Eesti Muinsuskaitse Selts (EMS) otsustas tänavuse Karuteene medali anda Okupatsioonide Muuseumi Vabamuks ümbernimetamise ja muuseumi kontseptsiooni hägustamise algatajatele ja propageerijatele.
Karuteene medalile esitati tänavu 10 kandidaati, keda soovitati ära märkida ajaloopärandi olulise kahjustamise eest.
EMS tegi Karuteene medali pälvinu nime ja tema karuteene teatavaks 18. aprillil muinsuskaitsekuu avamisel. «Keegi muinsuskaitsekuu avamisel karuteene medalil küll järel ei käinud,» nentis Eesti Muinsuskaitse Seltsi aseesimees Helle Solnask BNSile.
Karuteene medali asutas EMS 1997. aastal märkimaks isikuid, organisatsioone ja institutsioone, kes pärandkultuuri väärtustava avalikkuse arvates on tekitanud suurt kahju Eesti ainelise kultuuri mälestistele, ajaloolistele traditsioonidele ning institutsioonidele.
Muinsuskaitsekuud hakati Eestis tähistama 1985. aastal ja sellest ajast alates on see saanud oodatud igakevadiseks sündmuseks. Muinsuskaitsekuu on suurim ja kõige rahvarohkem kodanikualgatusel toimuv Eesti ajaloo- ja kultuuripärandit tutvustav ettevõtmine, suure rõhuga ajalooliste paikade ja mälestiste heakorratalgutel. Muinsuskaitsekuu üritused toimuvad pea kõigis Eesti maakondades – praeguseks on kirjas ettevõtmised Hiiumaal, Mulgimaal, Järvamaal, Harjumaal, Raplamaal, Läänemaal, Muhumaal, Virumaal.
Inimesed on oodatud osa võtma heakorratalgutest, muinsuskaitseteemalistest seminaridest ja ringsõitudest, näha saab erinevaid näitusi. Väärtuslike Eesti väikelinnade sari keskendub tänavu kaunile Kesk-Eesti linnale Türile – seal toimub seminar 27. aprillil. Mitmed talgud on plaanitud läbi viia ajaloolistel kalmistutel, mis tänaseks on maha jäetud ja unustatud, näiteks Tallinna külje all asuval Mõigu kalmistul ning aastatel 1944 – 1955 tegutsenud vangilaagri kalmistul Narvas.
Muinsuskaitsekuu kava täieneb jooksvalt, ajakohast teavet saab Eesti Muinsuskaitse Seltsi kodulehelt www.muinsuskaitse.ee