Laupäeval, 16. aprillil toimus Bernis esimene üritus omalaadsete killast: vastasutatud Eesti Kultuuriselts Bernis tõi filmilinale eestlaste tehtud filmi “Tashi Delek!”
Regionaalselt kogunevate eestlaste eeliseks on see, et üheskoos tekivad ideed ja üheskoos julgetakse ka neid teostada. Berni eestlased kogunevad regulaarselt ning sealt sündis nii idee kui ka vajadus tuua Eesti kultuuri lähemale bernikatele, samaaegselt rikastades Sveitsi Eesti Seltsi pakutavat programmi. Selleks, et üritusi läbi viia asjalikult, loodi käesoleva aasta aprillis Eesti Kultuuriselts Bernis (EKB). Kultuuriseltsi loojad on Kaili Juppets ja Kaja Haukanõmm, kelle soov on Eesti 100. aastapäevale mõeldes tuua Eesti kultuuri eelkõige Bernile pisut lähemale.
EKB avaüritus toimus 16. aprillil Bernis Cinématte kinorestoranis. Mõnus õhtu sisustati Peeter Rebase dokumentaalfilmi “Tashi Delek!” eraseansiga, huvitava vestlusega filmi tegijate režissöör Peeter Rebasega, produtsent Priit Rebasega ja filmi muusika autori Eduardo Agniga. Lisaks sai kuulata Brasiilia päritolu innovatiivse kitarristi Eduardo Agni meeleolukat esinemist.
Dokumentaalfilm põhineb 17-aastase tiibeti poisi Tashi tõsielul. Tashil seisis ees elu tähtsaim otsus – kas pühendada oma elu mungana budismi, Mustangi kultuuri ja traditsioonide edasikandmisele või lahkuda kloostrist ja proovida hoopis tavaelu – path of money, nagu ta ise seda nimetas. Film jälgis Tashit tema teekonnal kloostrist koju isa juurde läbi imeilusa Himaalaja mäestiku. Läbi Tashi silmade nägime ühe kõige paremini säilinud Tiibeti kultuuri olevikku, minevikku ja tulevikku. Kohtasime tema kodumaa, iidse Mustangi kuningriigi inimesi ja ürgseid elutingimusi hõredas 3000-4400m kõrguses mäestikuõhus.
Privaat-screening’u imeline pool on muidugi see, kui filmitegijad veel omapoolsed lood sinna juurde jutustavad. Kaadrid, mis välja jäeti või need, mis väga tähtsatel põhjustel sisse võeti; kuidas oli filmida ekstreemsetes tingimustes, kus puudus elekter, meditsiiniabi ja filmitöö käis neli tuhat meetrit kôrgemal, kui millega eestlased on harjunud. Räägiti ka sellest, mis on Tashist saanud pärast filmi ning, et sellest vôib veel sündida filmile teine osa.
Üritus oli seekord kutsetega ning piiratud vaatajaskonnale, et testida ürituse korraldamist ning läbiviimist.
Kogu õhtu oli üles ehitatud hubaselt ja mõeldud oli igale detailile. Külastajad jäid sündmusega väga rahule ning julgustasid korraldajaid tegema ka tulevikus sarnaseid üritusi.
Kaili Juppetsi sõnul on selline tagasiside vastloodud Eesti Kultuuriseltsile Bernis kindlasti julgustav. Mis edasi, seda näitab aeg. Tehakse üks samm korraga.
Sveitsi Eesti Seltsil on bernikate Kultuuriseltsi üle väga hea meel ning esimene sündmus oli üdini õnnestunud.
Mirjam Loertscher,
SES-i president,