Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

44488190 776490082693535 8027354259169214464 o

EV kultuurireferent New Yorgis Jaanika Peerna (paremal) koos oma Balti kolleegidega: Sondra Litvaityte ja Grazina Michneviciute (Leedu kultuuriatashee) Balti Filmifestivali avamisel. Foto: Eleri Ever

 

New Yorgis lõppes esimene Balti filmifestival, kus oli nelja päeva jooksul võimalik vaadata kokku 18 filmi. Neist enamikku näidati New Yorgis esimest korda.

 

New Yorgi esimene Balti filmifestival oli aasta aega kolme Balti riigi kultuuriesidajate ja Skandinaavia maja koostöös ettevalmistatud projekt. Minu jaoks uus maailm nii selle poolest, et filmimaailm pole mulle eriti tuttav ning et sellise suurusega festivali Manhattani südames pole ka muidugi enne korraldanud. Me kõik korraldajad osalesime igas korralduslikus ja ka sisulises aspektis – rääkisime kaasa filmivalikute osas ja kontseptsiooni teemal, tegelesime näitamisõiguste saamisega, toimetasime tekste, tegime sotsiaalmeediat, raamatupidamist, otsisime sponsoreid ja vabatahtlikke ja loomulikult lõikasime ka avatseremoonia jaoks juustu lahti…

 

Festival läks väga hästi korda. Publikut oli, ja meedia tähelepanu samuti. Ja samas vähemalt Eesti filmide publiku osas tean öelda, et pea pooled inimesed sain sinna üksipulki kohale kutsudes või ka tasuta piletidega kohale saades. Alustada New Yorgis uue filmifestivaliga on ikka suht suur väljakutse! 

 

“Sangarid” tekitasid ilmselt kõige rohkem reaktsioone – selles filmis tundsid end ära väga erinevad inimesed. Rääkisin Türgis sündinud USAs pikalt elanud meesterahvaga, kellel teatud stseenid kuidagi eriti tuttavad tundusid. Ning Rootsi-Saksa taustaga filmidirektoriga, kes ühtäkki Rootsit läbi selle filmi uues kontekstis tundma sai. Lühifilm “Jää” puudutas paljusid. Eks see ole ka universaalne teema, mis filmis käsil. Ning “Rodeo” tekitas palju kõneainet ka eestlaste endi seas – paljud meist siis on sellele ajajärgule (90ndate algus) väga palju nii põhjalikult järele mõelnud?! Kuulsin kommentaari, et “elu polnud ju tegelikult nii jube kui filmis esitatakse”.

 

Istusime koos Balti riikide kultuuriesindajate ja vastavate rahvuslike filmiinstitutsioonide esindajatega ning Skandinaavia maja esindaja Kyle Reinhardiga Leedu peakonsulaadis, et arutada NYBFF tulevikku. Üheskoos otsustati ka festival nr. 2 korraldada 2019. aastal. Ma loodan, et ma ise oskan rohkem abi küsida tulevikus, sest sellist koormust nagu selle festivali puhul oli, ei saa ma teiste projektide kõrvalt enam enda õlule võtta. Eriti kui arvestada, et töötan kultuuriesindajana vaid poole koormusega.

 

44452593 776490249360185 3121325451818041344 o

Eda Koppel Eesti Filmi Instituudist festivali avamisel. Foto: Eleri Ever

 

Tahan tänada Eesti Filmiinstituuti hea koostöö eest ning abilisi, kes nõu ja jõuga toeks olid, et see vahva festival teoks sai. 

 

Jaanika Peerna

EV kultuurireferent New Yorgis

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo