Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

eesti lipp pyeongchangis 81089823

Kiiruisutaja Saskia Alusalu ilu kiitis ka Yahoo! Sports portaal.

 

Eestlaste võimalikud suured rõõmud praegu Lõuna-Koreas PyeongChangis kestvatel taliolümpiamängudel kustusid juba peaaegu pool aastat tagasi, kui end vigastas freestyle-suusatamise üks favoriitidest Kelly Sildaru ning kaalu langetamisega kaasnenud ohtlik tervisehäire sundis taas spordist loobuma suusahüppaja Kaarel Nurmsalu.

 

Jäi vaid väikeste rõõmude ootus ja võib öelda, et kuigi olümpia veel käib ja lootus ilusa sähvatuse järele püsib tule kustumiseni, midagi hinnatavat siiski sündis. Näiteks tuli Ameerikas õppiv ja treeniv laskesuusataja Johanna Talijärv kõigepealt sprindidistantsil maailma tippude seas 22. kohale, lõpetas jälitussõidu 26. ja oleks läbi aegade esimese eestlannana peaaegu pääsenud ka 30 ühisstarti lastud maailma tipu sekka.

 

Johanna lendas Koreast kodumaile põikamata USAsse õpinguid jätkama, Montana lennujaamas võeti teda vastu südantsoojendava eestikeelse plakatiga „Johanna, kange eesti naine!“

 

Eesti spordiavalikkuse realistliku lootuse teenida talimängudel mõni plats mõne ala teises kümnes (esikümme oleks praegu väikse lotovõidu sarnane) rahuldas kahevõistleja Kristjan Ilves. 90 meetri hüppemäel sai Ilves üheksanda tulemuse, 10 kilomeetri suusarajal taandus 16. kohale. Kuna 21aastane Ilves ongi peamiselt hea hüppaja ja eriti istub talle suur mägi, siis lootis nii mees kui tema publik, et õige „pauk“ tuleb 140 meetri mäe võistlusel. Selge oli aga, et kõrge koha saamiseks tuleb olla hüpete järel päris tipus, et suudaks kiirete suusameeste eest põgeneda. Paraku läks Ilvesel sel päeval kõik viltu. Hüppemäelt tuli ta 16ndana, läks suusarajale liidrist minut 40 sekundit hiljem, tundis end kehvasti ja ka suusk polnud parim – tulemuseks ebarahuldav 28. koht.

 

Suur küsimärk oli enne Koreasse sõitu Eesti kümne aasta taguse hiilgeala murdmaasuusatamise seis. Nüüd, mil maratonidistantsid küll olümpial veel ees, on vastuseks „nii ja naa“. Sest kõigepealt selgus, et kahekordse olümpiavõitja Andrus Veerpalu tütre Anette Veerpalu olümpiadebüüt jääb nohu ja köha süül tegemata. Seejärel tegid Marko Kilp ja Karel Tammjärv kenad üllatused – kui senisel hooajal lõpetasid eestlased MK-etappe viimaste seas, siis nüüd oli Kilp klassikasprindis koguni poolfinaali pääsemas ja sai lõpuks 18. koha ning Tammjärv suusatas 15 km vabatehnikavõistlusel tõusvas tempos ja oli finišis 22. Need on eestlaste praegust taset arvestades täiesti kiitmist väärt saavutused.

 

Paraku jõudis õige pea kätte ka tõehetk. Nimelt näeb Eesti spordi riikliku finantseerimise reglement ette, et toele võib loota vaid see, kel olümpialt või MMilt ette näidata vähemalt 10. koht, ja kui Eesti suusatajate teatenelik PyeongChangis 12ndana lõpetas, oligi raharongi kaugenev sabatuli nii-öelda tuisku kadumas.

Aga väikseid rõõme leiame eestlaste olümpiaesitustest veel. Ei olnud üldse paha Kalev Ermitsa 32. Koht vähemalt Euroopa mastaabis ülipopulaarse ja kõrgetasemelise laskesuusatamise 20 km distantsil. Mäesuusatamise õppimiseks koos perega Austriasse kolinud 17aastane Tormis „Torminaator“ Laine jäi küll suurslaalomis võitjale koguni kuue sekundiga alla, aga edestas ikkagi 70 rivaali ja sai 40. koha! Ning Norras treeniv 18aastane Anna Lotta Jõgeva küll suurslaalomis kukkus, ent slaalomis sai 72 startinu seas tubli 48. koha. Loodame, nii Tormis kui Anna Lotta jätkavad, järgmiseks olümpiaks 4 aasta järel Pekingis on Eesti dress seljas ka Ameerika eesti juurtega Katie Vestersteinil, muidugi on rivis ka Kelly Sildaru ja Eesti lipp lehvib mäe- ning trikisuusatamises uhkelt.

 

Kui veel olümpia rõõmsaid momente leida, siis täitis kiiruisutaja Marten Liiv oma treenerile antud lubaduse mitte viimaseks jääda, Eesti kolmest algajast suusahüppajast kaks, Arti Aigro ja Martti Nõmme, pääsesid suurel mäel kvalifikatsioonist edasi. Nii mõnigi netikommentaator ja kunagine tippsportlane armastab neid, kes kullani ei küüni, mõttetuteks olümpiaturistideks tituleerida, aga see pole õiglane – kui ikka normid täidetud, võisteldakse ausalt ja endast kõike andvalt, siis müts maha ja aitäh.

 

Lõpetuseks mõni sellel olümpial Eestiga seotud spordikõrvasemgi kild. Koguni 12 olümpial kohapeal töötanuna (sellist kogemust pole ühelgi teisel Eesti (eks)-ajakirjanikul!) tean, kuidas sellised asjad suurele festivalile värvi annavad. Niisiis kiitis Yahoo!Sports taevani olümpia avadefileel Eesti lippu kandnud kiiruisutaja Saskia Alusalu kaunidust, samuti Eesti sportlaste paraadvormi. Saskial endal oli defileel vaid üks mure – et Eesti trikoloor kogu ilma silme all kogemata keerdu ei läheks.

 

Eestil pole medali poegagi, aga ...pidagem hoogu! Prantslane Pierre Vaultier, kel on eestlannast abikaasa, endise olümpiasportlase Kadri Pihlaga kaks armast last, võitis Koreas lumelauakulla! Ja Moskvast paarilise leidnud Tallinna iluuisutaja Natalija Zabijako (Olümpiaatleedid Venemaalt dressis) iluuisutamishõbeda.

 

Hoopis tore lugu on Ida-Timori ainsa esindaja, vapralt, aga aeglaselt suusatava Yohan Goutt Gancalvesega. Nimelt, uskuge või mitte, aga tema Austraalias üles kasvanud vanaema Eva on meie ühe kuulsama luuletaja Juhan Liivi vennatütar ja nii voolab timorlase soontes ka eesti verd!

 

Olümpia kestab veel, ees on Eesti 100. juubeli päeval Saskia Alusalu ühisstardiga kiiruisutamine, kus võib juhtuda, mida iganes, ka väga positiivset. Ootame, pöidlad peos!

 

Enn Hallik

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo