigem üks «elukaadrite album», kus on pilte, õppetunde, mõtteid, mälestusi, mis on kogutud selle pika tee jooksul, kui minust sai Hollywoodi operaator,» ütleb Kivilo ise.

 

Uhiuus raamat on juba Alar Kiviloni jõudnud. "Ta vaatas seda ja korraks läks silm märjaks ka, et ikkagi tema elu selles raamatus. Ta võttis seda väga tõsiselt," ütles Neeme Raud ja lisas, et kuigi Kivilo on teinud palju filme, omab raamat talle hoopis teistsugust tähendust.


Alar Kivilo on sündinud Kanadas, Eestist põgenenud peres.

 

"Kui Eesti okupeeriti, siis vanemad põgenesid Rootsi ja sealt läksid nad Kanadasse," rääkis Kivilo ERRi saates “Plekktrumm”.

 

Esimest korda käis ta Eestis 1971. aastal.

 

"Pilt oli hall ja igal pool võtsid vastu püstolkuulipildujatega kutid. Tänavad olid loosungeid täis."


Alustanud Kanadas 16-aastasena pildistamisest, jõudis Kivilo operaatoritööni, mis ta hiljem Hollywoodi viis.


Hollywoodi elama kolis operaator perega paugupealt ja riski võttes, ent koostöö Sam Raimiga, "Simple Plan" (1998) tegi rohkem uksi lahti. Kivilo ise peab oma trumpideks ausust ja alandlikkust.


"Ma ei proovi silma paista. Hea operaatoritöö respekteerib näitlejaid ja lugu ja ei jää ette.

 

Lihtne oleks hakata oma pildiga suurustama ja teha vägevaid kaadreid, aga kui need ei lähe sisuga kokku, siis see pole õige.

 

Minu lähenemine on tagasihoidlik ja sealt tulebki luuletaoline ilu, kus pikad värvikad laused ütlevad vähem kui paar sõna, mis omavahel klapivad."


"Mu elu on olnud õnnelik, sest olen leidnud tasakaalu elukutse ja pereelu vahel," rääkis Kivilo.

 

"Ma olen reisinud Antarktikast Arktikani, olen filme teinud igasuguste kuulsustega, lavastajate ja filmigruppidega on olnud suurepärased loomingulised koostööd."


Alar Kivilo on võitnud Ameerika filmioperaatorite ühingu auhinna filmi "Taking Chance'i" (2009) – peaosas Kevin Bacon – eest, samuti kandideerinud sellele auhinnale filmi «Gotti» ja telesarja «Sissetungijad» eest.

 

Kivilo kuulub Ameerika filmiakadeemiasse ja on kolme operaatorite kutseliidu – USA, Kanada ja Eesti – liige.


VES/ERR

 

Aastatagust “Plekktrummi” saadet Kiviloga saab ERRi veebist järelvaadata: https://tinyurl.com/mf4nukef 

 

 

kivilo

Alar Kivilo, «Operaator. Meie mees Hollywoodis»

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo