Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Unustamatu elamuse jättis lakewoodlastele Räpina Kammerkoori esinemine nii Lakewoodi Eesti Majas kui ka ilusas Lakewoodi eesti kirikus, kus toimus koori kontsertteenistus pühapäeval, 16. juunil.
Lakewoodi eesti kirikus on juba aastate eest alustatud kord kuus toimuvate ingliskeelsete jumalateenistustega, et meie rahvuskaaslased, kes on abielus ameeriklastega või kelle eesti keele oskus on nõrgaks jäänud, saaksid teenitud oma vanemate poolt asutatud koguduses ja nende poolt ehitatud kirikus.
Pühapäev koitis New Jersey kliimas palavana ja niiskena. Uno Taps'i kaamera ja lindistaja olid valmis seatud kontserti jäädvustama. Väga lühikeses vaimulikus osas teenis õpetaja Markus Vaga.

Koor alustas oma südamlikku ja liigutavat kontsertosa Cyrillus Kreegi lauluga "Mu süda ärka üles”. Südamed koorikontserdi esinemiseks olid valmis, kui koorijuht Marika Klimberg Hyötyläinen  tervitas publikut soojalt ja abikaasa Lauri Hyötyläinen tõlkis sõnavõtu inglise keelde. Ta tutvustas koori juhte Marika Klimberg-Hyötyläineni ja Tiina Kadarpikku ning klaverisaatjat Riivo Jõgi. Räpina Muusikakool tähistab käesoleval aastal oma 25. juubeliaastat. Kool asutati 1987. aastal. Kooli esimeseks juhatajaks oli Sirje Subbe ja praegu juhatab kooli tegevust meil külasviibiva kammerkoori peajuht Marika Klimberg-Hyötyläinen. Räpina Muusikakool tegutseb väga aktiivselt. Seal on võimalik õppida peale laulu ka klaverit, akordioni, lõõtspilli, klarnetit, flööti, plokk-flööti, saksofoni, trompetit, metsasarve, altkorni, erinevaid löökpille, basskitarri, klassikalist kitarri, popjazz-kitarri, oboet, trombooni, tuubat ja klaverikompositsiooni.
Räpina Muusikakooli kontserttegevus on väga vilgas. Esinetakse mitmel pool Eestis, kuid ka piiri taga Venemaal ja Soomes.  
Teise lauluna esitas koor härdalt ilusa Juhan Aaviku palvelaulu "Hoia, Juma, Eestit" ja osavõtjatest need, kes palvesõnadest aru said, tõusid Jumala ees ja oma maa eest palves püsti, tõmmates ka teised kuulajad kaasa paluma meie kaunile isademaale kaitset ja Jumala jätkuvat õnnistust. Kolmanda lauluna katsusime aru saada võru murdes lauldud Aare Kruusimäe ja Ülle Kauksi "Hommogupalvõ”. Tiina Kadarpik asus siis juhatama Piret Rips-Laulu komponeeritud "Mu süda usub õnne, mu süda usub elu.... mis taevane on", hoogne meile päris uudne laul, mille kuulajad võtsid vastu kiitvate aplausidega. Urmas Sisaki tuntud laulu "Sanctus" juhatas jälle Marika Klimberg-Hyötyläinen. Pühalikult kõlas see kaunis ülistuslaul, tuues tänulikud pisarad mitmete kuulajate silmadesse. "Püha, püha, püha on Issand, püha on vägede Jumal".  Räpina Kammerkoori esituses paitavalt  kindlust ja rahu tekitav.  Piret Rips-Laulu "Taivaheminek" ilus, rahulikult kiigutav, mille juures kla-verisaatja, pianist ja kontsertmeister Riivo Jõgi klaverisaade oli ilus ja sama ilu nii koori esituses kui ka klaveril jätkus hästi esitatud tuttava spirituaaliga "Kumbaya, my Lord". Koos kooriga laulsid kuulajate südamed "Halleluuja, Issand, halleluuja!"  
"Mis maa see on, siin pole ühtegi mäge vaid metsad...." tekitas kuulajates assosiatsiooni kauge isademaaga, mõne kohal ka veel põlise sünnimaaga, Eestiga. ".... kuid siinne rahvas täis on imeväge..." Ilus. Selle laulu järele astus koorijuht ja Räpina Muusikakooli juht Marika Klimberg-Hyötyläinen publiku ette koos abikaasa Lauriga, kes tõlkis räägitu inglise keelde, tutvustamaks koori ja seda väikest Räpina linnakest, mis asub 65 km (umbes 50 miili) kauguselt Tartu linnast kagu poole. Nad tutvustasid ka koori kontsertmeistrit Riivo Jõgi, kes käib esinemas kooliõpilastega mitmel pool Eestis ja on pälvinud parima kontsertmeistri tiitli mitmel korral. Nad tutvustasid koori solisti Alarit Kalvikut ja teisi kammerkoori liikmeid, kes on juba tegevad oma elukutsetes, mitmed ka Räpina vallavalitsuse liikmed, kooli juhatajad, õppejõud jne., väga mitmekülgsetel aladel teenivad.
Rein Rannapi ja Urmas Alenderi "Rahu" kõlas hoogsalt ja võimsalt. Mart Siimeri ja Viiu Härmi "Siin tahan ma elu elada", kodus, kus laulja on sündinud, üles kasvanud, ja saab sellel maal olla õnnelik. Hoogne ja paeluv.
"Papa Carlo laul", mille autor on Olav Ehala, algas  Alar Kalviku soologa, kuhu koor ühines hoogsalt, lõpetades veenvalt:."... ei saa kustutada igavese usu elu tuld".
Koori abijuht Tiina Kadarpik juhatas Agu Tammeorgi "Aeg meil minna üheskoos".
Koor lõpetas oma ilusa kontserdi Peep Sarapiku ja Juhan Liivi "Ta lendab mesipuu poole", mis oli liigutav koori võimsas esituses.
Koguduse abiesimees Eda Treumuth tervitas koori südamlikult, liigutatult ja tuletas meelde Lakewoodi Segakoori asutamist ja selle koori laulupeol esinemist. Ka tema enda esinemist, kus ta suuga laulis kaasa, kuid häält välja ei tulnud, sest pisarad täitsid laulja silmad. Imbi Sepp andis imeilusad roosikimbud koori juhtidele, koorivanemale, klaverisaatjale. Maie Currie andis koguduse kingituse üle, tänades omaltpoolt suurepärase kava  valiku eest ja südantliigutava esinemise eest.
Räpina Muusikakooli muusikud on valmis esinema, kuid, nagu nad kirjutavad oma juubeliraamatus, "...kui ootate meid esinema, palun teatage meile sellest paar kuud ette, siis on lihtsam planeerida ning me tuleme, kui on võimalik!"
Kontsert lõppes Räpina lauluga, lauluga kohast, kus saab rahulikult elada.
 
Airi Vaga

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo