Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

78567

Merle Liivand.   

Foto: Merle Liivandi Facebook

 

Eesti ujumiskoondisse kuuluv ja Floridas elav-harjutav ettevõtja ja ujumisentusiast Merle Liivand näeb pidevalt, kuidas ookean muutub populaarse Miami Beachi ääres üha suuremaks prügilaks. Aga ta ei vaata seda pealt, vaid on asunud tegutsema. Huvitaval kombel sattus ta looduse puhtuse eest võideldes Ameerika suurima spordiürituse korraldajate huviorbiiti, nii kirjutab Postimees.


Merede ja ookeanide üha kohutavam reostus torkab avaveeujujale silma ja suhu, tihti peab ta ujuma lausa prügi keskel, ütleb Merle Liivand, kellel on ka kogemus suhusattunud mikroplastikuga.


Reostunud vesi takistab juba isegi suurte spordisündmuste läbiviimist, näiteks on Tokyo olümpial oht, et kolibakterite leviku tõttu tuleb avaveeujumine hoopis mujale viia. «Avaveeujumine kui spordiala on lausa ohus,» tõdeb Liivand.


Arvestades, milline reostus valitseb Miami Beachi vetes, ja lähtudes tõsiasjast, et Miami jääb kahe elutähtsa looduskeskkonna, Vaikse ookeani ja unikaalse troopilise märgala Evergladesi vahele, on tänavu Super Bowl’i korraldajad rajanud staadioni kõrvale Keskkonnaküla, et juhtida pallimängu kõrval tähelepanu ka püsivamatele asjadele – keskkonna kaitsmisele.


Seal külas, ligi 65 000 pealtvaatajat mahutava Hard Rocki staadioni kõrval, on Merle Liivandil nädala jooksul enne Super Bowl’i täita tähtis roll.


Seal hakkab jooksma dokumentaalfilm, mis peaks jahmatama sellega, kuidas ta ujub tõepoolest prügi sees. Edasi, pärast väikest šokiteraapiat, on tema ülesanne veenda inimesi asjades, mis, nagu Merle ütleb, on Eestis saanud juba endastmõistetavaks, ent Ameerikas veel mitte: et prahti ei ole ilus maha visata, et prügi peab sorteerima, et poes ei ole alati vaja võtta kilekotti, et puid tuleb istutada, et randu peab koristama jne, jne.


Ka jalgpalli profiklubi Miami Dolphinsi mängijad, kelle treeningukeskus asub USA ujumispealinnas Fort Lauderdale’is on lubanud enne Super Bowl’i rannakoristustalgutel käed külge panna.            

 

VES/Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo