Üle hulga aja avaneb 21. novembri jälle võimalus käsitöökunsti väljapanekuks, vaatlemiseks ja inspiratsiooniks.
Vähesed teavad, et enne Teist maailmasõda Eesti eksportis kvaliteetseid käsitööesemeid ka Ameerikasse. Seetõttu arvati enne pagulaste suurt väljarändu Saksamaalt Ameerikasse, et eesti naine oma juba kodumaal kõrgväärtuslikuks arendatud käsitööga võib ka uuel mandril end elatada. Seda arusaama aitasid süvendada pagulaslaagrites viljeletud käsitööesemete müüki haldavate organisatsioonide tegelased.
Asjaolud aga kujunesid teistsugusteks. Ameerika oli küllastatud kaunitest ja odavatest masstoodangu esemeist ja Hiinast ja Lõuna-Ameerika maadelt sissetoodud peenest käsitööst.
Siinsetes koolides tegeleti käsitööga vähe. Sellegipoolest jätkasid paljud eestlased siin oma käsitööharrastust, mida oldi õpitud ja arendatud pagulaslaagrites ja mis oli sealses olukorras nende ilumeelt ja vaimutervist hoidnud. Kunstipäraseid tulemusi kasutati Eestit reklaamivatel näitustel ja oskusi rahvariiete valmistamiseks.
Käsitsi valmistatud ese tähendab eelkõige algupärasust. Käsitöö all mõeldakse esmajärjekorras tekstiilkunsti. Põhjusi käsitöö õpetamiseks ja õhutamiseks on mitmeid. Esiteks on kodukäsitöö eelkooliks tööstusele ja on alustalaks ideede ja tehnika arendamisele. Võime seda märgata, et nüüdseks on võimalik omandada masstoodangus valmistatud päris keerukate rahvuslike mustritega kampsuneid, riideid ja esemeid.
Teiseks hoiab käsitöö inimese vaimu erksa. Katsetused, proovid, avastused kujunevad loominguliseks tegevuseks. Otsitakse lahendusi konstruktsiooniprobleemidele, kavandite teosta-mise ja uute võtete tehnilise külje viimistlemiseks, mis sageli viivad uutele väljendustele.
Samuti aitab käsitöö alalhoida rahva kultuuripärandit. Rahvaainelise omakultuuri ilme pole mingi teadliku taotluse tulemus, vaid aegade jooksul kujunenud sama maitsekallakuga isikute ühislooming. Seega on rahvusliku käsitöö edendamine ka üheks vahendiks oma rahvuse säilitamisel ja tuletab meie noorsoole meelde, et meie pole mingi tähtsusetu ning ilmetu osa maailma kirjus rahvastikus.
Lõpuks, käsitöö kunst on võrreldav iga teise loova kunstiga. On uuritud ja leitud, et kunstnik osaleb jäägitult oma loovas töös, mida idamaadel kutsutakse töö meditatsiooniks. Samas on selgunud, et täielikult süvenenult ükskõik mis tegevusse, laskub inimene mediteerivasse seisu. Mediteerimine puhastab meelt ja lahendab pingeid. See ongi üks põhjus, miks vanadekodudes ja hooldusasutustes tegeletakse kunsti ja käsitööga.
Viimasel ajal on rohkem hakatud hindama teistliiki kunstialasid ja unustatakse, et aastasadu hoidsid meie esiemad ja -isad end vaimselt terved, luues käsitsi kauneid, värvirikkaid ja viimistletud ilu- ja tarbeesemeid.
Niisiis, kõik teie, käsikunsti harrastajad, tulge ja jagage oma loomingulisi saavutusi näitusel. Veel enam, elustage kodukäsitööd ja muid käsitöökunsti alasid, imetlege saavutusi, jagage uusi ideid ja omandage inspiratsiooni, et hoida oma loov vaim erk.
Aime Andra