Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Weak Monument Estonian Pavilion Biennale Architettura 2018 Tonu Tunnel I

26. mail avati Veneetsia arhitektuuribiennaal, kus Eestit esindab tänavu "Nõrk monument". Vastuoludega mängiv ekspositsioon juhib tähelepanu monumenti ümbritsevale – olgu selleks siis langetatud tänavakivi või pargipink ja küsib, kas kvaliteetne linnaruum võiks olla nõrk.

 

Veneetsia arhitektuuribiennaali kahe peamise näitusekoha Giardini ja Arsenale vahel seisab veidi lagunev hoone, Santa Maria Ausiliatrice kirik, kuhu on sisse seatud Eesti paviljon. Eesti paviljoni kuraatorid Laura Linsi, Roland Reemaa ja Tadeáš Říha (Riia) otsisid ruumi, kus saaks hierarhiatega mängida. Barokse altariga kirik sobis selleks suurepäraselt, vahendasid ERR uudised.

 

"Sisse astudes kirikusse, mis on barokne ja hääbuv, kus kukub krohvi, näeb inimene hoopis installatsioonina täiesti tavalist stseeni linnaruumist. Monument ja tänavakivi. Meie küsimus on kust lõppeb monument ja algab tänavakivi – mis on tähendusrikas arhitektuur selles stseenis," selgitas Linsi.

 

Monumendina on paviljonis välja pakutud massiivne  betoonist sein, mille ette laotatud tänavakivile on asetatud pargipink. "Selle monumendi nurgas, mis on esimene kord, kui me sellega hakkame mängima, saab näituse külastaja astuda sellest läbi tagaruumi. Kui alguses jääb mulje, et kogu näitus varjab altari, siis tegelikult see ei ole tõsi. Monumendist läbi astudes avaneb uus vaade altarile ja täiesti teistsugune ruum – puidusem soojem ja väga intiimne," kirjeldas Linsi.

 

"Nõrk monument" kutsub mõtisklema sellele, mis jääb esindusliku monumendi ja igapäevase arhitektuuri või ka lihtsalt taristu vahele. "See näitus on huvitav, sest ta pakub välja kohalikud mured, mis on samuti globaalsed. Mulle tundub, et me elame ajal, mil meil on monumentidest kõrini – monumendid kuuluvad minevikku. Me soovime midagi õrnemat ja delikaatsemat. Hindame kohati nõrkust," rääkis arhitekt ja biennaali külastaja Yael Reisner ja lisas, et näitus näitab, mis toimub eestlaste psüühikas. 

 

16. rahvusvahelise Veneetsia arhitektuuribiennaali peateema on tänavu "Freespace", mida võib eesti keelde tõlkida kui vaba ruum.

 

VES/ERR

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo