Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

soudjadEesti paarisaeruline neljapaat Andrei Jämsä (vasakult), Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo.   Foto: Fred Killing / PM

 

Eesti meeste paarisaeruline neljapaat, milles sõuavad Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Andrei Jämsä, tuli Saksamaal Brandenburgis Euroopa meistriks. Nii sportlased kui nende treener Matti Killing nimetasid seda ei rohkemaks kui boonuseks hoopis tähtsama etteaste ehk Rio de Janeiro olümpia eel.


Parima koosseisu otsingute järel mullu taas Londoni olümpiaaasta meeskonnana treenima hakanud ja MM-pronksi võitmisega ka Rio mängude pileti võitnud Taimsoo, Endrekson, Raja ja Jämsä läksid EM-ile pigem oma uut Filippi paati ja USA firmas Concept2 toodetud uuetüübilisi aere võistlusolukorras katsetama ning oma talvist ettevalmistust rivaalidega võrdlema, kui kulda püüdma.


Aga tuli hästi välja ja õnnejumal oli seekord ka eestlane. Eelsõidus sinimustvalgete aerulabadega paadil veel õiget minekut polnud, saadi kolmas koht ja edestati vaid Poolat. Vahesõidus oli asi juba parem, kindel esikoht tagas pääsu medalisõitu ehk finaali.


Raskes ilmas (tuules ja laines) peetud lõppsõidus tegid eestlased enda kohta äkilise stardi, olid esimese veerandi järel pikalt ette rebinud Venemaa järel teised. Sama seis oli kilomeetri järel ehk poolel veel. Vahepeal olid ühed favoriidid sakslased korra aeruga laineharja tabanud ehk pidurina mõjuva „konna“ teinud, küljelt küljele hakkasid õõtsuma ka venelased, aga eestlased jätkasid nagu õpikust juhiseid lugedes.


Lõpp oli Eesti telepubliku jaoks vapustav: Venemaa paat kaotas iga tõmbega kiirust, Eesti paati tuli võimuga järjest lähemale ja läks liidritest mööda nagu tühjast küünist. Kuld! Vene paati edestas ka Leedu, seega baltlastele koguni kaksikvõit.


Treener Matti Killing kommenteeris, et võitis see, kes raskes ilmas vähem vigu tegi. Eestlasi aitas seegi, et nad paati tormitrimmi ehk kõrgemaks ei sättinud ja nii tuuletakistusega võitsid.


Paatkonna kogenuim sõudja, Pekingi olümpiahõbe Endrekson ütles, et oma 15-aastase karjääri jooksul tema nii hullus ilmas sõudnud pole. Andrei Jämsä kiitis uut varustust, mis talle algusest peale sobis. Allar Raja ütles, et üllatus polnud mitte niivõrd venelaste järjekordne kustumine distantsi lõpus kuivõrd nende endi võimas ja vigadeta esitus. Paatkonna esisõudja Taimsoo toonitas, et raskes ilmas on Eesti paat tõesti üks maailma paremaid, aga nüüd on vaja lisakäiku saada ka sileda vee ja taganttuulega võistluseks.


„Kuld on tore, aga eufooriasse sellest langeda ei tohi. Peame veel kõvasti tööd tegema, kui ka olümpial poodiumile tõusta tahame,“ lisas treener Killing.


Huvitava kokkusattumisena tuli seesama paatkond Euroopa meistriks ka neli aastat tagasi ning nii siis kui nüüd äparduste järel. Toona jõuti võistluspaika pärast bussi teel lagunemist juhusliku küüdiga, nüüd sõitis Eesti neljapaat Brandenburgis treeningul reklaame paigaldavatele korraldajatele selga. Purunes kaks aeru, veidi sai viga ka paat, aga õnneks polnud avarii suur. Niisiis: mis ei tapa, teeb tugevaks.


Häid uudiseid tuli kümnevõistluse vallast. Kõigepealt tunnistati USA üliõpilasvõistlusel 8100 punktiga olümpianormi ületanud ja 637 punktiga isikliku rekordi teinud noor ning Eestis veel vähe tuntud Karl Robert Saluri tõeliste superstaaride ees Euroopa aprillikuu parimaks kergejõustiklaseks.


Seejärel tegi hea tulemuse Eesti praegu parim mitmevõistleja Maicel Uibo. Salurile tema võistlusel vaid mõnd üksikala tehes toeks olnud Uibo osales USA-s Tuscaloosas võistlusel, kogudes 8315 punkti, mis andis teise koha. Sportlane ütles, et läks seda võistlust läbima mõttega olla võimalikult jõudu säästev, aga kaotas ikkagi nii palju energiat, et peab ilmselt olümpia nimel Euroopa meistrivõistlustest loobuma.


Ei saa aga jätta tähelepanuta, et hooaja avavõistlusel end peaaegu igal alal rohelisena tundnud Uibo, kes mõtles, et hüppab, heidab või viskab vist elus esimest korda, niisuguse klassiga punktisumma kogus. See tähendab, et mehes pulbitseb uus kvaliteet. Mis juhtub veel siis, kui ramm lihvi saab?


Selle nädalaga saab otsa aasta esimene suur velotuur Giro d’Italia. Tänavu sõidab seal kaks eestlast, omaaegsed klassivennad Vändra koolist Katjuša värvides Rein Taaramäe ja Astana särgis Tanel Kangert. Korra oli Taaramäe lähedal ka etapivõidule, paraku libises ja kukkus kilomeeter enne finišit. Kui pool tuuri läbi, oli Taaramäe 14. ja Kangert 24., aga vahed pole sekundites-minutites suured ja mäed, kus kõik juhtuda võib, sel tuuril alles ees.

 

Enn Hallik,


Pärnu Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo