Alates 15. septembrist on Venice Institute of Contemporary Art galeriis (401 S. Mesa St. San Pedro, CA 90731) avatud maalikunstnike ühisnäitus “Maalitud Arhitektuur”. Näitusel osalevad: Aleksejs Naumovs, Vilen Künnapu, Andris Vitolinš, August Künnapu, Martin “Qba” Kaares, Liisa Kruusamägi, Meriliis “Meru” Rinne.
“Maalitud arhitektuur” toob vaatajani vaimselt sarnaselt mõtlejate ringkonna, kus Eesti maalikunsti paremik on kõrvutatud Läti kunstnike arhitektuurimaalidega.
“Maalitud arhitektuur” sai alguse maalikunstnike Aleksejs Naumovsi (LAT) ja Vilen Künnapu (EST) sõprusest ning ideest teha ühine näitus; nemad on ka antud näituse põhituumikuks. Näitust esitleti esmakordselt 2019. aasta kevadel üle 1500m2 Fahle ja Fahle Park galeriides Tallinnas, Eestis.
Arthitekt ja kunstnik Vilen Künnapu oma stuudios Viimsis. Foto: veniceica.org
Vilen Künnapu kutsus näitust kureerima Fahle Galerii galeristi Meelis Tammemägi, kes soovis algsele kooslusele lisada veel sarnaselt mõtlevaid maalikunstnikke – Andris Vītoliņši (LAT) ja August Künnapu (EST). Lisaks armastusele arhitektuuri vastu seob ka neid kunstnikke isiklik sõprus. August Künnapu on teinud Andris Vītoliņšiga koostööd 17 aastat ja osalenud üheskoos kümmekonnal näitusel Põhjamaades, Baltikumis, Luxembourgis ja Bakuus.
Näitus “Maalitud Arhitektuur” on toodud Los Angelesse kunstiinstitutsiooni Bohemian Galleries ja Venice Institute of Contemporary Art koostöös.
Antud näituse üheks sooviks on tutvustada Ameerika publikule ka laiemalt Eesti ja Läti maalikunstnike loomingut, seetõttu on näitusele lisatud noorema põlvkonna maalikunstnike töid – Meriliis “MERU” Rinne (EST/GBR), Martin “QBA” Kaares (EST), Liisa Kruusamägi (EST).
Võiks ju mõelda, et kogu see kirev autorite kooslus ühe näituse formaadis ei ole midagi iseenesest mõistetavat, ent ometi on kõigist vastuoludest sõltumata nende valitud motiivides ja kujundites silmatorkav ühisosa.
Lisaks ühisele geograafilisele regioonile seob kõikide kunstnike loomingut erakordselt hea paiga energeetika tunnetus ja oskus seda läbi maalikunsti edasi anda. Nii kannavadki olenemata iga kunstniku maalikeelest ka kõige abstraktsemad teosed meid kohale otse kujutatavasse sihtpunkti.
“Sarnaseid loojaid, sümboleid ja kooskõlasid otsides ning kõrvutades on olnud minu sooviks panna näitus jutustama ühtset ja voogavat lugu,” kommenteerib näituse kuraator Meelis Tammemägi.
Näitus jääb Los Angeleses avatuks kuni 28. oktoobrini 2019.
Näitus on väljas Los Angeleses, San Pedros galeriide ja ateljeede hoones “LOFT”Hoones avati samal päeval mitmeid teisigi näitusi ja avatud olid ka kunstnike ateljeed, seega külastajaid olid koloriitsed ja neid oli rohkelt, nede seas Eesti aukonsul Jaak Treimann, Los Angelese Eesti Maja juht Renee Meriste, kunstnik Mai Lill, muusik Maria “Minerva” Juur, mitmed Eesti Start Up maailma inimesed, kohalik šhamaan Epifanio Garcia, Eesti kunstnikud ise – Vilen Künnapu, August Künnapu, Martin QBA Kaares jne.
Näitus jääb avatuks kuni 31 oktoobrini, enne sulgemist toimub veel mitmeid sündmusi, näiteks täna on toimumas San Pedros üldine Art Walk, kuhu on kaasatud ja ka nende uudiskirjas ka ära toodud näitus “Maalitud Arhitektuur” (uudiskirja link – https://mailchi.mp/ix/qzz0zm0ze7-1239889?e=[UNIQID])
Eesti Maja külastades saime ka Teie väljaande numbri ja mõtlesin uurida, et kas oleksite nõus oma lehes näitusest kirjutama ja ka plakati lehte panema? Nägime näituse Ameerikasse toomisega ja õlespanemisega palju vaeva ja oleks tore, kui see võimalikult laia publikuni jõauks 🙂 Võiksin ise kirjutada lisaks näituse tutvustusele veid pikemalt iga kunstniku kohta midagi.
Infomaterjalid on meil valmistatud neljakeelsed(Inglise, Hispaania, Vene ja Eesti)
Lisasin näituse plakati.
Tänan ja parimate soovidega,
Meelis Tammemägi
Fahle Galerii ja Bohemian Galleries kuraator
+372 566 200 33