Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Esimest korda peeti murdmaasuusatamise maailma karikavõistluste ehk MK etapp Otepääl 1999. aastal. Juhtus see nii, et Venemaa loobus viimasel minutil rahanappuse ja sisemiste lahkhelide pärast korraldamisest ning kui Rahvusvahelisest Suusaliidust FIS tuli hädakõne – kas Eesti aitaks välja? oli see auküsimus idanaabrile koht kätte näidata. Hulljulgus muidugi ka.

 

Aga tuldi toime, õige pea tegid koduradadel ilma maailma tippu tõusnud Kristina Šmigun, Andrus Veerpalu ja Jaak Mae ning publikut kogunes 10 000 ja rohkemgi. Vaid Norra Holmenkollen kannatas melu poolest Otepääga võrrelda. 

 

Nüüd suusatati Otepääl taas MK-punktidele. Seisus, kus Eesti Suusaliit ja Eesti paremaid suusatajaid koondav Team Haanja ei ole juba aastaid kuigi suured sõbrad ja eestlased on maailma suusatamises muutunud tegijaist tähelepandamatuiks statistideks. Ning ometi läks suusapidu tänavugi üllatavalt kenasti korda! Kõigepealt korraldus, millega hoolsad eestlased jälle veatult hakkama said. Siis Eestimaale saabunud kaunis lumine talv, mis lausa kutsub suuskade lähedusse. Publikut oli Otepää suusavõistlusel enam kui kuus tuhat!

 

Ning lõpuks – ka suusatajad rõõmustasid! Karel Tammjärv sai klassikasprindis 16. koha ja oli eestlaste läbi aegade leivadistantsil (Veerpalu 2x olümpiavõitja ja MM-kuld)15 klassikastiilis sõidetaval kilomeetril 18. Marko Kilp sekundeeris sprindi 22. kohaga. Võib ju küll öelda, et murdmaasuusatamisega tegeleb maailmas tõsiselt vaid 15 riiki, aga Põhjamaadele, kelle sekka ka Eesti ju end arvab, on lumelauad ikka tähtsad.

 

Senisest hallist tasemest paremat on viimasel ajal näidanud ka Eesti naislaskesuusatajad. Kõigepealt teenis Tuuli Tomingas sel Euroopa ühel publikurohkemal alal (Kesk-Euroopas koguneb laskesuusavõistlustele 40 000 pealtvaatajat!) MK-sarja sprindidistantsil tubli 31. koha, seejärel püsisid Eesti neiud Johanna Talihärm, Tuuli Tomingas ja Regina Oja teatevõistluses kolm etappi seitsmendad ja langesid alles viimase vahetusega 14. kohale. 

 

Kui vaadata, kes eestlastest on sel talvel MK-sarjade punkte teeninud, siis 75% punktidest on 16aastase freestyle-suusataja Kelly Sildaru kontol (15% kahevõistleja Kristjan Ilves, 5% suusahüppaja Arti Aigro, 5% murdmaamehed Karel Tammjärv ning Marko Kilp). Ja Kellyl seisab nüüd ees hästi pingeline nädalalõpp. USAs Colorados Aspenis peetakse järjekordsed Xmängud, mida kutsutakse ka ekstreemspordi taliolümpiaks. Sildaru on võtnud nõuks jahtida seal medaleid nii oma trumpalal pargisõidus, rennisõidus kui Big Air hüpetes. Korraldajad on kava seadnud kokku selliselt, et kõik need kolm ala peavad mahtuma vähem kui kolme ööpäeva sisse! Kodus väikest vigastust ravinud ja sisehallis treeninud Kelly Sildarule on see mõistagi üpris raske väljakutse. Hoiame pöialt!

 

Aasta algas Eesti spordile tegelikult üsna eripalgeliste, aga positiivsete elamustega. Võrkpallinaiskonna pääs Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile oli üllatus paljudele, viimastes mängudes löödi naabreid Rootsit ja Soomet. See on läbi ajaloo esimene Eesti pallimängunaiskond, kes tiitlivõistluste lõppturniirile jõudnud!

 

Anett Kontaveidi ja Kaia Kanepi mängud aasta esimesel tennise Grand Slam turniiril Austraalias jätsid kahetise mulje. Pika võistluspausi teinud Kanepi läks nagu mullu US Openil taas avaringis kokku sama pikalt pausitanud mailma esireketi Simona Halepiga, andis kõva lahingu, aga ometi kolmandas setis murdus. Kontaveit (WTA 20.) alustas veenva võiduga, aga jäi teise ringis alla „vanale vaenlasele“ valgevenelanna Aliaksandra Sasnovitšile WTA 30.). Nüüd seisavad Eesti kahel tennisetähel ees mängud FED Cupil ning pöidlahoidjad loodavad, et nii Kanepi kui Kontaveit ikka tahavad ja saavad riigi au kaitsma minna.

 

Eesti vehklemisnaiskond alustas aastat MK-etapiga Kuubal. Individuaalvõistlusel küll kõrbeti, aga võistkondlikult tulid Katrina Lehis, Julia Beljajeva, Kristina Kuusk ja Irina Embrich võitjaks!

 

Ning muidugi rõõmustas kodumaiseid pöidlahoidjaid ka ameerika jalgpallur Margus Hunt. Kui tema meeskond Indianapolis Colts kaotas NFL esimesest kuuest mängust viis ja oli sisuliselt juba maha kantud, siis viimasest kümnest mängust võideti üheksa ja jõuti playoffi! Kus ka avaringist edasi saadi, alistades 21:7 Houston Texas! Teises ringis tuli küll 13:31 kaotus Kansas City Chiefs’ile, aga ajalugu oli ikkagi tehtud. Ja eestlase Margus Hundi osa selles polnud üldse väike – igatahes tõstis ta oma statistilised näitajad eelmiste hooaegadega võrreldes lausa taevasse.

 

Nüüd oodatakse huviga, mis Hundist edasi saab. Ennustatakse, et Indianapolis Colts pakub talle senisest kaks korda tulusamat lepingut ja Hundist võib saada läbi aegade enim teeniv eesti sportlane.

 

Aga lõpuks näide sellestki, et Eestis ei tee sporti üksnes profid. Ka kõrged riigiametnikud peavad kehakultuuristlugu – riigikogu esimees Eiki Nestor tuli seenioride klassis Eesti sportkeegli meistriks ja Eesti president Kersti Kaljulaid võitis üle 40aastaste naiste klassis Mulgi uisumaratoni, läbides 30 kilomeetrit tunni ja 13 minutiga!

 

Enn Hallik

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo