Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

perazzaSimple Session 16 Champion Kevin Peraza. Foto: Artur Sadovski/ Simple Session Facebook

 

Eesti eelmise nädalavahetuse mitmes mõttes suurim spordisündmus oli 87. suurjooks ümber Viljandi järve. Kindlasti ei saa seda 12-kilomeetrist maastikujooksu võrrelda suurriikide suurte linnade, näiteks Berliini, New Yorgi või Tokyo maratonidega, kus stardivad kümned ja kümned tuhanded. Aga väikese riigi väikese Viljandi jaoks on läbi kõigi raskete aastate ja okupatsioonide 87 jooksu vastu pidada ning järjest nii organisatsiooniliselt kui osavõtjaskonnalt areneda suur asi.


Kolmandat aastat nautisin viljandlaste külalislahkust minagi, tundes uhkust, et olin üks 4541 jooksu-, kepikõnni-, laste ja teatejooksude päeval osalejast. Eriline au oli mul startida kõrvuti 81-aastase Benno Viirandiga, kellele see oli juba 58. kord 12-kilomeetrine distants jalge alla võtta. Aga see tosin kilomeetrit on Viirandi jaoks kukepea. Elavaks jooksulegendiks kutsutu kannab Eesti esimese 80-aastase maratonijooksja tiitlit, täis-pika 42,195 km pikkuse distantsi on Benno läbinud koguni 121 korda. Piiri tema jaoks vist ei eksisteeri: näiteks on ta Vändras joostud 39 maratonist osalenud koguni 36 korda ning järgmisel nädalavahetusel toimuvaks 40. Vändra maratoniks on Viirandi taas kirjas.


Ümber Viljandi järve jooksu võitis tänavu sageli Eestis koos olümpiamehe Tiidrek Nurmega treeniv keenialane Ibrahim Mukunga Wachira, olles seega viies mees, kes suurjooksu võidu Eestist välja viib. Aga pigem on sellel jooksupäeval siiski tähtsamad Benno Viirandi ja teiste lihtsate jooksusõprade sportimisest saadavad positiivsed emotsioonid. Mida aasta edasi, seda enam on Eesti jooksukalender kõikvõimalikest rahvajooksudest (Kihnu ja Hiiumaa maratonid, rabajooksud, metsajooksud jne) pungil, osaleda soovijaid on järjest enam ja kõik see on praegusel nuti-pluti ning arvutiajastul tore.


Kui aga Eesti eelmise nädala tippsporti pilk visata, siis on siin uudiseid peamiselt sportmängude vallast. Hea meel on, et hästi läheb korvpallur Kristjan Kanguril ja käsipallur Dener Jaanimaal.


Itaalia meistriliigas Varese meeskonnas mängiv Kangur jõudis tugevuselt kolmandas euroliigas FIBA Europe Cup finaali, kus kohtuti Frankfurti Skylinersiga. Võidu korral oleks tegemist Eesti korvpallile olulise tähisega: enne Kangurit on eurosarju võitnud vaid NBA kogemusega Martin Müürsepp ja Jaak Lipso, keda Nõukogude ajal samuti NBA-sse kutsuti, kuid Moskva ei lubanud.


Dener Jaanimaa käsipalliklubi Saksamaal sattus finantsraskustesse ja meeskond saadeti laiali, aga Jaanimaale naeratas õnn, sest just niisugust meest vajas tol momendil THW Kiel. Eestlane palgati sinna ja nüüdseks on Kieli meeskond jõudnud Euroopa Meistrite Liiga poolfinaali. Veerandfinaalis alistas Kiel Jaanimaa väravate toel favoriit Barcelona.


Üks Ameerika eestlastelegi tuttav pallimängija lõpetab paraku lähipäevil karjääri: jalgpallur Joel Lindpere peab minema vältimatule seljaoperatsioonile, enne veel aga saab kui vähemalt sajakordne internatsionaal Eesti koondises ametliku lahkumismängu Andorra vastu. Järelikult on Joelil reaalne võimalus esimese Eesti vutimehena oma lahkumismängus värav lüüa, sest Andorra pole ju Holland või Brasiilia.


Lindpere karjääris on mängimine Tallinna Floras, Bulgaaria Sofia ja Norra Trömso klubis, aga ka 2010-12 New Yorgi Red Bullsi ja 2013 Chicago Fire ridades. Ameerikas mängis Lindpere koos mitme Euroopa superstaari, näiteks Thierry Henryga ja oli neile väljakul võrdväärne partner, samas oma töökusega fännide lemmik.


Järjest enam trügivad uued noortepärased spordialad vanu traditsioonilisi tolmuse arhiivikapi poole. Nii ei räägita Eestis kuigi palju identiteedikriisis murdmaasuusatamisest, küll aga sellest, kuidas möödub 14-aastase trikisuusataja Kelly Sildaru suvi. Aga möödub see nii, et Alaska reis, kuhu sponsori soovil filmima pidi mindama, jäi laviiniohu tõttu ära ja nüüd keskendub Kelly Tallinnas seitsmenda klassi lõpetamisele. Korraks käiakse küll suuskadel trikitamist harjutamas Põhja-Soomes, keset suve põigatakse samal eesmärgil Prantsusmaale ja suve lõpus Uus-Meremaale, aga noor spordistaar on rõõmus, et saab nüüd olla palju koos sõpradega ja maal vanaema juures.


Küll külastas Kelly aga koos isa ja vennaga Tallinnas maailma üht suuremat sisetingimustes peetavat ekstreemspordivõistlust Simple Session. Eesti trikiratturid seekord paraku koduareenil finaali ei pääsenud, küll aga oli kohal maailma üks kuulsamaid BMX-rattureid Mat Hoffman. Ratas oli mitmekordsel maailmameistril ja X-mängude võitjal küll kaasas, aga hiljuti lennukist tiibkostüümiga hüppe maandumisel saadud kaelavigastus Hoffmanil Tallinnas võistelda ei lubanud. Nii tegutses ta seekord kohtunikuna, jagades  Eesti ekstreemspordist järjest enam huvituvale pressile hulga intervjuusid. Muuhulgas ütles staar, et iga inimene peaks püüdma teha seda, milleks tal on kutsumus ning seejuures ei peaks mõtlema ega kartma, et võib haiget või viga saada. Nii rääkis mees, kes karjääri jooksul murdnud kümneid luid, käinud paarikümnel operatsioonil ning enda sõnul enam eriti valu ei tunnegi.

 

Enn Hallik,


Pärnu Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo