Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

soccerEesti jalgpallikoondis.   Foto: Raigo Pajula / Postimees

 

Eesti võrkpallimeeskond andis Euroopa meistrivõistluste viimases valikmängus Läti vastu haaravalt võimsa etenduse ja saab nüüd rahulikult valmistuda järgmisel sügisel Poolas toimuvaks maailmajao 16 tugevama rahvuskoondise finaalturniiriks.
Eestlased olid valikmatši esimeses kohtumises Jelgavas alistanud Läti 3:2 ja see tähendas, et lõunanaabritel oli võimalus Tallinnas eestlasi 3:0 või 3:1 võites ise finaalvõistluste pääse lunastada. Tallinna Tondiraba halli kogunenud 5800 pealtvaatajal (ilmselt Eesti võrkpalli publikurekord!) siiski mõru pilli neelata ei tulnud. Kui esimese geimi keskpaigani oli mäng veel tasavägine, siis edaspidi maksid eestlaste oskused, tahtmine ja publiku tugi rohkem ja nii vormistati kindel 3:0 võit.


Nüüd lähevad mängijad pikaks hooajaks oma klubidesse (eestlased Prantsusmaale, Poola, Venemaale, Türki, vaid üks algkoosseisu mees mängib Tartu särgis), Rumeenia ja Austria passiga treeneri Gheorghe Cretu käe alla kogunetakse alles 2017 suvel. Muide, võidueufoorias ütles Cretu, et kui talle pakutaks Eesti kodakondsust, võtaks ta selle tänuga vastu.


Positiivseid elamusi pakkus ka Eesti jalgpallimeeskond. Hiljuti vahetati välja meeskonna peatreener, rootslase Magnus Pehrssoni asemel tüürib koondist nüüd oma poisist rekordinternatsionaal Martin Reim. Tema suure huviga oodatud debüüdid olid EM-valikmängud pisikese Gibraltari ja Euroopa kunagise meistri Kreekaga.


Gibraltariga mindi võtma nii-öelda kohustuslikku võitu ja kui tihti on väikeriik Eesti hädas päris kääbustega (korduvalt on kaotatud Fääri saartele, viigistatud Maltaga jne), siis seekord vormistati selge 4:0 võit. Mis aga numbritest olulisem: Eesti mehed mängisid taas meeskondlikult, ründavalt ja säraga silmis. Selgus, et senise palliveeretamise asemel on neil tehnikat ja kombinatsioone piisavalt ning jagub ka julgust palli pärast võitlusse tormata. Veel jäi sellest mängust Eesti jalgpallilukku 18-aastane debütant Mattias Käit, kes tuli, nägi ja võitis ehk lõi vastase puuri kaks palli.


Skeptikud, kellest kunagi puudust pole, hoiatasid, et Gibraltari järel tulevad Tallinna kogenud, suured ja füüsiliselt tugevad kreeklased ning see saab olema Reimi ning ta meeskonna õige tõehetk. Mäng algaski šokiga, sest kreeklased lõid juba esimesel minutil nurgalöögist tulnud palli nagu papinaela (treener Reimi väljend!) eestlaste väravanurka.


Võis karta, et Eesti laguneb, aga rõõmustavalt nii ei juhtunud. Eesti mehed olid hakkajad, emotsionaalselt tugevad ja pigem domineerisid kui lakkusid värsket haava. Palli valdamise protsent oli kõrgem kui kreeklastel, vastase värava all loodi mitu ohuolukorda, mida paraku küll realiseerida ei suudetud. Hoopis Kreeka lõi karistuslöögist (taas standardolukord!) teise värava ja võitis mängu 2:0. Ja ikkagi tänas kõledas sügisilmas mängu vaatama tulnud 3500-pealine publik Eesti meeskonda püsti seistes sooja aplausiga.


Eesti vutimeeste järgmine sarveproov tuleb veel kõvemal tasemel: 13. novembril ollakse Brüsselis EM-valiksarjas vastamisi maailma esikümnesse kuuluva Belgiaga. Jalgpallis võib juhtuda kõike, aga võidu või viigi asemel ootab Eesti oma meestelt ennekõike innukat ja rõõmsat esitust ehk teisisõnu ilusat jalgpalli.


Pühapäeval lõppes Hispaanias MM-sarja kuuluv Kataloonia autoralli, kus eestlased elasid kaasa nii kõrgeimas WRC sarjas sõitvatele Ott Tänakule ja ta kaardilugejale Raigo Mõlderile kui klass allpool WRC2 sarjas võistlevatele Sander Pärnale ja James Morganile.


Pärn ja Morgan olid avapäeval sunnitud katkestama, kuid jätkasid ralli2 süsteemis ja tõusid lõpuks kaheksandaks. Tänak oli testkatsel neljas, üllatas avakatse võiduga, aga seejärel kukkus kui kivi läbi sõitjatetabeli kümnendaks. Asi nimelt selles, et Katalonia ralli on MM-sarjas ainuke, kus sõidetakse nii kruusal kui asfaldil ja see seab autode seadistustele ning rehvidele eriti karmid nõuded. Tänak oli hädas tagasilla diferentsiaaliga ja eriti Dmack rehvidega, mille arendamisel paistab olevat veel reserve. Kõval teekattel oli Tänak konkurentsivõimeline, kruusal ja poris kaotas rivaalidele iga kilomeetriga sekundi. Lõpuks võitles Ott end targa sõidu ja rivaalide katkestamise läbi siiski Kataloonia ralli kuuendaks, mis on tema selle võistluse parim koht läbi aegade. Esikümnes on Tänak ka kaks etappi enne MM-sarja lõppu kokkuvõttes.


Endiselt spekuleeritakse, mis kiirest eestlasest edasi saab. Teda seostatakse mõne automargi tehasemeeskonna esitiimiga, aga suure tõenäosusega kutsutakse tänavu rehvifirma Dmack kirjades sõitvad Tänak ja Mõlder siiski järgmiseks MM-iks tagasi M-Spordi tehasemeeskonda, kus ootab täiesti uus ja võimas Ford Fiesta rallimasin, mida Ott on jõudnud juba proovida ning kiita.


Endiselt jälgitakse Eestis ka Ameerika jalgpalli profiliiga NFL Cincinnati Bengalsi meeskonnas senise karjääri parimaid mänge tegevat Margus Hunti. Viimati kaotas Bengals 17:35 New England Patriotsile ja nüüd on Hundi meeskonnal tabelis kaks võitu ning neli kaotust. Samas sai Hunt viimases mängus kirja kaks palliga vastase mahamurdmist, mis tähendab, et treeneri usaldust ja mänguaega teeninud eesti vägilane on heas hoos.


Enn Hallik

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo