Peaminister Andrus Ansip võttis 5. novembril Stenbocki majas vastu Eestis kahepäevasel visiidil viibiva Hiina asepeaministri Zhang Dejiangi ja teda saatva kõrgetasemelise delegatsiooni.
Kohtumisel olid kõne all kahe riigi majanduse praegune seis ja arengud, Eesti-Hiina majandussuhete tulevik ning riikide kahepoolsed suhted.
Peaminister märkis, et Eesti hindab kõrgelt Hiina huvi tihendada Eestiga majandussuhteid. Ansip nentis, et koostöö kahe riigi vahel on tihenenud, kuid vaatamata sagenenud ärikontaktidele on kahepoolsete majandussuhete arengul potentsiaali ja seni kasutamata võimalusi.
Kõneldes uutest koostööperspektiividest tõstis peaminister esile Eesti ligi 100-aastast kogemust põlevkivi kaevandamisel ja töötlemisel. “Eestis on välja töötatud maailma tipptehnoloogia põlevkiviõli tootmiseks ning oleme valmis seda kogemust vastastikuses koostöös Hiinaga jagama,” ütles ta.
Kohtumisel oli juttu sadamate ja lennujaamade vahelisest koostööst, seda eriti infrastruktuuri arendamise osas. Näiteks võiks peaministri sõnul Tallinna Sadamasse rajada Hiina kaupade logistika- ja jaotuskeskuse.
Majanduskoostööst olid kõne all ka sarnased huvid info- ja kommunikatsiooni-tehnoloogia edendamisel. Ansip tutvustas Hiina asepeaministrile nii Eesti e-valitsust kui ka siin laialtlevinuid avalikke e-teenuseid.
Kohtumise käigus tutvustas peaminister Eesti majanduse praegust seisu ning kinnitas, et siinne investeerimiskliima on usaldusväärne ja stabiilne ning kõik otsesed välisinvesteeringud on teretulnud. “Eesti on avatud majandusega riik, kes on järjepidevalt teinud tööd atraktiivse investeerimiskeskkonna loomiseks,” ütles ta.
Ühtlasi avaldas Ansip lootust, et samal päeval allkirjastatud koostöömemorandumid investeeringute edendamise ja kaubanduse elavdamise osas on heaks aluseks edukatele ärisuhetele.
“Vastastikused investeeringud on otsustava tähtsusega eriti praegu, kus majanduskeskkond vajab uusi ideid ja arenguperspektiive,” nentis peaminister Ansip.
Juba olemasolevast koostööst muudes valdkondades tõstis Ansip esile kahe riigi teadus- ja hariduskoostööd ning koostööd kultuuri vallast, potentsiaali nägid mõlemad pooled ka turismi edendamisel.
Välisminister Urmas Paet kohtus samal päeval Hiina asevälisministri Zhang Zhijuniga. Rääkides 2010. aastal Šanghais toimuvast EXPO maailmanäitusest, ütles välisminister Paet, et Eesti valmistub ürituseks põhjalikult.
“Soovime võimalikult hästi kasutada võimalust Eesti tutvustamiseks ning meie kontaktide tihendamiseks nii Hiina kui teiste Aasia regioonis tegutsevate riikide ja ettevõtjatega,” sõnas Paet.
“Eesti kavandab koostöös Hiina partneritega Šanghais ka mitmeid kultuuriüritusi. Loodame näiteks esitleda eesti keelest hiina keelde tõlgitud valikut eesti muinasjuttudest,” lisas ta.
“Järgmise aasta algul plaanime ka Eesti-Hiina Majandusühiskomisjoni kogunemist Tallinnas, et edasist koostööd arutada,” ütles Paet.
Välisministri sõnul areneb edukalt ka Eesti ja Hiina hariduskoostöö. “Eesti kõrgkoolides on õppimas üle 100 Hiina noore ning loodame, et ka Hiinas haridust omandavate Eesti noorte hulk tasapisi kasvab,” ütles Paet.
“Haridus- ja teaduskoostöö tihendamisele aitaks veelgi kaasa kõrgharidusdiplomite ja kvalifikatsioonide vastastikuse tunnustamise lepingu allkirjastamine,” lisas Paet.
delfi.ee