Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

tanakOtt Tänak.   Foto: internet

 

Mootorrattur Toomas Triisa rõõmustas pöidlahoidjaid Lõuna-Ameerika düünidel ja kivikõrbetes peetud Dakari rallil, kirjutades end esimese eestlasena võitjate nimistusse. Tõsi küll, ta ei tulnud esimeseks absoluutarvestuses, milles oli 30., aga osutus ületamatuks mootorratta hooldamisel kõrvalist abi mittekasutavas Malle-Moto klassis.


Mallemotomehed on nii austatud, et eestlaste Triisa ja Mart Meeru boksist astus läbi ka Dakari paljukordne võitja Stefan Peterhansel, surus meestel käe pihku ja ütles: accept, müts maha teie ees!


Triisa nimetas kõige raskemaks sel rallil kuhjuva väsimuse tekitatud pidevat magamatust, aga arvas, et kui saaks taas Aafrika pinnal Dakari rallit sõita, ehk läheks taas. Neljandat korda selle ekstreemralli finišisse jõudnud Mart Meeru tunnistas, et Malle-Moto klassi kuues koht tuli kukkumise järel pidevat valu kiirgava õla kiuste. Mees pigistas hambad kokku ja sõitis vapralt lõpuni.


Läinud nädalavahetusel tegi eestlastele heameelt tänavusest hooajast M-Spordi tehasemeeskonnas ja uue kaardilugeja Martin Järveojaga kihutav rallimees Ott Tänak. Monte Carlo MM-ralli algas Tänakule testikatse kolmanda koha ja avapäeva ühe katsevõiduga, edasi läks aga nagu korralikus thrilleris. Teisel päeval võttis Ott sisse kolmanda koha neljakordsest maailmameistrist meeskonnakaaslase Sebastien Ogieri ja Hyundai sõitja Thierry Neuville järel, aga siis hakkasid rivaalid Monte Carlo nagu tavaliselt keerulistel, aga tänavu erakordselt libedatel mägiteedel kraave külastama. Tänak tõusis korraks teiseks, aga siis ilmnesid tema Ford Fiestal tehnikaprobleemid (praktiliselt ralli lõpuni tuli tal sõita autoga, mille mootoris töötas vaid kaks silindrit neljast, samuti vahetas käigukast vahepeal käike täiesti omatahtsi). Eestlane sõitis seekord erakordselt külma peaga ja vigadeta ning lõpetas ralli Ogieri ja soomlase Jari-Matti Latvala järel ikkagi kolmandana. Millist närvipinget see Tänakult nõudis, oli näha noore saarlase kergenduspisaraist finiši järel.


Tänak tegi tänavuse MM-sarja avaetapil nii korraliku etteaste, et kolme nädala pärast peetaval Rootsi talverallil või temalt oodata mida iganes. Tasub siiski märkida, et Eesti läbi aegade parima rallimehe, Tänakut viimastel aastatel oma kogemuste ja sidemetega palju toetanud Marko Märtini suurtesse saabastesse astumiseni on Otil veel tükk teed minna. Märtin võitis oma karjääri jooksul viis MM-rallit, oli korra kokkuvõttes pronksimees, käis etappidel 18 korda esikolmikumehena poodiumil ja võitis ligi sada kiiruskatset. Vaieldamatult andekal Tänakul on seni kirjas mõni peotäis katsevõite, ühe käe sõrmede jagu poodiumikohti ja mullu peaaegu võidetud (vahetult enne finišit purunes rehv) Poola ralli. Ehk nüüd põhjamaalasele sobiva kliimaga Rootsi rallil või Portugali kruusateedel algab Oti ajastu?


Ekstreemspordi ja uue põlve tähtede austajail on põhjust eeoleval nädalavahetusel jälgida, kas tuleb taas häid uudiseid Aspenist X Games’i pargisõiduvõistlustelt. Nimelt loodab mullu seal sensatsioonilise võidu saanud Kelly Sildaru oma ekstreemspordiolümpia kulda kaitsta. Kelly sai hiljuti 15-aastaseks, on veidi sirgunud ja kaalu kogunud, teda ei pea treenerist isa Tõnis enam hoo saamiseks tornist alla tõukama.


Kelly on aga tänavu juba jõudnud tunnustust koguda. Kõigepealt kuulutas USA mainekas ajakiri Freeskier ta 2016. aasta maailma parimaks ekstreemsuusatajaks. Tiitel tuli 250 spetsialisti arvamuste summast ja nende hinnangute seast koorus välja ka selline kiitus, et nii täiuslikku tehnilist sooritust nagu Sildarul, pole varem nähtud.


Nagu sellest veel vähe olnuks, kuulutati Kelly Sildaru Laureuse üleilmsete spordiauhindade ekstreemspordi kategooria nominendiks. Kas saab selle auhinna noor eestlanna või keegi teine, selgub Monacos 14. veebruaril.


Sildaru (ja kogu Eesti talispordi, sest igasuguste traditsiooniliste suusaalade seis on nukker, et mitte öelda katastroofiline) lootus on muidugi Koreas Pyeongchangis peetav taliolümpia. Kui neiu on juba praegu maailma parim, siis peaks kõik olema ju pilvitu, kuid paraku on reeglid niisugused, et kõigepealt tuleb olümpiapilet teenida. Ja punkte saab koguda vaid see, kes on hooaja alguseks vähemalt 15-aastane. Nii teenivad rivaalid olümpiapunkte juba praegu, neid võitev Kelly saab 2018.

 

veebruaris peetavatele mängudele kandideerima hakata alles 2017. aasta hilissügisel ehk varatalvel. Absurd. Sarnane sellega, et ekstreemolümpiale Aspenisse täiskasvanute sekka mahtus Sildaru juba mullu, Euroopa noorte meistrivõistlustele vanuse tõttu veel ei lastud.


Aga saame positiivsete emotsioonidega jätkata. Eesti käsipallimeeskond alustas Euroopa 2018. aasta meistrivõistlusi edukalt, võites eelturniiril kaks korda Kosovot. Seejärel saadi Põlvas oma publiku ees Mesikäpa nimelises karukoopas šokk-kaotus Türgilt ja rong tundus läinud olevat. Pealegi kukkus selles kohati maadlusele sarnanenud kohtumises rivist mitu meeskonna võtmemängijat. Ometi pigistati tänu murdumatule vaimule kivist vesi välja, võideti türklased Ankaras 20:18 ja jätkatakse maailmajao meistrivõistluste finaalturniirile pürgimist.


Enn Hallik

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo