Autori foto
Selle aasta maikuu „Vaba Eesti Sõnas“ kirjutas pr. Iri Karist Luts, kuidas ta 1944. a. lahkus Mõisakülast viimase põgenikerongiga ja elab nüüd USA-s.
Mõisaküla oli enne sõda kohalikke olusid arvestades suur tööstuslinn. Asula sai alguse 1895. aastal, kui valmis raudteejaam. 120 aastat tagasi, 1896. aasta oktoobris sõitis esimene rong liinil Pärnu-Valga, mille üks peatus oli Mõisakülas. Tollases keelepruugis ja vanadel fotodel kutsuti paika Moisekyll. Asulast sai alev 1920. aastal ja linn 1938. aastal. Mõisaküla kannab ka praegu linna nime, olles oma 806 elanikuga Eesti väikseim linn.
1939. aastal oli siin 2742 elanikku. Linnarahvas oli üsna jõukas, ehitati suuri maju, linlastel olid autod, sest raudteetehas ja linavabrik andsid tööd nii meestele kui naistele. Oli aeg, kus Mõisakülas tegutses korraga 6 kooli. Nende seas Mõisaküla 6-klassiline algkool, Pärnu haridusseltsi kool, tütarlaste erakool, venekeelne pro-gümnaasium, lätikeelne kool ja Mõisaküla tööstusõpilaste kool, mille lõpetajad said asuda tööle raudteel.
Sõda tegi oma töö. Linnas olid suured tulekahjud aastatel 1941 ja 1944, millest kirjutas ka pr. Iri Karist Luts. Viimase põlenguga hävis ligi 70% kesklinnast. Rahvas põgenes, hiljem olid küüditamised.
Raskustele vaatamata on Mõisaküla praegu kena roheline linnake. Endise linavabriku korsten suitseb külmal ajal, andes möödujatele märku, et vanas hoones on elu. Seal valmistatakse nüüd ventilaatoreid jm seadmeid.
Raudteetehases, praeguse nimega EMT Mõisaküla, valmistakse kopplaadureid jm. vajalikku tehnikat. Veel tegutseb siin pisike mööblitehas.
Mõisakülas on kauplused, kohvik, apteek, põhikool, perearstikeskus, muuseum, kultuurimaja, hoolekandekeskus abivajavatele elanikele. Lisaks oleme uhked, et väikeses paigas on neli kirikut, millest kolmel on kogudus. Apostliku Õigeusu kirik seisab tervena, oodates oma koguduse tekkimist. Aktiivselt on tegevad EELK Mõisaküla kirik ja Nelipühi kogudus. Uusapostlikul kirikul valmis uus uhke hoone 20 aastat tagasi.
Praeguseks hetkeks on Mõisakülast saanud paik, kuhu kolivad elama suurematest linnadest lastega pered ja vanemad inimesed. Sealsete kodude müügirahaga on siin võimalik väga soodsalt osta korter või maja. Tullakse Mõisakülla, mis pole ei mõis ega küla, vaid hoopis linn!
Anu Laarmann
Mõisaküla muuseumi juhataja