Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Seto Folk Metsa poole 555x800px

Folgilised võtavad juunis suuna Õrsava järve kallastele, kus Seto Folk 2017 „Metsa poole“ nime all  toimub 16.-18. juunini Setomaa suurim muusika- ja matkafestival.

 

Sel aastal on Seto Folgi muusikaprogrammis artiste, kes väänavad folki nii rokikui ka teknovõtmesse. Värsket muusikat ja veidi metsa poole meeleolu toovad folgilisteni lauljad ja pillimehed nii festivali kodukandist Setomaalt kui üle kogu Eesti, kaugemad külalised tulevad Soomest, Ungarist ning Gruusiast.

 

Kontserdid toimuvad mitmel laval üle kogu festivaliala. Päälava asub sel korral Värska lauluväljakul, Tõõnõ lava Seto Talumuuseumi karjakoplis ning Mõtsalava festivalimelust veidi eemal Õrsava järve läänekaldal. Lisaks avab hilisõhtutel uksed vana söökla, kus pidulisi ootab Üüklubi ning kaks erikontserti toimub laupäeval ka Treski Küünis.

 

Kiiora

Seto Folgil esineb seto pärimusansambel Kiiora. Vasakult: Tsätski nulgast pärit Evelin Leima ning Luhamaalt pärit vennad Matis ja Laurits Leima. "Nimi "Kiiora" on pärit Anne Vabarna lauldud seto eeposest "Peko". Loos andis selle võimsa tammenuia Pekole tema isa, et vajadusel relv kirstupõhjast haarata ja vaenlasele vastu astuda. Samuti pani kiiora rukki vohama, kui seda põllule näidata. Praegu nimetatakse selle nimega ülemsootska valitsussaua." Seto ansamblitest esinevad selle aasta festivalil veel seto punkbänd Tuhkwizza. Pääväpüürdja ja Nedsaja Küla Bänd.

 

Lisaks heale muusikale ja kaunitele kontserdipaikadele ootab väiksemaid folgilisi eakohase programmiga mõnus lasteala, mõtisklejad leiavad kindlasti üles muruülikooli ning seiklejad saavad matkaprogrammi raames minna otse metsa!

Arhailist ja ehedat seto kultuuri saab aga folgil kogeda kõigi meeltega – kuulata ja kaasa laulda UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kantud seto leelot, keerutada jalga tõelisel seto kirmasel, õppida valmistama seto käsitööd ning maitsta ja kaasa osta tõelist seto toitu.

 

Elamuslik matkaprgramm

Seto Folgi elamuslik matkaprogramm kutsub osa saama Setomaa metsade imedest ja rikkustest. Üheskoos avastatakse Värska loodust ja maastikku nii rohujuure, pöialpoisi kui puude kõrguse vägilase uudishimuliku pilguga.

Ükskõik, kas oled tegus seikleja, rahulik kulgeja või teadmistejanuline matkasell – kindlasti leiad folgil omale sobiva viisi metsaga jutule saamiseks.

 

Matkal saad osaleda nii päeval kui ka öösel. Saad tunnetada järvehelisid, liuelda või kulgeda järvel või siis võtta ette kultuuriloolise matka Setomaa ajaloolistes paikades. Matku leidub erineva metsatundmise võimekusega folgilistele. Suuremad seikluseotsijad saavad näiteks otsida orienteerumise kontrollpunkte, pisemaid folgilisi ootab aga ees mikromatka taimeteekond maastiku liigirikkamatel ruutmeetritel ning järve ja lompide pisielajate vaatlus mikroskoobi all.

Seto Folgi matkaprogrammi toetab Värska Sanatoorium ja Veekeskus.

 

Folgil on oma lasteprogramm ja lasteala

Kuna Seto Folk on pere- ja lastesõbralik festival, on folgipeo pisimatele külalistele kavandatud omaette programm: saab meisterdada, joonistada ja näputööd teha, proovida oma sõrmeosavust erinevatel pillidel, laulda ja tantsida ning end lasteala vahvasse mängumelusse unustada. Ent on ka võimalus end ajaloohõngulistes muuseumiruumides rahulikult sisse seada ning lasta end kaasa haarata heade jutumeistrite kõnel ja oskajate pillimängul.

 

Seto Folgi hubane, kuid avar lasteala seatakse sisse Seto Talumuuseumi mänguväljaku vahetusse ümbrusse. Turvaliselt piiratud alal ootavad lapsi haaravad toimetused, põnevad mänguasjad, joonistusvahendid, raamatud ning vaibad mõnusaks äraolemiseks. Saab ringi kapata kiikhobusega ning igal täistunnil toovad lastealale rohkesti rõõmu laulud, mängud, jutud, pillimäng või tantsud. Külla tuleb Eesti Nuku- ja Noorsooteater etendusega "Vepsa muinasjutud".

 

Kõige-kõige pisematele folgikülalistele ja nende vanematele avatakse tarvilikuks päevapuhkuseks ja toitumiseks taaskord tudula.

 

Muruülikool kutsub kaasa mõtlema

Seto Folgi muruülikool on mõeldud kõigile neile, kes lisaks heli keeles loominguliste palangute nautimisele naudivad ka verbaalset eneseväljendust.

 

Kolme päeva jooksul saab Seto Folgi muruülikoolis kuulata mõtteid avardavaid loenguid ning anda ka oma panuse väärtusliku arutelu loomisesse.

 

Filmid linastuvad ehtsas jurtas

Seto Folgil saab nautida soome-ugri filmitegijate käe all valminud ainulaadseid filme ja seda täiesti eksklusiivses linastuspaigas, spetsiaalselt festivali ajaks püstitatavas jurtas.

 

Filmiprogrammi filmid pärinevad eelmiste aastate soome-ugri filmifestivalide (FUFF) valikust.

 

Sõirapäiv kutsub folkarid Saatsesse

Seto Folgi laupäeval toimub Saatses traditsiooniline Sõirapäev. Kõiki kutsutakse avastama kohalikku toidukultuuri ning osa saama Setomaa meistrite valmistatud hõrgutistest.

 

Jutu- ja meisterdusvõistlus

Seto Folgile eelnes jutukonkurss „Metsa poole“, mille žürii valis esitatud 28 jutu ja luuletuse seast välja võidutööd. Enamuse proosapalu ja luuletusi esitasid konkursile Setomaa koolide lapsed, ent töid laekus ka mujalt Eestist.

 

Jutuvõistusele võis kirjutada kõigest, mis metsaelukatega seostub: oli selleks siis omaloominguline jutt, perepärimus mõnest metsaelukatega seotud loost või kirjutada koguni luuletuse.

 

Jutukonkurss toimus Seto Folgi eel esimest korda. Seto Folgi eel toimus ka loominguline konkurss, kuhu sai aprillikuu lõpuni esitada metsaelukatest inspireeritud meisterdustöid.

 

Seto Folgi jutukonkursi ja loomingulise konkursi auhinnad antakse võitjatele üle 14. mail toimuval Minilaulupäeval Värskas. Laste auhinnakotid tegid magusaks Kõlleste Kommimeistrid.

 

Seto Folgi peasponsor on Tiksoja Puidugrupp.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo