Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti rallisõitja Ott Tänak ja tema kaardilugeja Martin Järveoja kirjutasid läinud nädalavahetusel Rootsi MM-rallit võites mitmes mõttes ajalugu. Kõigepealt sai Tänakust (prantslastest kuulsuste Ogieri, Loebi ja Neuvile’i järel) neljas mitteskandinaavlane, kes on Rootsis MM-etapi võitnud.

 

Kui arvestada, et rootslased, soomlased ja norralane Petter Solberg on läbi Rootsi taliralli pika ajaloo kamba peale kogunud 61 võidupärga, siis selles valguses on Oti võõral õuel võidutsemine veel magusam.

 

Teiseks ületas Tänak oma mentori Marko Märtini ja iseenda saavutuse (mõlemad on varem Rootsis olnud korra teised) ja kolmandaks on Toyota Yarisel kihutav Ott Tänak nüüd teise eestlasena (varem Märtin 2004) autoralli maailmameistrivõistluste liider. Monte Carlo ralli kolmanda ja Rootsi ralli esimese koha eest on tal nüüd kahe nädala pärast algava Mehhiko kõrberalli eel 47 punkti, prantslastel Thierry Neuville’il (Hyundai) 40 ja viiekordsel maailmameistril Sebastien Ogieril (Citroen) 31. Juhib ka Toyota rallitiim, mispuhul Toyota autodivisjoni direktor Akio Toyoda nii Tänaku ja Järveoja kui rallitiimi juhi Tommi Mäkineni suunas kiidusõnu pildus. 

 

Aga Tänaku võidumarss oli tõesti kõnekas. Reedese esimese täispika päeva lõpetas Ott üllatusmees Teemu Sunineni järel teisena, suutes erinevalt ülejäänud favoriitidest  lumevallidesse takerdumist vältida. 

 

Laupäeval olenes palju sellest, millises järjekorras piloodid lumepudrusele ja porisele rajale läkitati. Tänak leidis enda jaoks turvalise kiiruse, millele konkurendid vastata ei suutnud ning tõusis järjestikuste katsevõitudega liidriks. Pühapäevale läks eestlastest ekipaaž vastu juba peaaegu minutilise eduga. Sekundite ning kümnendikega mõõdetavas tipprallis öeldakse selle kohta, et „vahe oli kalendriga“.

 

Viimasel päeval võttis Tänak esimesi katseid veidi rahulikumalt, teades, et auto on vaja kindlasti finišisse tuua. Aga viimasel ehk punktikatsel vajutas ta jälle gaasi põhja, edestas järgmist meest muljetavaldava 3,5 sekundiga ja näitas, kes on praegu maailma kiireim rallimees!

 

Niisiis võitis pühapäeval Eesti laulu rootslane Victor Crone, Rootsi ralli aga eestlased Ott Tänak ja Martin Järveoja. 

 

Eesti läinud nädalavahetuse suur isesportimise sündmus oli 46. Tartu suusamaratonTänavu on ilmataat Maarjamaad jälle lumegaõnnistanud, seega on rahvas treenida saanud ja nii pole imestada, et suusasõidule viimaste aastate suurim rahvamass tuli. Kokku lõpetas 63 ja 31 kilomeetri pikkused suusadistantsid üle 4500 inimese.

 

Pikad sulad panid küll maratoni toimumise veidi kahtluse alla, paar päeva enne starti laiusid rajal nii mõnedki suured lombid, aga stardipäevaks oli rada tänu korraldajate hoolele väga hea.

Küll jäine ja ohtlikuvõitu (kukkumisi oligi palju, ka varustuse lõhkumist), aga see-eest väga kiire. 

 

Maratoni võitis esimese soomlasena Niko Koskela, püstitades rajarekordi 2:31.08, parima eestlasena oli Mart Kevin Põlluste kaheksas. Naistest sai Tatjana Mannima rootslanna Maria Gräfningsi järel teise koha. 

 

Tartu Maraton ei ole paljudele tippvõistlus. Nii võttis sadakond inimest vastu väljakutse läbida seekordne sõit vintage-stiilis. Otsiti üles või laenati vanad puusuusad ja pillirookepid, ka suusasaapad, sidemed ja sõidukombinesoonid üritati hankida võimalikult autentsed. Lõpuaeg tuli küll mõistagi tavalisest suurem, aga lõbu oli laialt. Nagu loomakostüümis sõitjailgi, keda alati samuti leidub. 

 

Kevad murrab küll seitsmepenikoorma saabastega Eestimaale, aga mitmeid pikki suusasõite on veel ees ja kui Tartu Maratoni lihasvalu välja põetud ja kukkumissinikad kadunud, läheb rahvas jälle särasilmi suusarajale. Teades, et lumine talv pole Eestimaal reegel. 

 

Lähiajal algavad Austrias Seefeldis murdmaasuusatamise maailmameistrivõistlused ja koguni kaks suurt võistlust on ees biatlonistidel ehk püssiga suusatajatel. Nemad võistlevad juba sel

nädalal Valgevenes Raubitšis EMil ja mõned päevad hiljem Rootsis Östersundis MMil.

 

Laskesuusatajad on endast viimastel nädalatel positiivselt kõnelema pannud. Kõigepealt võisteldi Kanadas Canmores, kus mitmed eestlased maailma karikavõistluste etapil 30 parema sekka mahtusid, siis sõideti USAsse 2002. aasta olümpialinna Salt Lake Citysse. Eesti parimaks osutus seal Tuuli Tomingaskes saavutas kahel distantsil 14. koha. Furoori tekitati ka pühapäevases paarissegateatesõidus, kus Regina Oja ja Rene Zahkna peaaegu kogu võistluse esikolmikus liikusid ja vaid üks lasketiirus ebaõnnestumine muinasjutu karmilt lõpetas. Aga ka kaheksas koht maailma tippude seas pole paha, nii kõrgel pole eestlased pea kaks aastakümmet olnud.

 

Enn Hallik

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo