Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kontserdihooaeg 2010/11 tuleb nii dirigent Paavo Järvile kui Pariisi orkestrile eriline. Järvist saab kolmeks aastaks muusikakollektiivi peadirigent.
Koostöö vilju saavad peagi maitsta ka eestlased. Eesti Rahvusmeeskoor sõidab septembris hooaja avakontserdiks Pariisi, et esitada Jean Sibeliuse sümfooniat «Kullervo». Novembris plaanitakse 2400 kohaga kontserdisaalis Salle Pleyelis Arvo Pärdi uue heliteose «Silhouette» maailma esiettekannet.

Hooajal 2011/12 soovib dirigent koos orkestriga Eestisse esinema tulla. Järvi võtab dirigendikepi üle sakslaselt Christoph Eschenba­chilt, kes juhtis l’Orchestre de Paris’d kümme aastat. Varem on kuulsat kollektiivi juhtinud Georg Solti, Daniel Barenboim ja Herbert von Karajan, keda The New York Times on tituleerinud maailma tuntuimaks dirigendiks ja üheks klassikalise muusika mõjuvõimsamaks persooniks.
8. märtsil pressikonverentsil Pariisis ütles Paavo Järvi, et loodetavasti kuju-neb tema koostöö orkestriga loominguliselt otsinguliseks ja edukaks. «Ma ei kavatse peale suruda oma visiooni,»  lisas ta, «esialgu kavatsen kuulata muusikuid ja kuulata orkestrit.»
Ometi on uue juhi maitse juba programmi lehitsedes tunda: palju põhjamaade muusikat – Sibelius, Grieg, Pärt; märkimisväärselt ka vene heliloojate töid – Rahmaninov, Šostakovitš, Prokofjev.
Hooaeg tuleb eklektiline, lubas Järvi, põhjendades: «Armastan žanrilist mitmekesisust: klassika, avangard, minimalism, spiritualism... Nii tugeval muusikakollektiivil ei tohiks olla žanripiire.»
Vahva taustaloo jutustas dirigent Pärdi uudisteose valmimise kohta: «Kuuldes, et asun juhatama Pariisi orkestrit, mainis helilooja, et talle meeldiks luua midagi teemakohast. Kui tal külas käisin, hakkas laual silma kuhi pakse raamatuid fotode ja dokumentidega – kõik Eiffeli tornist ja selle loojast Gustave Eiffelist.
Pärt ütles, et soovib pühendada teose Eiffelile ja seeläbi Pariisi linnale ning komponeerida läbipaistvust ja õhulisust, milles ei puudu vägevus ja tugevus.»

VES/PM

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo