Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tallinna koolitüdruk Kelly Sildaru saab küll 17. veebruaril alles 15-aastaseks, aga on juba nii suur staar, et avas koos Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidiga läinud reedel Saku Suurhallis Skandinaavia suurima ekstreemspordi festivali Simple Session. Ja pole just väga vale arvata, et kogu maailmast Tallinna rulalaual ning BMX rattal võistlema sõitnud sportlaste, samuti noore publiku seas oli päris palju neid, kes vaatasid Kellyt aupaklikuma pilguga kui presidenti.


Kelly tegi hiljuti USAs Colorado mägedes Aspeni linnakeses taas ajalugu, korrates X-Games pargisõidu mullust esikohta ning teenides lisaks hõbemedali Big Air hüpetes. Kui mullu oli Sildaru läbi aegade noorim naisvõitja, siis tänavu võttis enda nimele noorima kahekordse kullavõitja rekordi. Eesti neiu tundub olevat võitudega harjunud, sest on alates 10-aastasena rahvusvahelisele areenile astumisest võitnud kõik 20 pargivõistlust, milles osalenud. Võitmatus, aga ka täiskasvanuea lähenemisega saabuv tasakaalukus on ehk põhjused, miks Kelly seekord Aspenis oma kuulsa võidutantsu esitamata jättis ja pika öise lennusõidu järel väsinuna Tallinna lennujaamas intervjuud andes ühesõnaliselt vastas. Nüüd saab ta veidi puhata ja koolis käia, aga uued võistlused, sealjuures esimene ametlik FIS (Rahvusvaheline Suusaliit) tiitlivõistlus ehk noorte MM ootavad teda lähikuudel ees.


Aspeni Xmängud algasid Kellyle Big Air hüpetega, kus tal tuli tunnistada kogenud sakslanna Lisa Zimmermanni ühepunktilist paremust. Big Air ei ole Sildaru põhiala, ometi olevat võitjausku Kellyl see napp kaotus veidi hinge kribima jäänud.


Pargisõidus see-eest polnud noorel eestlannal väärilist vastast. Tõsi, väike tormihoiatus talle anti. Kui mullu sai Aspenisse viimase hetke eriloaga ja jahmatas rivaalid oma oskustega oimetuks Kelly, siis nüüd oli viimase hetke tulija 15-aastane prantslanna Tess Ledeux, kes kogus esimesel laskumisel ühe esimese startijana 90,0 punkti! Kõik ülejäänud konkurendid peale Sildaru sellega sadulast löödigi, aga Kelly tegi oma igaks juhuks veidi riskivabamaks muudetud kava läbi rahulikult ja veatult ning võttis 92,33 punktiga võidu. Esikoha andnuks talle ka teise laskumise 91,33 punkti.


Seega pole imestada, et Tallinnas Simple Sessioni ekstreemsportlaste ette ilmumine Kelly Sildarule ovatsioone tähendas. Ameeriklasest BMX staar, X-mängude kaheksakordne võitja Garrett Reynolds kommenteeris, et Sildaru on kahtlemata uuema aja spordi tänane ja homne suur täht.


Simple Sessionil võisteldi juba 17. talve ja seekord varasema kahega võrreldes kolmel alal. Lisaks rull-laua ehk rulasõidule jagati medaleid BMX rataste tänava- ja pargisõidus. Rulal tuli esimeseks prantslane Aurelien Giraud, BMX tänavasõidus nende võistluste suurim täht ameeriklane Garrett Reynolds ja pargisõidus tema kaasmaalane Larry Edgar. Võistluste tuntus ja tase on tõusnud järjest kõrgemale ning see on ka üheks põhjuseks, miks keegi eestlastest ühelgi võistlusalal finaali lähedalegi ei pääsenud. Teiseks põhjuseks on, et sellisel tasemel võistlusparke nagu Saku Suurhalli Simple Sessioni ajaks ehitatakse, on Eestis vaid kord aastas. Maailma tipud on aga harjutanud parimates tingimustes, teinud peadpööritavaid hüppeid ja muid trikke mitte paar viimast aastat nagu eestlased, vaid veerand sajandit.


Ekstreemsporti ei peeta Eesti konservatiivsetes spordiringkondades ja kesk- ning vanemaealise publiku seas veel päris spordiks, aga ilmselt ajad muutuvad. Sildaru puhul keerab koduühiskonna lüliti teise seisu ilmselt tema loodetavalt peatne edu FIS ametlikel võistlustel (Euroopa ja maailma esivõistlused, olümpia), sama suund on ka saaliekstreemspordiga. Nimelt võttis Rahvusvaheline Olümpiakomitee vastu otsuse, et 2020. aasta suveolümpial Tokyos on ühekordselt ja eksperimentaalselt kavas viis uut spordiala, nende seas ka rulasõit. Selge see, et eestlastel on sinna raske võistlema pääseda (eriti suur on sel alal ameeriklaste ülekaal), aga motivatsioon rulasõitu arendada ja olümpiale pürgida on igatahes saadud.


Naaskem veel korraks Simple Sessioni avatseremooniale. Suurvõistluse lühikese innustava sõnavõtuga avanud president Kersti Kaljulaid eelistas seisusekohase range riietuse asemel spordirõivaid, rõhutades sellega nii oma sümpaatiat spordile kui ka enda sportlikkust. Ja sisuliselt Simple Sessioni avamise järel siirduski president Soome, kus osales kuulsal 50-kilomeetrisel Finlandia-hiihto suusamaratonil ning saavutas seal paar minutit neljast tunnist pikema ajaga naiste seas hinnatava 70. koha! Juba vanaema seisuses, aga endiselt väga nooruslik ja sportlik president ütles tagasihoidlikult, et läks Soome suusatamist nautima, mitte võistlema. Kunagi jooksumaratoni alla nelja tunni läbinud Kersti Kaljulaid on seega vaatamata ülipingelistele töökohustustele endiselt väga heas spordivormis! Mis mõjutab positiivselt tema töövormi ja millest saab eesti rahvale vaid kasu tõusta.


Enn Hallik

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo