Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

into exileÜle maailma hästi tuntud majandust ja poliitilisi teemasid käsitlev ajakiri  “The Economist” avaldas oma 7. detsembri numbris loetelu 2013. a. parimatest raamatutest.

 

Nende seas, üks kaheksast mälestusraamatust, on Elin Toona Gottschalki “Into Exile: a life story of war and peace,” mis ilmus varem sel aastal Lakeshore Pressi väljaandel.

    
Prestiižikas tunnustus tuli autorile üllatusena, kuid selle saamisega on üks Elin Toona eesmärkidest saavutatud – äratada tähelepanu Eesti ja eestlaste saatuse kohta.

 

Põgenemine ja uue eluga Saksamaal ja Inglismaal seotud  trauma ning raskused on inglise keeles kirjeldatud just sellepärast, et raamatu levik oleks nii laialdane kui võimalik. Eestikeelne raamat ei oleks jõudnud “The Economist”-i laualegi.

 

Kui käsikiri oli valmis, pöördus Elin Toona Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides esimehe poole nõu ja abi saamiseks trükikoja leidmisega.  Selgus, et Lakeshore Press, kelle omaniku P. Aarne Vesilinnu eesmärgiks oli avaldada inglisekeelseid raamatuid, mis tegelevad Eesti ja eestlaste ajalooga, oli nõus seda trükkima. 

 

Kui raamat oli valmis, toetas Eesti Rahvuskomitee raamatute levitamist autori poolt.  Tähtis tegur raamatu tutvustamisel oli ka autori reis Inglismaale, mida toetas Eesti Kultuurfond USA-s.  Ilmselt mängisid mõlemad toetused rolli memuaari levikuga Inglismaal, kus ajakiri “The Economist” ilmub.

 

Seitsmeaastane Elin Toona lahkus Haapsalust septembris 1944 koos ema Liki Toona ja vanaema Ella Ennoga, kes oli luuletaja Ernst Enno lesk. Tema siis ei aimanud, et ta enam kunagi koju ega eesti kooli ei saa.  Siiski sai temast kirjanik, kes on kirjutanud raamatuid, luuletusi ja ajaleheartikleid, nii inglise kui eesti keeles. Tema esimene eestikeelne raamat, “Puuingel” (1964), pälvis Henrik Visnapuu kirjandusauhinna. Tema sulest on veel ilmunud “Lotukata” (1969); "Sipelgas sinise kausi all" (1974); "In Search of Coffee Mountains" ("Lotukata"  inglise keeles 1977 Ameerikas ja 1979 joonistustega Inglismaal); "Kaleviküla viimne tütar" (1988); "Kolm valget tuvi`` (1992); "Rõõm teeb taeva taga tuld. Ernst Enno" (2000); ja "Ella"  (2008).  Autor elab nüüd Palm Harboris, Floridas.

 

Õnnitleme Elin Toona Gottschalki suurepärase memuaari ning auhinna eest!  Raamat on saadaval Lakeshore Pressi  kaudu  (www.lakeshorepressbooks.com) ning Amazonilt (www.amazon.com) ja Vaba Eesti Sõna poes www.store.vabaeestisona.com

 

Marju Rink-Abel

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo