On küll jõulupuu eelkõige üks PUU, tavaliselt KUUSK ja kus kuuski pole, vahel ka MÄND (nt Kihnu saarel). Kuid jõulupuuks nimetatakse ka PIDU, tihti kooli või mingi muu organiseeritud grupi raames, mida peetakse pühade aegu ja mille keskmes (või ääres) on jõulupuu.
Inglise keeles on sarnane mõiste Christmas pageant, mille üks osa on tavaliselt mingi näitemäng, näiteks Jeesuslapse sünniloo esitus. KOOLI/JÕULU/PUU ongi kõige levinum sedasorti ametlik, aga ühtlasi lõbus tähistamine, kus kindlasti ei puudu muusikalised ette/asted ja ühis/laulmine.
Kui ma vanasti (ükskõik mis aastaajal) küsisin oma Taadi käest, kuhu ta läheb, siis ta tihti vastas: “Kooli jõulupuule!” See on umbes sama vastus kui “Sõidan kuule!” või isegi “Sõida ise kuule!” ehk pole sinu asi, kuhu ma lähen.” Aga just sellest naljatamisest sain aru, et kooli jõulupuu on väga konkreetne ja eriline, isegi püha asi. Sinna ei hilineta ning lips pannakse ette või kleit selga.
Tehke nalja ja öelge ka, kui keegi küsib, et lähete kooli jõulupuule. Mis ei ole sama asi, kui jõulupuu otsa ronimine või et jõulupuu on sind külla kutsunud ja sa siis lähed jõulupuule (külla). Samamoodi ei ole valmistumine jõulupuuks sama asi, kui hoidumine jõulupuuksust. Küsige oma Taadilt või lähima kõige vanema eestlase käest, mida see tähendab. Ja olge paid lapsed!
Riina Kindlam