Soome ajaloolasel Seppo Zetterbergil ilmus Eestis mahukas ülevaateteos “Eesti ajalugu”, mille autor kirjutas kahe aasta eest soomlastele.
Eesti jaoks töötas autor raamatu uuesti läbi, täiendades teost eestlastele huvipakkuva materjaliga, vahendab ERR Uudised.
“Eesti ajalugu” on seni ilmunuist kõige mahukam eesti ajaloo ülevaade, mis algab jääaja lõpuga ning ulatub tänapäevani välja.
Viimast paarikümmet aastat puudutatakse põgusalt, sest Zetterbergi sõnul ei ole uut perioodi veel põhjalikult uuritud ning ei ole piisavalt allikaid.
Mart Laar usub, et läheb veel mitukümmend aastat, enne kui eestlased oma lähiajalugu uurida ja kirja panna suudavad.
Ajalehe Postimees küsimusele, kuidas tal üldse tekkis huvi Eesti ajaloo vastu, vastas Seppo Zetterberg:
Oskan seda väga täpselt öelda. See sai alguse novembrikuus 1966, üle neljakümne aasta tagasi. Olin Helsingi ülikoolis noor ajalooüliõpilane. Meie seminarigrupp käis sõjaarhiivis. Seal näitas arhivaar ühte ja teist ning ütles, et nüüd on hõimusõdade materjalid vabad, tere tulemast uurima. Olin väga noor ja mingisuguseid plaane mul veel ei olnud. Mõtlesin, et see võiks olla huvitav teema, sest Soome vabatahtlikke oli ju Eesti Vabadussõjas jne.
Ma ei ole olnud kunagi mingi sõjaajaloo ekspert, aga nii see huvi algas. Minu doktoritöö valmis 1977 ja selle pealkiri oli «Eesti ja Soome poliitilised suhted 1917–1919».
PM:Kuidas on teie huvi Eesti ajaloo vastu nii pikalt püsinud?
Varem oli maailmas minu meelest nii, et kui huvi tekkis, siis see ka püsis. Minuga on just nii läinud. Olen tõesti rohkem kui 40 aastat Eesti ajalugu uurinud ja sellest kirjutanud. Muidugi olen väga palju kirjutanud ka Soome ja Saksamaa ajaloost, aga ikkagi on Eesti ajalugu mulle huvi pakkunud. Loodan, et tulevikuski kirjutan veel ühtteist Eesti ajaloost.
PM: Olete oma raamatus kasutanud Eesti ajaloolaste värskemaid uurimusi. Mulle tundub, et asetate Eesti publiku ette otsekui peegli, mille kaudu saab näha ka Eesti enda ajaloolaste tööd. Kas teie raamatut sobib üldse nimetada väljastpoolt vaataja kirjutatuks või olete eestlastele nii lähedal, et see on ikkagi justkui meie enese pilt?
Olen küll kasutanud väga palju teie uurijate töid, aga ka Saksamaa, Soome, Inglismaa ja Venemaa ajaloolaste uurimusi.
Ikkagi olen ma välismaalane ja esindan enam-vähem välismaa inimese vaatenurka. Ma loodan, et just see pakub eestlastele huvi. Ütleme nii, et see on läbi minu prillide vaadatud Eesti ajalugu.
PM: Mida tähendab teie raamatu menu Soomes? Kui palju soomlased teie Eesti ajaloo raamatut ostnud on?
Väga palju. See on Soomes olnud suur üllatus. Soome keeles ilmus raamat ju 2007. aasta juunis. Poole aasta jooksul ilmus kolm trükki, kokku 6500 eksemplari. Selline menu üllatas nii mind kui ka kirjastust.
See tähendab, et Soomes on ikka veel Eesti vastu nii suur huvi.
VES/Õhtuleht/Postimees