Kelker Wenzel (keskel) koos teiste eesti noortega programmis “Tagasi juurte juurde”.
Connecticuti Eesti Koolil oli 27. oktoobril ühislõuna klimbisupi ja kringliga, mille valmistas Conn. Eesti Kooli kokk Peeter Müürsepp, kunagine NY Eesti Kooli kasvandik.
Kohale olid tulnud kooli noored koos vanematega ja ümbruskonna eestlasi vähemalt 50 ringis. Kavas oli Kelker Wenzeli sõnavõtt osalemisest Eesti Haridusministeeriumi noortevahetuse programmis “Tagasi juurte juurde”, mis toimus oktoobri alul.
Kelker andis koosolijatele ülevaate, vastates ka küsimustele nii eesti kui ka inglise keeles, kui sõnatagavara nappima kippus.
“Programmis oli osalejaid kokku 30: 10 Eestist ja 20 välismaalt. Esindatud oli Argentiina, Austraalia, Kanada, Venemaa, Inglismaa ja USA. Meile tutvustati eesti kultuuri, anti teavet eesti ühiskonnast ja me saime rahulikult praktiseerida eesti keelt, olgugi et see mõnel oli kaunis puudulik.
Program algas Tallinnas. Tutvusime riigiasutustega ja riigikorraga. Käisime Toompeal Riigikogus ja valitsuse juures Stenbocki majas. Saime ülevaate eesti majandusest, haldussüsteemidest ja asjaajamisest, mis toimub peamiselt elektrooniliselt.
Meid viidi Tallinna vanalinna, kus meile näidati ajaloolist arhitektuuri ja kultuurilisi väärtusi nagu Pühavaimu kirik. Käisime ka tunnelites, mis alles hiljuti avati ja mis ühendasid linna keskaegset kaitsesüsteemi. Külastasime mõnda eeskujulikku ettevõtet, et paremini aru saada, kuidas Eesti riik toetab idufirmade rajamist ja arendamist. Tallinna Ülikoolis saime ülevaate nende programmidest ja nõuetest. Elasime kõik koos ühes hostelis.
Järgmiseks reisisime Viljandisse. Käisime Ahja jõel kanuudega sõitmas ja nautisime ilusat eesti loodust. Külastasime Viljandi lossivaremeid ja veetsime öö ühes metsatalus.
Edasi sõitsime Tartu, kus külastasime Eesti Rahva Muuseumi, mis on väga haruldane. Samuti käisime Ahhaa praktilises teaduskeskuses. Peamine rõhk Tartus oli haridusel ja õppimisvõimalustel. Elasime internaadis. Tartu Ülikool andis korraliku ülevaate oma tegevusest. Mõnda ainet saab sääl õppida võõrkeeles, aga peamised alad on eestikeelsed.
Ülikool annab eesti keele täiendamiseks stipendiume, kuni on saavutatud nõutav tase. Saime hea ülevaate tudengite elust Tartus.
Meie sõidu ja elamiskulud ja osaliselt ka lennukulud olid kaetud. Kokkuvõttes saime ilusa ülevaate ja arusaama Eestis õppimise ja töötamise võimalustest.”
Kelker lisas: “Ettekande lõpuks küsiti, mida ma siinsele koolile soovitan? Ütlesin, et õppige ja praktiseerige eesti keelt. Sellest on teile tulevikus rohkem kasu kui praegu oskate arvata.”
Kelker Wenzel
Aime Andra