Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

myndid7. jaanuarist hakkas Eesti Pank  väljastama Eesti erikujundusega 2-euroseid käibemünte, mis on pühendatud Paul Kerese 100. sünniaastapäevale. Mündid vermiti Leedu rahapajas

 

Malesuurmeister Paul Kerese surmast on möödunud 45, vehklemistreener Endel Nelise lahkumisest 23 aastat, aga võib öelda, et teerajajatena on nad endiselt rivis. Eestluse, eesti kultuuri ja spordi käilakujudena praegu isegi eriti.
Paul Keres saanuks 7. jaanuaril saja-aastaseks. Tema mälestuse jäädvustamiseks kuulutas rahvusvaheline maleföderatsioon FIDE 2016. aasta üleilmselt Kerese aastaks. Mida Keres maailma malele tähendas, näitavad tippmaletajate hinnangud talle.

 

Juubeli puhul võtsid Kerese kiitmiseks sõna vist küll kõik elusolevad maletipud alustades mitmekordsest maailmameistrist Visvanathan Anandist ja lõpetades kunagiste tippude Boris Spasski, Garri Kasparovi ning teistega. Kõik nad tunnistasid, et noortena malet õppides olid Kerese partiid neile eeskujuks, isiklikest kohtumistest on aga neile meelde jäänud Paul Kerese elegantne stiil nii käitumises ja riietuses kui malelaua taga vastasele võrke punudes.


Eestis tähistatakse Kerese 100. sünniaastapäeva arvukate turniiridega, millest esimene on enam kui 30 suurmeistriga välkturniir Tallinnas ja viimane detsembris Euroopa välk- ning kiirmale meistrivõistlused Kerese noorusaastate linnas Pärnus.


keres7. jaanuaril oli Paul Kerese 100. sünniaastapäev. Tallinnasse Rahvarinde Muuseumisse on jõudnud unikaalsed kaadrid suurmehe matustest. Sellist rahvamassi pole vist Tallinnas kunagi nähtud. Fotode autor Jaan Kiviall

 

Veteranajakirjanik Paavo Kivine avaldas mahuka ja põhjaliku raamatu Paul Keresest, mis on omalaadne jätk Valter Heueri kunagisele „Meie Keresele“. Kerese sünnipäeval ilmus tema mälestuseks Eesti postmark (muide, üks viimaseid Eestit puudutanud NSV Liidu postmarke oli 1991. aastal Kerese auks trükitu. Keres oli nii suur, et isegi need, kes takistasid tal maailmameistriks saada, ei pääsenud tema austamisest), samuti vermiti kogu Euroopas käibele minev kaheeurone münt Kerese pildiga. Münte tehti pool miljonit, kõrglihviga varianti 5000 ja need viimased müüs Eesti Pank internetis maha vaid paari tunniga. Siinsete ridade kirjutaja tagus müügi algusest arvutiklahve üle tunni, kuni umbejooksnud e-poodi lõpuks sisse pääses!


Aga mitte üksnes Keres pole praegu maailmamees. Sama võib öelda Haapsalu vehklemistreeneri Endel Nelise kohta. Veidi üle 70-sena siitilmast lahkunud Nelist võib pidada Eesti vehklemise isaks ja Haapsalut paljude tippude kasvulavaks. Kui Nelis sõja järel lastele esiti sarapuukeppidega vehklemist õpetama hakkas, peeti teda pehmelt öeldes hulluks, aga nüüd on Haapsalu toitnud tervet Eestit nii vehklemiskultuuri ja treenerite ning kui näiteks kahekordset maailmameistrit Nikolai Novosjolovit silmas pidada, siis ka tippudega. Nelis on legend, kelle tööd jätkab ta tütar Helen Nelis ja kelle lapselaps Sten Priinits tuli mullu Euroopa meistrivõistlustel meeskondlikule hõbedale.


Olgu, Endel Nelis oli Eestis majakas, aga kuidas on ta maailmamees? Asi nimelt selles, et Eesti, Soome ja Saksamaa kineastide koostöös valmis temast film „Vehkleja“ ja see kandideeris nii Kuldgloobustele kui on ootamas kohta ka Oscarite viie võõrkeelse filmi nominendi seas. Kas „Vehkleja“ ka püünele kutsutakse, kas see film ületab „Mandariinide“ mulluse edu, saame näha, aga juba valikusse jõudmine on suur edu.


Eesti sportlaste esinemistest Ameerikas oodati kodumaal ennekõike, kuidas läheb endisel kettaheitjal, nüüdsel Cincinnati Bengalsi ameerika jalgpalluril Margus Hundil NFL esimeses play-offi mängus Pittsburgi Steelersi vastu. Karta oli, et vastane on ebameeldiv ja kaotus tuligi, kuigi viimastel sekunditel ja natuke rumalalt.


Bengals jäi Steelersi vastu, keda põhiturniiril kodus võideti ja kellele võõrsil üsna kindlalt kaotati, play-offis esiti 0:15 kaotusseisu, suutis aga mängu tagasi tulla ja juhtis loetud sekundid enne lõppu 16:15. Siis loodeti lihtsalt palli hoida, paraku pillati see, tehti kaks viga, mida kohtunik karistas vastase edasi lubamisega. Nii sai Steelers Bengalsi väravale ründekaugusele, teenis kolm punkti ja Bengals pidi seegi aasta avaringist edasi pääsust suu puhtaks pühkima.
Karta on, et Margus Hundil, kellele treener mänguaega ei andnud, oli seda kaotust kõrvalt eriti valus vaadata.


Tubli poiss oli korvpallur Rauno Nurger, kes aitas oma ülikooli Wichita State University tudengiliigas järjekordse võiduni, peagi saame aga kaasa elada trikisuusataja Kelly Sildaru esinemisele jaanuari lõpus Aspenis ekstreemspordi olümpial X-Games. 14-aastane Sildaru tuli just Jaapanist, kus lootis treenida, aga paraku polnud seal lund ja nii piirdus see reis ajavahe väsimuses uusaasta tuleku maha magamisega. Vaid päevakese sai Sildaru kodus olla, siis lendas koos treenerist isaga Prantsusmaale võistlema ja harjutama. X-Gamesi raja kohta ütles Sildaru, et on seda arvutis uurinud. Rada tunduvat keeruline, aga väga huvitav, ütles Kelly.


Muudest uudistest niipalju, et endine sumomaadleja Kaido Höövelson ehk Baruto alustas Jaapanis edukalt vabavõitleja karjääri, 2000. aasta kümnevõistluse olümpiavõitja ja kahe koosseisu Eesti Riigikogu liige Erki Nool võib üsnagi reaalselt kandideerida Eesti Olümpiakomitee presidendiks.

 

Enn Hallik,


Pärnu Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo