Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

P1240773

EV100 juhtrühma liige Tiit Pruuli tutvustab Raimo Raagi (vasakul laua taga, “Välis-Eesti sada aastat” autor) ja Karl Pajusalu (“Eesti keele sada aastat” autor), kes esitlesid oma raamatuid Eesti ajaloost. Foto: Riina Kindlam

 

24. jaanuaril Tallinnas Teaduste Akadeemia saalis toimunud esindusliku konverentsi “Eesti riigikeele sajand” avas TA president Tarmo Soomere, tervituseks said sõna Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

 

Konverentsil esinenud riigipea Kersti Kaljulaidi sõnul on praegu eestlaste endi otsustada, kuidas eesti keelel läheb, ja see eristabki praegust olukorda 70-ndatest aastatest, kui samuti keele saatuse pärast muret tunti. 

 

Kaljulaidi sõnul mõistab ta neid inimesi, kes on praegu mures ja kellele kangastuvad needsamad pildid 1970-ndatest, kui Eestisse tuli kümnete tuhandete kaupa teistkeelseid inimesi. «Meie inimestel on mure, kas see kõik kordub jälle. On tähtis, et me teeksime vahet – täna kontrollime meie neid tingimusi, mis on eesti keelel siin Eestis, 70-ndatel me seda kontrollida ei saanud. Täna on meie enda teha, kuidas eesti keelel läheb, milliseks kujuneb eesti keele kasutajate hulk proportsionaalselt meie kogu rahvastikust. Oleme neis otsustes vabad ja ei eksisteeri ühtegi välist tegurit, mis neid otsuseid mõjutaks,» ütles president.

 

Esitusele tulid ettekanded:

 

«Eesti keel kui hariduskeel » − Martin Ehala, Tartu ülikooli professor;

 

«Eesti keel kui rahvusvaheline rahvuskeel» − Raimo Raag, Uppsala ülikooli professor;

 

«Eesti keel ja Eesti majandus » − Urmas Varblane, akadeemik, Tartu ülikooli professor;

 

«Sajand Eesti Vabariigi riigikeelt» − Ilmar Tomusk, keeleinspektsiooni peadirektor.

 

Pärast ettekandeid esitleti akadeemiku ning Tartu Ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professori Karl Pajusalu raamatut «Eesti keele sada aastat» ning Uppsala Ülikooli professori Raimo Raagi raamatut «Välis-Eesti sada aastat». 

 

Konverents on Postimehe veebist lingilt meieeesti.postimees.ee järelvaadatav.

 

Juubeliperioodil ilmub EV100 raamatusarjas 44 teost, mis jutustavad Eesti arengulugu läbi eri valdkondade. Raamatusarja teemad on valinud Riigikantselei EV100 juhtrühm ja raamatusarja kolleegium koosseisus Mart Orav, Aleksei Lotman ja Peeter Saari. 

 

VES/Postimee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo